Nosov "Canlı papaq". Ədəbi qiraət dərsinin xülasəsi və N.N.Nosovun təqdimatı "Canlı papaq" Ədəbi qiraət və burun təqdimatı canlı papaq

Smolina N.A.

Maddə:Ədəbi oxu

Dərsin növü:Öyrənilənlərin konsolidasiyası

Dərs mövzusu: N.N.Nosov "Canlı papaq" 2-ci dərs

Sinif: 2

Dərsin məqsədi:

    Şagirdlərin N.Nosovun yaradıcılığı ilə tanışlığını davam etdirmək; yaddaşı, nitqi, oxuduqlarını və eşitdiklərini ətraflı təsvir etmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Planlaşdırılan nəticə:

    Şagirdlər dərslik lüğəti və izahlı lüğət əsasında bəzi sözlərin məzmununu proqnozlaşdıra bilməlidir; fikrinizi bildirin; personajlar haqqında danışmaq, onlara münasibət bildirmək; işin planını tərtib etmək, plan, şəkil planı əsasında mətni ətraflı şəkildə təkrar danışmaq.

İstifadə olunan üsul və üsullar: dialoq, praktiki iş, materialın problemli təqdimatı. Multimedia, vizual materialdan istifadə, müxtəlif iş formalarının birləşməsi (frontal, qrup, fərdi).

Avadanlıq: N.Nosovun portreti, kitablarının, kartlarının sərgisi (nitq isitmə üçün mətn)

Dərslər zamanı:

Dərs mərhələləri

vaxt

Müəllim fəaliyyəti

Tələbə fəaliyyətləri

UUD-nin formalaşması

Təşkilat vaxtı

1 dəq

İmtahan

Nitqin istiləşməsi

2 dəqiqə

Ustanın işi qorxur.

Qorxunun böyük gözləri var.(hər sözü vurğulayaraq atalar sözlərini oxuyun)

Dərs məqsədlərini təyin etmək

2 dəqiqə

PPPEEEEPPPPPESEEOEEPPPPPPPPPP

Diqqət! Mühüm tapşırıq: bütün P və E hərflərini kəsin. Sözü oxuyun.

Təxmin et kimdi? (Nosov) (slayd 1)

Niyə? (Biz onun hekayələrini oxuyuruq)

Nikolay Nosovun hansı hekayələri sizə tanışdır?

- Yazıçı N.N.Nosovun kitablarından ibarət sərgimizə baxın. Bizdən götürdüyüm kitablar məktəb kitabxanası, yeni görünməyin, onlar ən köhnəlmiş, oxuyun. sizcə niyə?

- Düzdü, oxuyurlar, heç vaxt rəflərdə yatmırlar.

Növbəti dərsdə onlarla davam edəcəyik. Və bu gün biz "Canlı papaq" hekayəsi üzərində işləməyə davam edəcəyik. Siz onu evdə oxuyursunuz, indi onu nə qədər diqqətlə oxuduğunuzu yoxlayaq.

Keçmiş materiala pulsuz sahiblik. Əvvəllər öyrənilmiş materialdan və mənimsənilmiş alətlərdən istifadə edərək, müstəqil, zəncirdə, cüt və qruplarda işləmək bacarığı.

İşin başa düşülməsini yoxlamaq.

2 dəqiqə

(Şəkillər lövhədə yerləşdirilir: maşın, papaq, kartof, pişik balası, xizək, xokkey çubuğu, kirşə, xizək çubuğu, uşaqlar)

- O və digər əşyaları tapın aktyorlar hekayədə tanış olanlar. Əlavə elementləri adlandırın

Tənzimləyici: müəllimlə əməkdaşlıqda yeni təlim məqsədləri təyin edin:

Ev tapşırığını yoxlamaq

5 dəqiqə

1. Nikolay Nosovun “Şlyapa diridir” hekayəsi əsasında test. (Slayd 3)

1) Hekayədə pişik belə adlanır:

a) Borka; b) Vaska; c) Sükut.

2) Pişik aşağı düşdü:

a) yaylıq b) palto; c) papaq.

3) Oğlanlar qaçaraq papaqdan götürdülər:

a) xizək dirəyi b) poker; c) lövhə.

4) Oğlanlar papağa nə atdılar:

a) yerkökü b) kartof; c) xiyar.

5) Şapkanın altında kim idi:

a) bala b) pişik balası; siçan.

Tapşırığı düzgün yerinə yetirdiyinizi yoxlayaq. Yarpaqları dəyişdirin. (Slayd 4)

2. inkişaf vəzifələri. Anaqram - hərflərin sırasını dəyişdirmək və sözü tanımaq.

Anaqramları həll edin. Bu siyahıdakı bütün sözlər "Yaşayan papaq" hekayəsində sizə rast gəlmədi. "Əlavə" sözü tapın. (cüt işləmək)

Natacom (otaq)

dönər (kartof)

modko (komod)

zicorna (səbət)

chergako (poker)

vatkro (yataq)

noktoko(pişik).

Kart işi. Qarşılıqlı yoxlama

Koqnitiv UUD

1. Məlumatı bir formadan digərinə çevirin: kiçik mətnləri ətraflı şəkildə təkrarlayın.

2. Sinif və müəllimin birgə işi nəticəsində nəticə çıxarın.

3. Dərsliyin yayılmasına diqqət yetirin.

4. Mətndə, illüstrasiyalarda suallara cavab tapın.

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

2 dəqiqə

Göz məşqi.

Oxumağa başlamazdan əvvəl gözlərimizlə isinmə hərəkəti edək.

