Ekologiya ilə bağlı hansı layihələr həyata keçirilə bilər. “Ekologiya Məktəbi” müsabiqəsinin ən yaxşı layihələri: düşün, araşdır, hərəkət et! Qida tullantılarının utilizasiyası problemi

BƏLƏDİYYƏ BÜDCƏLİ TƏHSİL MÜƏSSİSƏSİ

13 nömrəli İbtidai məktəb

Moskva vilayətinin Jeleznodorojni şəhər rayonu

__________________________________________________________________

st. Novaya, 34 8-495- 527-55-37

ƏTRAF MÜHİT LAYİHƏSİ

“GƏLİN BİRLİKDƏ TƏBİƏTİ QORUYAQ”

"Qlobal Ekologiya" nominasiyası

Qanina Natalya

4-cü sinif şagirdləri

MBOU NSH No 13

Layihə meneceri:

Anisimova Valentina Alekseevna

(sosial müəllim)

Jeleznodorojni

2013

MÜNDƏRİCAT

    Giriş.

    Meşə əraziləri.

    Heyvanlar aləmi.

    Hava sahəsi.

    Su.

    torpaq.

    Nəticə.

    Biblioqrafiya.


Giriş

Problemin aktuallığı

“Ekologiya” sözünü getdikcə daha çox eşidirik və tələffüz edirik. Elm mürəkkəb, vacib və zəruridir. Elm aktualdır. Ekologiya təbiətdəki münasibətlər, insanın ətraf mühitlə əlaqəsi haqqında elmdir. Yerin sərvəti bərpa olunduğundan daha tez tükənir.

Bu yaxınlarda zəngin olan təbii sərvətlərimiz tükənmək üzrədir. Təbiət öz yaralarını sonsuza qədər sağalda bilməz. Ola bilsin ki, son həftələrdə başqa bir məməli, başqa bir quş və ya başqa bir bitki Yer üzündən yoxa çıxıb. Unutmayaq ki, hər bir heyvan və ya bitki unikaldır.

Layihənin məqsədi:

    Başqalarının diqqətini ekoloji problemə cəlb etmək;

    Ekoloji bilik və ideyalar sistemində öz üfüqlərinin genişləndirilməsi (intellektual inkişaf);

    Estetik hisslərin inkişafı (təbiətin gözəlliyini görmək və hiss etmək, ona heyran olmaq, onu qorumaq istəyi);

Layihənin məqsədləri:

Canlı və cansız təbiət obyektlərini müşahidə etməyi öyrənin.

Təbii obyektlər arasında səbəb-nəticə əlaqələri quraraq nəticə çıxarmaq bacarığını inkişaf etdirmək.

Ekoloji bacarıqları inkişaf etdirin təhlükəsiz davranış təbiətdə;

Ehtiyacı olan təbii obyektlərə: bitkilərə, həşəratlara, heyvanlara, quşlara, insanlara kömək etmək istəyi və empatiya hissini inkişaf etdirmək.

İcra mərhələləri

Hazırlıq mərhələsi


Məqsəd və vəzifələrin qoyulması, istiqamətlərin, obyektlərin və metodların müəyyən edilməsi.

Tədqiqat mərhələsi


Müxtəlif yollarla verilən suallara cavab tapmaq.

Ümumiləşdirmə

İşin nəticələrini müxtəlif formalarda ümumiləşdirmək, onları təhlil etmək, əldə edilmiş bilikləri möhkəmləndirmək, nəticələr yaratmaq və mümkünsə tövsiyələr hazırlamaq.

Layihənin nəticəsi

Ekoloji mədəniyyət bir sıra elementləri özündə birləşdirən vahid sistem kimi başa düşülür:
- ekoloji biliklər sistemi;
- hisslər mədəniyyəti (rəğbət, empatiya, vətənpərvərlik hissi);

Ekoloji təhsilli davranış mədəniyyəti.

Layihə üzərində işləmək nəticəsində biz gözləyirik:

    ekoloji və mədəni məlumatlılığın artırılması;

    problem qoymaq və həll etmək, situasiyaları qabaqcadan görmək və ətraf mühitin vəziyyəti haqqında əsaslandırılmış nəticələr çıxarmaq bacarıqlarının əldə edilməsi;

    ətraf mühitin qorunmasına hər bir insanın töhfəsini vermək.

Meşəliklər

Rusiya meşə ehtiyatlarına görə dünyada lider dövlətlərdən biridir. Meşə sahəsində Rusiya Federasiyası 1180 milyon hektardan çoxdur.

Siz bilirsiniz?