Gözlərinizi "yuxarı - aşağı", "sağ - sola" qaldırın.

Gözlərinizlə dairəvi hərəkətlər edin.

tənbəl səkkizliklər edin

Məşqi yerinə yetirin.

Yeni materialın öyrənilməsi

10 dəq

- Dərsliyinizi səhifəyə açın. 54

- Sizcə yazıçı niyə hekayəsini canlı papaq adlandırıb?

- Pişik balasının adı nə idi?

Bu hekayədəki oğlanların adları nə idi?

Oğlanlar nə edirdi?

- Birdən nə oldu?

Şapka ilə döyüşmək üçün hansı silahı seçdilər?

Uşaqlar papağa kartof atmağa başlayanda nə oldu?

Uşaqlar həqiqətən kimdən qorxurlar?

- Oğlanların davranışını təsvir etmək üçün hansı atalar sözü uyğundur?

Bu hekayəni neçə hissəyə bölmək olar? Unutmayın ki, hər bir hissədə əsas fikir olmalıdır. (Dörd üçün). Gəlin hekayəni birlikdə planlaşdıraq.

Niyə hekayəni planlaşdırırıq?

Hekayənin bu hissəsi nədən bəhs edir?

Bu bölməyə necə başlıq verə bilərsiniz?

Oğlanlar papağın altında kimin gizləndiyini bilirdilərmi? (Yox). Bəs oxucular? (Bəli)

- Deməli, qorxunun əbəs olduğunu oxucuların bilməsini istədi, ona görə də hekayəsinə pişik balasının papağın altına düşməsi ilə başladı. Hekayənin bu hissəsi çox vacibdir, buna giriş deyilir.

Hekayənin personajları haqqında təəssüratınız necədir?

Onlar cəsur oğlanlardır, yoxsa qorxaq? (Uşaqlar müxtəlif cavablar verir).

- Neçə aktyor var? (Vadik, Vova, müəllif)

- Oxumağa hazır olun (1-2 dəqiqə gurultulu oxuduqdan sonra uşaqlar ikinci hissəni rollarda oxuyurlar). (Uşaqlar "sözlərinə oxuyurlar" Divandan tullandı - və otaqdan qaçdı”.)

Hekayənin bu hissəsi nədən bəhs edir? (Oğlanların necə qorxduğu haqqında)

Bu hissə üçün bir başlıq düşünün. (Qorxu)

- Hekayənin üçüncü hissəsini üzlərə görə oxuyun, yəni. dialoq. Dialoqda neçə iştirakçı var? (İki) Hekayədə hər bir personajın dediyi sözlərə baxın. (1-2 dəqiqə səs-küylü oxuduqdan sonra uşaqlar dialoq şəklində oxuyurlar) (Uşaqlar “... mətbəxə qaçan” sözlərini oxuyurlar.)

Hekayənin bu hissəsi nədən bəhs edir? (Oğlanların şapkaya kartof atması haqqında)

Bu hissə üçün bir başlıq düşünün. (uşaqlar həll)

- Zəncirin dördüncü hissəsini oxuyun.

Hekayənin bu hissəsi nədən bəhs edir? (Şlyapa altından boz quyruğun necə çıxması haqqında)

Bu hissə üçün bir başlıq düşünün. (Oğlanlar canlı papağın "sirrini" açdılar)

Oğlanlar papağın “sirrini” öyrənəndə nə yaşadılar? (Relyef).

1. Pişik bala oynayır.

3. Uşaqların qərarı.

4. Oğlanlar canlı papağın “sirrini” açdılar.

- İndi tərtib etdiyimiz hekayənin planını dərslikdə 6 nömrəli sualımızın olması ilə müqayisə edin. 59. Yaxşı olduq?

– Şifahi ünsiyyət qaydalarına uyğun olaraq dialoqda iştirak edin.

Müəllimlə bir plan qurun.

Kommunikativ UUD

1. Başqalarının nitqini dinləmək və anlamaq qabiliyyətini inkişaf etdiririk.

3. Fikirlərinizi şifahi və yazılı şəkildə ifadə edin.

4. Cütlərdə və qruplarda işləmək bacarığı.

Tənzimləyici UUD

1. Müəllimin köməyi ilə dərsdəki fəaliyyətin məqsədini müəyyənləşdirmək və formalaşdırmaq.

2. Dərsdə hərəkətlərin ardıcıllığını danışın.

3. Dərslik illüstrasiya ilə işləmək əsasında öz fərziyyənizi (versiyanızı) ifadə etməyi öyrənin.

4. Müəllimin təklif etdiyi plan üzrə işləməyi öyrənin.

Şəxsi Nəticələr

1. Biz personajlara münasibətimizi göstərmək, emosiyaları ifadə etmək bacarığını inkişaf etdiririk.

2. Müəyyən bir vəziyyətə uyğun olaraq hərəkətləri qiymətləndirin.

3. Biz öyrənmə və məqsədyönlü idrak fəaliyyəti üçün motivasiya formalaşdırırıq.

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

gözlər üçün

2 dəqiqə

Bədən tərbiyəsi ilə məşğul olun

Öyrənilən materialın konsolidasiyası.

8 dəq

- Bu, şən, yumoristik hekayədir, müəlliflə birlikdə gülünc vəziyyətə düşən qəhrəmanlara gülürük.

Burada hərəkət çox sürətlə inkişaf edir, hadisələr bir-birinin ardınca gedir. Əvvəlki dərslərimizdə demişdik ki, bir hərəkəti şəkildə təsvir etmək çox çətindir. Ancaq görün sənətçi çətin vəziyyətdən necə çıxdı. Bunu etmək üçün hekayə üçün təsvirləri nəzərdən keçirin. (Uşaqlar təsvirlərə baxırlar).

– Rəssam hər biri davam edən hərəkətin bir anına uyğun gələn bir sıra şəkillər yaratdı və onlar birlikdə baş verənlərdən danışırlar.

Birinci şəkildə nə göstərilib?

- Sizcə, oğlanlardan hansı Vadik, hansı Volodyadır? Fikrinizi mətndəki sözlərlə sübut edin.

"Qorxudan titrəmək" ifadəsinin izahı (qorxdu).

– Rəssam oğlanların “qorxudan titrədiyini” necə ifadə edir?

İkinci şəkildə oğlanların necə oturduğunu müqayisə edin.

Hekayədə personajların hansı mövqedə oturduğu deyilirmi? (Yox).

Rəssam isə həmin an oğlanların əhval-ruhiyyəsini rəsmdə çatdıra bildi. Rəssamın vəzifəsi yazıçının dilini - sözü öz dilinə, rənglərin dilinə “tərcümə etmək”dir. İllüstrasiyalara baxanda müəllifin nə yazdığı bizə daha aydın olur.

Uşaqlar, biz şəkillərə baxdıq, hekayə üçün plan qurduq. İndi isə gəlin "Blitsoproroq" adlı kiçik bir oyun oynayaq. Məzmunu yaxşı bildiyinizi yoxlamaq istəyirəm.

Blits oyunu.

- Mənə bu və ya digər şəkildə deyin, hər şey N.N.Nosovun "Yaşayan papaq" hekayəsində idi (Uşaqlar suallara tez cavab verirlər):

1. Pişik bala Vaska yerdə və ya şkafda oturdu?

2. Volodya və Vadik pişik balasının papağın altına necə düşdüyünü gördülər, yoxsa görmədilər?

3. Kim papağı qaldırmaq istəyirdi: Volodya, yoxsa Vadik?

4. Şapka Volodyaya, yoxsa Vadikə qədər süründü?

5. Vadik papaqda kartof alıb, yoxsa Volodyada?

6. Vaska xoruldadı və işıqdan gözlərini qıydı, yoxsa qorxudan titrədi?

Əla! İndi növbəti tapşırıq.

Oyun "Sözü bərpa et"

- Hekayədə rastlaşdığınız bütün bu sözləri saitlər əlavə edərək bərpa edin. (Slayd 9,10)

k m d V l d V d k

w l p s t l d v n

k x n k m n t kr z n

to t n to k r t w to N to in with in

Oxuduğunuz sözlərə nə qədər diqqətli olduğunuzu yoxlayaq. Hekayənin ən başlanğıcı lövhədə yazılıb. Bəzi hərflər yoxdur. Hansı hərflər daxil edilməlidir? (Slayd 11)

To ... tyon Vaska ilə ... f ... lu işlərində ... moda və l ... milçək çəngəlləri. Və k ... moda, çox cr ... yu l ... papaq sancması ...

Yoxlayın (slayd 12)

Mətn əsasında müəllimin suallarına cavab vermək, öz nöqteyi-nəzərini mübahisə etmək bacarığı.

Yoldaşların mühakimələrinə diqqətin təzahürü, mətndə müəllifin ipuclarını tapmaq və "açmaq" istəyi.

Kart işi. Özünü sınamaq

Qarşılıqlı yoxlama

Refleksiya

2 dəqiqə

Özünüzü nəyə görə tərif edərdiniz?

Xüsusilə nəyi yaxşı etdiniz?

Onların işini siqnal kartları ilə qiymətləndirin

Dərsi yekunlaşdırmaq

2 dəqiqə

Bu gün sinifdə hansı yazıçının hekayəsi ilə işlədik?

- Bu hekayə nədən bəhs edir?

Bu hekayənin hansı hissəsini daha çox xatırlayırsınız? Niyə?

Ev tapşırığı

2 dəqiqə

Yenidən izahat planı hazırlayın

58-ci dərs Ədəbi qiraət 02.02.2018

Mövzu. N. Nosov "Canlı papaq"

Məqsədlər: N.N.-nin əsəri timsalında düşüncəli oxu bacarıqlarının formalaşmasını stimullaşdırmaq. Nosov "Canlı papaq"; oyun və informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadə etməklə mütaliəyə maraq və məhəbbət aşılamaq; bədii əsəri təhlil etmək, monoloq və dialoq nitqini təkmilləşdirmək bacarığının formalaşmasına töhfə vermək; tələbələrin üfüqlərini və lüğətini genişləndirmək, düşünmək, nəticə çıxarmaq, fikirlərini düzgün formalaşdırmaq; nitqin, yaddaşın, yaradıcı təxəyyülün inkişafını stimullaşdırmaq, oxumağa marağın, fərdin mənəvi keyfiyyətlərinin (mehribanlıq, cəsarət, qətiyyət) inkişafına kömək etmək.

Avadanlıq: N. Nosovun "Canlı papaq" hekayəsi, proyektor, ekran, kompüter, üçün kartlar müstəqil iş, N.Nosovun portreti, "Dunno to study" cizgi filmindən bir parça, "Dunno və onun dostları" adlı videoçarx (fiziki dəqiqələr üçün), papaqlar, rəngli karandaşlar.

Kosmik təşkilat:ön iş, fərdi iş, qrup işi.