    Meşələr oynayır mühüm rol suyun təmizlənməsində. Fakt budur ki, ağacların kök sistemi yeraltı suları təmizləyən, onu həqiqətən təmiz və təbii edən torpaq şəraiti yaradır. Ağaclara qulluq etmək bizim nəslimiz üçün suyun qayğısına qalmaq deməkdir. Rodniki Rossii-nin məqsədlərindən biri də məhz rusların gələcək nəsillərinə qayğı göstərməkdir.

Təbii kompleksdə meşələrin rolu və iqtisadi fəaliyyətçox qiymətləndirmək çətindir. Son 20-25 il ərzində meşə ehtiyatlarının vəziyyəti davamlı olaraq pisləşir və meşələrdən istifadə ilə bağlı vəziyyət getdikcə daha da ağırlaşır. Hökumət rəsmiləri rayonun meşələrinin qorunması və artırılması üçün hər şeyi edirlər. Amma bədxahlar ağacları məhv edirlər.

Hər birimiz ağacların qorunmasına öz töhfəmizi verə bilərik.

Belə ki, oktyabr ayında məktəbimizdə “Təbiəti birlikdə qoruyaq!” müsabiqəsi keçirilmiş, şagirdlər, müəllimlər və valideynlər ağac əkmişlər. Maraqlı və faydalıdır.

Heyvanlar aləmi

Heyvanların biosferdə və insan həyatında rolu son dərəcə böyükdür.

Heyvan növlərinin müxtəlifliyi özlüyündə insanlar üçün faydalıdır. Onlar qida, texniki və dərman xammal mənbələri, ev heyvanlarının cinslərinin yaxşılaşdırılması üçün genetik fondun mühafizəçisi kimi xidmət edirlər.

Elm adamları ildən-ilə heyvanların sayının azalmasını və nəsli kəsilməsini aşağıdakı səbəblərdən qeyd edirlər:

Yaşayış mühitinin pozulması;

Həddindən artıq məhsul yığımı, qadağan olunmuş yerlərdə balıq ovu;

Məhsulları qorumaq üçün birbaşa məhv edilməsi;

Təsadüfi (qəsdən) məhv;

Ətraf mühitin çirklənməsi.

Heyvanların mühafizəsi, ilk növbədə, onların yaşayış yerlərinin qorunmasıdır.

Çağırışım: quş yuvalarını dağıtmayın, təbiəti çirkləndirməyin, ona diqqətlə yanaşın!

Su

Su insanın həyatı boyu daimi, ayrılmaz yoldaşıdır. Neftdən, qazdan, kömürdən, dəmirdən daha qiymətlidir, çünki su əvəzolunmazdır. İnsanın həyatında həlledici rol oynayır.

"Su! Nə dadın, nə rəngin, nə qoxun var, səni təsvir etmək olmaz, varlığına inanmadan səndən həzz alırlar. Demək olmaz ki, sən həyat üçün lazımsan, həyatın özüsən. Bizi hisslərimizlə izah edilə bilməyən sevinclə doldurursan, artıq vidalaşdığımız güc səninlə bizə qayıdır. Sən dünyanın ən böyük sərvətisən!”

(Antoine de Saint-Exupery).

Biz insanlar bu dəyəri dərk etmirik: çayların, göllərin, dənizlərin, okeanların suları hər gün çirklənir. Vicdansız müəssisələr tullantılarını suya atırlar. Onların ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində işlərinə ciddi nəzarət etmək lazımdır!

Uzun illər əvvəl Kuk (naviqator) okeanda mazut parçaları tapdı, ən böyüyü kartof ölçüsündə idi! Bəs su anbarlarının sakinləri haqqında nə demək olar? Onlar da çox şey əldə edirlər!

Ətraf mühiti qorumaq üçün hər birimiz üzərimizə düşəni edə bilərik - zibil atmayın! Xüsusilə gölməçənin yaxınlığında!

torpaq

Bilirsiniz ki, Moskva vilayətində bir sıra mineral ehtiyatlar var. Onların arasında ehtiyat və istifadə baxımından birinci yerdə torf, müxtəlif gillər də var, Moskva vilayətində əhəngdaşı süxurlarının çoxlu yataqları var, qəhvəyi kömür və dəmir filizi var.

Beləliklə, görürük ki, Moskva torpağı faydalı qazıntılar və filizlərlə çox zəngin olmasa da, onun dərinliklərində tikinti və sənətkarlıq, hətta bəzək üçün material var. Sadəcə təbiətin qayğısına qalmaq lazımdır.

Mədənin düzgün aparılmaması, gübrələrin istifadəsi, suyun və havanın çirklənməsi nəticəsində torpaq məhv olur.

Torpağın qorunması vacibdir qlobal problem bu gün.

Hava sahəsi

Planetimiz qazlar, su buxarı, nəm damcıları və buz kristallarının qarışığından ibarət davamlı qalın atmosfer təbəqəsi ilə örtülmüşdür. Atmosferin qalınlığı təxminən 20 min kilometrdir.

Atmosfer planetimiz üçün “paltar”dır. Yer kürəsini həddindən artıq istidən və soyumaqdan qoruyur, bütün canlıları qoruyur.

Hava çirkləndiricilərinin 90%-i elektrik stansiyalarında, fabriklərdə (tüstü emissiyaları) və avtomobil mühərriklərində yanacaqların yanması nəticəsində yaranır.

Havanın çirklənməsi canlı orqanizmlərə zərərli təsir göstərir.

Bu problemi həll etməyə çalışan insanlar fabriklərdə filtrlər quraşdırır, qazla işləyən avtomobillər ixtira edir, ağac əkirlər.

Hər birimiz, məsələn, ağac əkməklə öz töhfəmizi verə bilərik. Ağac yarpaqları havanı təmizləyir.

Nəticə

Yer planeti bütün insanlar üçün ümumi evdir. Yalnız ehtiyatlı idarəetmə və onun sərvətindən ağıllı istifadə planetimizin sakinlərinin rifahını və təhlükəsizliyini təmin edə bilər!

"GƏLİN TƏBİƏTİ BİRLİKDƏ QORUMAQ!"

Biblioqrafiya

Tələbələr üçün


    Heyvanlar aləminin böyük ensiklopediyası. M.: ASC "ROSMEN-PRESS", 2007.


    Mən dünyanı araşdırıram: Uşaq ensiklopediyası: Bitkilər./Tər. L.A. Baqrova - M.: TKO "AST", 1995.


    Mən dünyanı araşdırıram: Uşaq ensiklopediyası: Heyvanlar./Tər. ETC. Lyaxov-M.: TKO "AST", 1999

2-11-2017, 15:10

Bu gün ölkəmizdə ekologiyaya böyük diqqət yetirilir. Ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində qanunların hazırlanması və ekoloji vəziyyətin monitorinqi sahəsində tələblərin mütəmadi olaraq yenilənməsi hər bir müəssisəni öz fəaliyyətinin fəaliyyəti üçün bu qaydalara əməl etməyə məcbur edir. Ətraf mühitin dizaynı üzrə öhdəlikləri yerinə yetirmək üçün işçi heyətində xüsusi şöbə və ya mütəxəssis ola bilər.

Ətraf mühitin dizaynının məqsədləri və xüsusiyyətləri

Ətraf mühitin dizaynı qanuna riayət etmək və müəssisənin qanuni fəaliyyəti üçün icazə almaq üçün tənzimləyici orqanlarda sənədlər paketinin hazırlanması və təsdiqlənməsi daxil olmaqla bir sıra tədbirlərdir. Ətraf mühitə mənfi təsir göstərən sənaye, tikinti və digər şirkətlər razılaşdırılmış ekoloji layihə olmadan fəaliyyət göstərə bilməzlər.

Ekolayihə müəssisədə toplanmış məlumatlar əsasında həyata keçirilən konkret obyekt üçün hesablamaları özündə əks etdirən sənəddir. Bu sənəd müəyyən edilmiş qanunlar çərçivəsində fəaliyyət göstərmək hüququ verir.

Ekoloji dizaynın əsas məqsədi ətraf mühitə mənfi təsirləri minimuma endirmək, həmçinin bir sıra fəaliyyətlər vasitəsilə ekosistemi bərpa etməkdir.

Ekoloji layihələrin növləri

Fəaliyyət növündən asılı olaraq müəssisələr aşağıdakı ekoloji layihələrə malik olmalıdırlar:

1. Tullantıların əmələ gəlməsi standartlarının (WGSR) layihəsi ekosistemə nəzarət etmək üçün onların utilizasiyasının optimal üsulunu seçmək məqsədilə müəssisə tullantılarının miqdarını və tərkibini müəyyən edir. Ətraf mühitə zərərli tullantıların idarə edilməsinə onların yaradılması, utilizasiyası, daşınması, yığılması və zərərsizləşdirilməsi üzrə işlər daxildir. Bu, müşayiət olunan əsas ekoloji layihələrdən biridir istehsal prosesləri hər bir şirkət. İstisna kiçik və orta biznesdir. Onlar layihəni hazırlaya bilməzlər, lakin tullantıların əmələ gəlməsinə dair məlumatlar ilə müəyyən edilmiş formada illik hesabatlar təqdim etməlidirlər.

Ekoloji layihələrin növləri:

  • istehsaldan fasiləsiz işləmək,
  • tullantıların atılması üçün icazənin alınması,
  • ekoloji ödənişin məbləğinin 5 dəfə azaldılması.