DƏRSLƏR zamanı

I .Təşkilat vaxtı

Artıq zəng çaldı.

Dərs başlayır.

Sinifdə danışma

Xarici tutuquşu kimi.

Kitab uşaqların əsl dostudur,

Onunla həyat daha əyləncəlidir!

II .Yeniləyin əsas bilik

1.Ev tapşırığını yoxlamaq.

2. Nitqin istiləşməsi.

Hər sözü vurğulayaraq atalar sözünü oxuyun.

Qorxunun böyük gözləri var.

3. Atalar sözləri ilə işləyin.

Utancaq və kölgə qorxudur.

Hər şey yaxşıdır, yaxşı bitər.

III .Motivasiya və məqsəd qoyma

hara gedəcəyik -

Tezliklə öyrənəcəksiniz.

Məşhur cizgi filmində tapacağıq

Şən köməkçi.

"Dunno oxuyur" cizgi filmindən bir parçaya baxırıq

Bəs bizim şən köməkçimiz kim oldu?

Dunno hansı nəticəyə gəldi? (Hər işi öyrənmək lazımdır. İşləri sona çatdırmaq lazımdır.)

Dunno və onun bütün dostlarını kimin icad etdiyini bilirsinizmi? Bu yazıçı Nikolay Nikolayeviç Nosovdur. Amma o, təkcə nağıl adamları haqqında deyil, sizin kimi oğlanlar haqqında da kitablar yazıb.

IV. Yeni materialın öyrənilməsi

1. N.N.Nosovun tərcümeyi-halından faktlar

Nikolay Nosov 1908-ci ildə aktyor ailəsində anadan olub. Məktəbdən sonra Kinematoqrafiya İnstitutunda təhsil alıb. Cəbhədə vuruşmuş və orada Qırmızı Ulduz ordeni ilə təltif edilmişdir. Nikolay Nikolayeviçin özü dedi ki, o, uşaqlar üçün tamamilə təsadüfən yazmağa başladı - əvvəlcə kiçik oğluna və dostlarına nağıllar danışdı. Bir neçə cizgi filmi çəkdi.

Maraqlı fakt

Uşaqlar, bilirdinizmi ki, 5 dəqiqə davam edən cizgi filmi yaratmaq üçün animator 420 rəsm çəkməlidir.

Bu gün oxuyacağımız hekayənin adını oxuyun. Sözlərin hansı birləşməsi maraqlıdır, qeyri-adi görünür? Canlı papaqların olduğuna inanırsınız? Bu gün sizin kimi oğlanların başına gələn bir hekayə ilə tanış olacağıq.

2. Lüğət işi.

Mətndə mənası aydınlaşdırılmalı olan sözlər olacaq.

Şkaf - kətan, müxtəlif kiçik məişət əşyaları üçün çekmeceli aşağı şkaf.

Poker - sobada odun və kömür qarışdırmaq üçün dairəvi ucu olan dəmir çubuq.

xizək dirəyi - xizək sürərkən tarazlıq, itələmə üçün xizəkçilərin istifadə etdiyi idman avadanlıqları.

Qorxudan silkələyin - çox qorx.

3. Oxumadan əvvəl mətnlə ilkin iş.

Hekayədə uzun sözlərlə qarşılaşacağıq. Onları oxumağımızı asanlaşdırmaq üçün gəlin birlikdə oxuyaq (xor oxu).

Plop-quy-elk
belə-slip-nu-la
bax
pod-jump-no
ras-kra-şi-va-li
nə zaman-dan-ağlaya-ağlaya

V .Mətnlə işləmək

1. Birinci abzası özünüz üçün oxuyun.

Pişiyin adı nə idi?

Vaska harada idi?

Vaska papaqda kimi gördü?

Hekayənin əvvəlində o nə edirdi?

2. İkinci abzası ucadan oxuyacaqsınız.

Bu hekayədəki oğlanların adları nədir?

3. III hissənin müəllim tərəfindən oxunması.

Mən oxuyuram, sən də məni izləyirsən, mənim oxuma tempimlə ayaqlaşmağa çalışırsan, ancaq gözlərinlə oxuyursan.

Oğlanların vəziyyətini oxuyanda necə çatdırdım?

Niyə qorxmadıq? (Onlar bilirdilər ki, Vaska oradadır).

Gözlər üçün Fizminutka "Dunno və onun dostları"

4. IV hissənin oxunması (uşaqlara ucadan).

Oğlanlar papaqla döyüşmək üçün hansı silahı seçdilər?

Şapka nə oldu?

5. Oxumaq V hissə.

Sözlərin sayını hesablayaraq mətni özünüz oxuyun.

Uşaqlar hansı hissləri keçirdilər?

Vadik nə təklif etdi?

6. Özünüzə oxuyun, "Zəka" məşqi.

Mətni “Şlyapa yuxarıya sıçrayacaq” sözləri yazılana qədər oxuyun.

Volodya nə təklif etdi?

Papaqda kartof kim var?

7. Mətnin sona qədər oxunması (müəllim tərəfindən).

Oğlanlar kimi gördülər?

Uşaqların əhval-ruhiyyəsi necə idi?

Siz nə düşünürsünüz və hekayə boyu pişik bala hansı hissləri yaşadı?

Bu hekayə gülməli və ya kədərli idi?

Hansı hissləri yaşadınız?

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

VI. Öyrənilən materialın konsolidasiyası.

    Oyun "Blits Poll".

- Mənə bu və ya digər şəkildə deyin, hər şey N.N.Nosovun "Yaşayan papaq" hekayəsində idi (Uşaqlar suallara tez cavab verirlər):

1. Pişik bala Vaska yerdə oturmuşdu, yoxsa şkafda?

3. Kim papağı qaldırmaq istəyirdi: Volodya, yoxsa Vadik?

4. Şapka Volodyaya, yoxsa Vadikə qədər süründü?

5. Vadik papaqda kartof alıb, yoxsa Volodyada?

6. Vaska xoruldadı və işıqdan gözlərini qıydı, yoxsa qorxudan titrədi?

2. Orfoqrafiya problemlərinin həlli. (kartlarda)

Əla! İndi növbəti vəzifə. Bunun üçün siz 2 qrupa bölünməlisiniz. Bizim hekayəmizdə papaq birdən-birə canlandı. Sözləri (1-ci qrup) və mətni (2-ci qrup) canlandırmağa çalışacağıq.

1-ci qrup üçün tapşırıq.

- Hekayədə rastlaşdığınız bütün bu sözləri saitlər əlavə edərək bərpa edin.

k m d V l d V d k

w l p s t l d v n

k x n k m n t kr z n

2-ci qrup üçün tapşırıq.

Oxuduğunuz sözlərə nə qədər diqqətli olduğunuzu yoxlayaq. Hekayənin başlanğıcı kartda yazılır. Bəzi hərflər çatışmır, onları doldurun.

To ... tyon Vaska ilə ... f ... lu işlərində ... moda və l ... milçək çəngəlləri. Və k ... moda, çox cr ... yu l ... papaq sancması ...

İşin yoxlanılması.

3. Sınaq.(müəllim sualları və cavabları oxuyur, tələbələr düzgün cavabı seçib vərəqlərə yazır)

Test:

1. Hansı sözlər oğlanların vəziyyətini ifadə edir?

a) Uşaqlar baxırlar və artıq təxmin ediblər.

b) Uşaqlar böyük maraqla izləyirlər.

c) Uşaqlar papağa baxır və qorxudan titrəyir.

2. Şapka ilə mübarizə aparmağa necə qərar verdiniz?

a) Vladik və Volodya otaqdan çıxmamağa qərar verdilər. Volodya sakit oturdu ...

b) Vladik və Volodya qorxutmaq istəyirdilər. Vlad döyməyə başladı.

c) Vladik və Volodya qışqırmağa və köməyə çağırmağa başladılar.

3. Oğlanların əlində hansı əşyalar var idi?

a) Volodya poker, Vlad isə xizək dirəyi götürdü

b) Vladik poker, Volodya isə xizək dirəyi götürdü.

c) Vitali poker, Valera isə xizək dirəyi götürdü.

4. Komod nədir?

a) Televizorun yerləşdirildiyi şkaf.

b) Kitabların saxlanması üçün şkaf.

c) Əşyalar üçün çekmeceli aşağı şkaf.

5. Şapkanın altında kim var idi:

a) Puppy. b) pişik balası. c) siçan.

Testin icrasına nəzarət.

VII . Refleksiya. Dərsin xülasəsi.

- Uşaqlar, hər birinizin qarşısında papaq var. Əgər dərsdə hər şey sizə aydın idisə, aktiv işləyirdiniz, özünüzü inamlı və rahat hiss edirdiniz, maraqlandınız - sonra şlyapadakı lenti rəngləyəcəksiniz. yaşıl rəngdə.

Kiçik səhvlər etmisinizsə, lakin onları tez bir zamanda düzəltdinizsə, götürün sarı.

Yaxşı, əgər bir şey aydın deyilsə, dərsdə çətinliklər yarandı və özünüzü etibarsız hiss etdiniz və maraqlanmadınız - qırmızı.

Bu gün sinifdə hansı yazıçının hekayəsi ilə işlədik?

- Bu hekayə nədən bəhs edir?

Bu hekayənin hansı hissəsini daha çox xatırlayırsınız? Niyə?

- Öz hekayələrində, artıq qeyd etdiyiniz kimi, Nikolay Nikolayeviç oxucularına maraqlı və faydalı bir şey söyləmək şansını əldən vermir. Bizə insani fəzilətlərdən, çatışmazlıqlardan çox sadə, asan və yumorla danışır.

İşiniz üçün təşəkkür edirəm uşaqlar
Bu dəfə məni ruhdan salmadı

Böyük məmnuniyyətlə, əlbəttə ki,

İndi səni qiymətləndirəcəm!

VIII . Ev tapşırığı

Bilmədiyimiz bir şey kədərli idi. Görünür, ona görədir ki, dərsimiz başa çatır və tezliklə cizgi filmi köməkçimizlə vidalaşmalı olacağıq. Artıq bilirsiniz ki, cizgi filmi yaratmaq çox vaxt tələb edir, ona görə də biz film lenti yaratmağa çalışacağıq. Siz qruplara bölünəcəksiniz, hər qrup planın müəyyən nöqtəsini təsvir edəcək. Film lenti üçün çərçivələr çəkmək üçün mətni yaxşı bilmək lazımdır. Və bunun üçün oxumaq lazımdır. Çizilmiş personajlar necə danışacağını bilmirlər. Belə bir film zolağı darıxdırıcı və anlaşılmaz olacaq. Buna görə də, növbəti dərsdə bunu səsləndirəcəyik və bunun üçün evdə mətni təkrar danışmağa məşq etməlisiniz.

    lenti çərçivənizlə tamamlayın,

    plana uyğun olaraq xülasə hazırlayın.

Hekayə haqqında düşünürsən

İfadələri əzbərləməyin.

Və bu barədə düşünün:

Nə deyilir? Nə haqqında?

Niyə nə baş verib?

Və bütün bunlar nəyə gətirib çıxardı?

Yenidən deyin -

Və hekayəni xatırlayın.

https://accounts.google.com


Slayd başlıqları:

N. Nosov "Canlı papaq"

Sizcə, N.Nosov hekayəsini niyə “Canlı papaq” adlandırıb? Hansı atalar sözü bu mətnə ​​daha uyğun gəlir? Bu atalar sözləri altına düşən başqa hansı əsərləri oxumuşuq? rus Xalq nağılı“Qorxunun böyük gözləri var”, Mordov nağılı, E.Çaruşin “Dəhşətli əhvalat”, S.Mixalkov “İradə gücü”.

Hekayənin adını necə aldınız? Hekayədə personajlar kimlər idi? - cəsarətli - oynaq - maraqlı - bacarıqlı - cəld - mehriban - qorxaq

Dərsdə yeni nə öyrəndiniz? Sinifdə özünüzü nəyə görə tərif edərdiniz? Hekayəni bəyəndiniz / bəyənmədiniz? Niyə? Ev tapşırığı: İfadəli oxu səh 54-58

Önizləmə:

Təqdimatların önizləməsindən istifadə etmək üçün Google hesabı (hesab) yaradın və daxil olun: https://accounts.google.com


Slayd başlıqları:

N. Nosov “Canlı papaq”

Dərsin məqsədləri: Plan əsasında mətni təkrar danışın; Rollara görə oxu bacarıqlarını təkmilləşdirmək; Oxuduqlarınıza münasibətinizi bildirin; Testin köməyi ilə hekayə haqqında bilikləri ümumiləşdirin.

Plan: Kitten Vaska milçəkləri tuturdu. Şapka canlıdır? Oğlanlar papağa kartof atırlar. Papağın altından boz quyruq çıxdı.

Anaqram - hərflərin sırasını dəyişdirmək və sözü tanımaq. Natamok Torkashka Domok Cherogak Notekok

Test: 1. Pişik balasının adı nə idi? a) Tişka b) Vaska c) Murzik d) Vanka; 2. Şapka harada idi? a) stolun üstündə b) komodinin üstündə c) rəfdə;

3. Papaq ona görə düşdü ki: a) pişik tutdu b) külək əsdi c) uşaqlar vurdu; 4. Uşaqlar otaqdan hara qaçdılar? a) dəhlizə b) mətbəxə c) eyvana; 5. Pişik balasının quyruğu nə idi? a) ağ b) boz c) qara

6. Uşaqlar silah kimi nədən istifadə edirdilər? a) kök b) çuğundur c) kartof 7. “Canlı” papağın sirrini ilk kim açdı? a) Volodya və Vadik b) Volodya c) Vadik

Testin cavabları: 1.b 2.b 3.a 4.b 5.b 6.c 7.b

Refleksiya: Dərsdə hansı tapşırıqları yerinə yetirə bilərdiniz? Sinifdə nə öyrəndiniz? Dərsdə sizə nə maraqlı gəldi? Özünüzü nəyə görə tərifləyərdiniz? Özünüzü necə qiymətləndirərdiniz: əla yaxşı, qənaətbəxşdir.


Mövzu üzrə: metodoloji inkişaflar, təqdimatlar və qeydlər

Ədəbi oxu N. Nosov "Canlı papaq" "2-ci sinifdə və təsviri sənət" Ev heyvanları "3-cü sinifdə təqdimat-xülasə.

Təqdimat və dərsin xülasəsi ədəbi mütaliə(2-ci sinif) və təsviri incəsənət (3-cü sinif) ibtidai siniflər üçün ....

Təqdimat 2-ci sinifdə ədəbi oxu dərsi üçün "Rusiya məktəbi" tədris materialına uyğun olaraq "N.N. Nosov" Canlı papaq "mövzusunda hazırlanmışdır....

Rusiya Məktəbi proqramı çərçivəsində 2-ci sinifdə Nosov "Canlı papaq" ədəbi oxuna dair dərs qeydləri və təqdimat.

İki dərs qeydi və Rusiya Məktəbi proqramı çərçivəsində 2-ci sinifdə Nosov "Canlı papaq" ədəbi oxuna dair təqdimat ....

"Rusiya Məktəbi" EMC-nin ədəbi oxu üçün tədris-metodiki dəsti ("N.N. Nosov "Canlı papaq" dərsinin texnoloji xəritəsi. DƏRS 1" + tədris təqdimatı) 2-ci sinif

Mövzu: ədəbi oxu Sinif: 2a...

Mövzu üzrə ədəbi oxu dərsi:

N.N. Nosov "Canlı papaq"

3-cü sinif

Hazırlanmış və həyata keçirilmişdir

Müəllim ibtidai məktəb

Dyukareva L.Yu.

MOU "Orta məktəb p. Lipovski"

Hədəf: tələbələri N. N. Nosovun "Canlı papaq" əsərinin məzmunu ilə tanış etmək.

Tapşırıqlar:

    Gənc şagirdi şüurlu oxucu kimi formalaşdırmaq, göstərmək

oxumağa maraq, güclü oxu bacarıqlarına sahib olmaq (bunun səviyyəsində

yaş), müstəqil iş yolları oxuna bilən mətn və uşaq

müəyyən dərəcədə erudisiyaya malik kitab.

    Uşaqları naməlum qorxunun çevrilə biləcəyini başa düşməyə aparın

komik vəziyyət.

    Fərziyyələr irəli sürmək, müqayisə etmək, fikrinizi mübahisə etmək bacarığını formalaşdırmaq.

4. Tənqidi təfəkkür, yaddaş, təxəyyül, nitq inkişaf etdirin.

5. Bir-birinə qarşı tolerant münasibət, qarşılıqlı əməkdaşlıq tərbiyə etmək.

Dərs növü: yeni materialın öyrənilməsi.

Avadanlıq: media proyektor, ekran, təqdimat.

Pedaqoji texnologiyalar:

    izahlı - illüstrativ tədris;

    şifahi məhsuldar və yaradıcı fəaliyyət;

    əməkdaşlıq pedaqogikası (təhsil dialoqu, təhsil müzakirəsi);

    informasiya və kommunikasiya texnologiyaları.

Gözlənilən nəticələr:

    sinifdə fəallığın artması;

    təlim nəticələrinin yaxşılaşdırılması;

    tələbələrdə yaradıcılığın inkişafı.

Dərslər zamanı:

1. Təşkilati məqam. Tələbələrin psixoloji əhval-ruhiyyəsi.

Gəlin bir-birimizə gülümsəyək. Dərs bizə bütün ünsiyyət sevincini gətirsin və köməkçiləriniz olacaq: diqqət, bacarıq, ixtiraçılıq.

2. Məqsəd təyini.

(Slayd №2)

Fotoya diqqətlə baxın və slaydda təsvir olunan şəxsin necə olduğunu anlamağa çalışın. Üz həyatı əks etdirir. Gözlərə diqqət yetirin, gülümsəyin. Onlar nədirlər?

Evdə Nikolay Nikolayeviç Nosovun kitabları varmı?

(Slayd nömrəsi 3-4)

Elə yazıçılar var ki, onların əsərləri müəlliflərin özlərindən çox yaşayır. Bu kitablar oxumaq və təkrar oxumaq üçün nəzərdə tutulub. Belə müəlliflər arasında Nikolay Nikolayeviç Nosov da var. Yazıçı uzun illərdir getməsinə baxmayaraq, o, uşaqların ən populyar və sevimli müəlliflərindən biri olaraq qalır. Onun əsərlərinə nəzər salın. Düşünürəm ki, siz onlardan bəziləri ilə artıq tanış olmusunuz.

(Slayd nömrəsi 5-6-7)

Nikolay Nikolayeviç Nosov 1908-ci ildə Ukraynada aktyor ailəsində anadan olub. Məktəbi bitirdikdən sonra fabrikdə fəhlə işləmişdir. Ancaq sənət onu çox cəlb etdi, lakin o, İncəsənət İnstitutuna daxil oldu, sonra Kinematoqrafiya İnstitutuna keçdi, sonra cizgi, elmi və tədris filmlərinin rejissoru - rejissor kimi çalışdı. Nikolay Nikolayeviç Nosov sanki təsadüfən yazıçı oldu: oğlu dünyaya gələndə ona çoxlu nağıllar danışmalı oldu. Oğul böyüdü və yeni və yeni nağıllar tələb etdi. N.Nosovun əsərlərinin mərkəzində xəyalpərəstlər, qısqanclar, yorulmaz ixtiraçılar, ixtiralarına görə tez-tez cəzalandırılan həmyaşıdlarınız durur. Ən adi həyat vəziyyətləri Nosovun hekayələrində qeyri-adi gülməli vəziyyətə çevrilir. xəbərdarlıq nağılları.

Hekayəmdəki hər şeyi başa düşürsən?

Aktyor- rəssam - teatr tamaşalarında, filmlərdə, televiziyada rolların ifaçısı

institut- daha yüksək Təhsil müəssisəsi.

Kino- canlı reallıq təəssüratı yaradan, filmə çəkilmiş hərəkətli təsvirlərin ekranda əks etdirilməsi sənəti.

Direktor - yaradıcı işçi, teatr, əyləncə proqramlarının rəhbəri.

həmyaşıd- kiminləsə eyni yaşda olan insan, həmyaşıd.

Gülməli hekayələr insanları güldürür və güldürür. Gülüş isə ciddi işdir. Bir uşağın çətin vəziyyətdə olan yoldaşına, yıxılan yaşlı qadına gülməsi heç də gülməli deyil. Həyatda həqiqətən gülməli olanı görməyi, ətrafınızdakı insanların zarafatlarını başa düşməyi, hansısa gülməli hadisəni özünüzə danışa bilməyi öyrənmək vacibdir. Nikolay Nosovun hekayələrindən nümunə götürərək dərsdə bunu öyrənəcəyik.

(Slayd nömrəsi 8-9)

Əsərləri əsasında cizgi filmləri yaradılmışdır.

(Slayd nömrəsi 10)

Təklifi oxuyun. Sözlərin hansı birləşməsi maraqlıdır, qeyri-adi görünür? Canlı papaqların olduğuna inanırsınız?

Amma müəllif bunu bacaracağını düşünür. Nikolay Nosov bir çox uşaq yazdı gülməli hekayələr bu hər birinizin başına gələ bilər. Bu gün onlardan biri ilə tanış olacağıq. Evdə olanda sizin kimi oğlanların başına gəldi.

İşə haradan başlayaq?

Mən nə etməliyəm?

Bu gün sinifdə nə öyrənirəm?

3. Başlığa görə məzmunun proqnozlaşdırılması.

Hekayənin adından hekayənin nədən bəhs etdiyini deyə bilərsinizmi? (tövsiyə olunan cavabları lövhədə yazır)

lüğət işi

Mətndə sözlər olacaq, onların mənasını aydınlaşdıraq

(Slayd nömrəsi 11)

Şkaf- kətan, müxtəlif kiçik məişət əşyaları üçün çekmeceli aşağı şkaf.

Poker- sobada yanacaq qarışdırmaq üçün dairəvi ucu olan dəmir çubuq.

çat- vurmaq.

flop - oturmaq, yıxılmaq çətindir.

4. Fiziki dəqiqə

"Piramida"

Budur böyük bir piramida (uzan)

Və şən top səslənir (yerində tullanır)

Yumşaq ayı yöndəmsiz (addımlar yerində, üstündə kənarda ayaqları)

Hər kəs böyük bir qutuda yaşayır (böyük qutunu göstər)

Ancaq yatağa gedəndə (əllər yanağın altında, gözlərimi yum)

Hər kəs oynamağa başlayır (hər hansı bir hərəkəti təsvir edir)

5. Müəllimin oxuması + süjetin inkişafının proqnozlaşdırılması.

(Müəllim və yaxşı oxuyan uşaqlar oxuyur, qalan şagirdlər mətni izləyir. Oxu zamanı müəllim dayanır, uşaqlar hadisələrin daha da necə inkişaf edəcəyini düşünürlər.)

1-ci hissənin oxunması ("onlar komodinin yanında papaq gördülər" sözünə qədər)

2-ci hissənin oxunuşu ("Arxasında Vovka" sözlərindən əvvəl)

Şapka bundan sonra nə edəcək?

Qorxularına qalib gələ biləcəklərmi?

3-cü hissənin oxunuşu ("yaxşı, get və bax" sözləri ilə)

Sözlərin mənasında fərq varmı: qorxmaq, qorxudan titrəmək. Yazıçı hansı ifadədən istifadə edir?

Uşaqlar otağa qayıdacaqlarmı?

Şapka üzərlərinə düşsə, özlərini necə müdafiə edəcəklər?

4-cü hissənin oxunması ("şapka necə sıçrayır" sözünə qədər)

İş necə bitəcək? Canlı papağın sirri nədir?

(Slayd nömrəsi 12)

5-ci hissə (müəllim deyir)

6. Əsərin təhlili, seçmə oxu.

Hekayəni bəyəndinizmi? Necə? Oğlanların əhvalı necə dəyişdi?

Oğlanlar papağın altında kimin gizləndiyini bilirdilərmi? Mətndəki sözlərlə sübut edin.

Hekayənin personajları haqqında təəssüratınız necədir?

Onlar necə idilər?

Personajların xarakterini, müəllifin onlara münasibətini anlamaq üçün gəlin Nosovun oğlanların hərəkətlərini necə təsvir etdiyini, onlar haqqında nə və necə danışdığını izləyək.

Oğlanları nə qorxudurdu?

Şapkaların heç vaxt canlı olmadığını başa düşdülərmi? Mətndə bunu ifadə edən sözləri tapın.

Qorxu yaşadınızmı? Nə vaxt? Heç qorxulu, sonra gülməli olan belə qeyri-adi hekayələriniz olubmu?

Qorxunuzu necə dəf edə bilərsiniz?

Hekayənin məzmununa hansı atalar sözü daha uyğun gəlir?

(Slayd nömrəsi 13)

    Canavarlardan qorxmaq - meşəyə girməyin.

    Yeddi dəfə ölçün bir dəfə kəsin.

    Qorxunun böyük gözləri var.

İdeyanı müəyyənləşdirin (hekayənin əsas ideyası).

Bu o deməkdir ki, onlar adi, tanış obyektin qəribə, anlaşılmaz davranmasından qorxurdular.

Uşaqlar “canlı” papağı görən ilk anda özlərini necə apardılar?

Davranışlarını təsvir edən sözləri tapın.

Lövhədə yazı: 1. Qorxmuş

Niyə əvvəlcə qorxdular, hətta mətbəxə qaçdılar, sonra şapkaya hücum etməyə başladılar?

Mətbəxdə bir dəfə davranışlarını dəyişdilərmi?

Gəlin mətbəxdə dialoqu oxuyaq.

Oğlanlar papağın “sirrini” öyrənəndə necə hiss etdilər?

Lövhədə yazı: 2. Cəsarətli.

Niyə Vadik pişiyi qucaqlamağa, onu sığallamağa başladı?

Yazı lövhəsinə yazın: 3. Sevindik.

Hekayədə qəhrəmanların yerində olsan nə edərdin?

Bu, şən, yumoristik hekayədir, müəlliflə birlikdə gülünc vəziyyətə düşən qəhrəmanlara gülürük.

7. Dərsin nəticəsi. Refleksiya

Oxuduğumuz hekayənin adı nədir? Kim yazıb?

Qayıdaq açıqlamalarınıza və görək cavablarınızda müəllifin niyyəti ilə hər hansı bir uyğunluq varmı?

Kiçik uyğunsuzluqlar da var. Amma hamımız fərqliyik, eyni cür düşünə bilmərik, hər kəsin öz fikri var.

Sizcə, yaxşı oxucu olmaq asandır?

Cümləni davam etdirin:

Mənə maraqlı idi...

Mən istədim…

bildim ki….

bacardım...

Növbəti dərsdə biz bu iş üzərində işləməyə davam edəcəyik. Dərsdə əməkdaşlığınız üçün təşəkkür edirik.