2. Texniki prosesləri havanın çirklənməsinə səbəb olan hər bir müəssisədə icazə verilən emissiyaların (MPE) layihəsi hazırlanır. Hər bir mənbə üçün çirkləndirici kütlə standartı müəyyən edilir. Mənbə müəyyən edilmiş maksimum icazə verilən səviyyədən artıq olmamalıdır və OS-yə kritik bir yük qoymalıdır.

  • təsdiq edilmiş emissiya icazəsi,
  • OS-yə ziyan vurmaq üçün cərimələrin dəyərinin azaldılması,
  • zərərli emissiyaları azaltmaq üçün strategiyalar hazırlamaq imkanı.

3. İcazə verilən tullantılara (ƏDV) dair standartların layihəsi tullantı sularının axıdılması üçün su ehtiyatlarından istifadə edən təşkilatlar üçün zəruridir. Atılan kütlədə aşkar olunan hər bir təhlükəli maddə üçün standartlar müəyyən edilir.

  • layihə su ehtiyatlarına çıxışın verilməsi üçün əsasdır,
  • layihənin olması cinayət və ya inzibati cəzaları istisna edir,
  • standartlara uyğunluğuna nəzarət.

Bunlar bütün növ layihələr deyil, digər ekoloji sənədlər də hazırlanır: sanitar mühafizə zonası (SPZ), meşələrin inkişafı layihəsi, sanitar mühafizə zonası layihəsi, ekoloji audit və s.

Layihələr və müəssisələr üçün ekoloji dəstək

Müəssisə ətraf mühitin dizaynını müstəqil şəkildə həyata keçirə və ya ixtisaslaşmış bir şirkətlə əlaqə saxlaya bilər bu tip xidmətlər. Sonuncu seçim daha sərfəlidir ki, siz işçilərin xərclərinə qənaət edəcəksiniz və işin vaxtında və müəyyən edilmiş ekoloji tələblərə uyğun olaraq tamamlanacağına əmin olacaqsınız. Ekoloji dəstək həm layihənin hazırlanmasını, həm də onun tənzimləyici orqanlar tərəfindən təsdiqlənməsini, icazənin alınmasını və hesabatın verilməsini əhatə edir.

Ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində 6 ildən artıq xidmət göstərən və yüzlərlə layihə həyata keçirmiş Ecosphere şirkətinin peşəkarlarına ətraf mühitin dizaynını həvalə edin. uğurlu layihələr. Təcrübəli mütəxəssislər yüksək ixtisaslı mütəxəssislər son tarixlərə və qanuni qaydalara uyğun keyfiyyətli xidmətlər göstərirlər.

Məktəbəqədər qrupda ətraf mühitin mühafizəsi layihəsi


Göndərən: Antonova Tatyana Gennadievna.

Nəşrin məqsədi: məktəbəqədər yaşlı uşaqların ekoloji tərbiyəsində təcrübənin yayılması.

Materialın təsviri: Layihə məktəbəqədər uşaqlarda ekoloji savadlılığın inkişafına yönəlib. Nəşr müəllimlərə ünvanlanıb məktəbəqədər təhsil.
Layihənin müəllifləri: MADO DS-nin məktəbə hazırlıq qrupunun müəllimləri "İstedad" s. Taşla, Orenburq vilayəti Antonova T.G., Əmirova G.R.

Layihənin qısa xülasəsi:

İnsanın ətraf mühitlə münasibətlərinin müasir problemləri
ətraf mühit o zaman həll oluna bilər ki, insanlarda ekoloji dünyagörüşü formalaşsın məktəbəqədər yaş, onların ekoloji şüurunun artırılması və ekoloji mədəniyyətlə tanış edilməsi.
Uşaqlara Yer planetində həyatın unikallığını və sirrini görməyə kömək etmək bunun məqsədi idi pedaqoji iş.
Uşaqların yaşından və bilik səviyyəsindən asılı olaraq, bütün mövzular məzmun, vəzifə və həyata keçirmə üsulları (informasiya, effektiv-zehni, transformativ) baxımından daha mürəkkəb olur. Xüsusi diqqət təbiətə və insanın ondakı yerinə vahid baxışın formalaşmasına həsr edilmişdir. Uşaqlarda təbiətdə mövcud olan münasibətlər və bunun əsasında ekoloji dünyagörüşünün və mədəniyyətinin, ətraf mühitə və onların sağlamlığına məsuliyyətli münasibətin başlanğıcı haqqında ilk təsəvvürləri formalaşır. Praktik qarşılıqlı əlaqə üsullarını mənimsəmək
ətraf mühitlə uşağın dünyagörüşünün formalaşmasını təmin edir, onun şəxsi artım. Bu istiqamətdə böyük rolu eksperimental hərəkətlər şəklində baş verən məktəbəqədər uşaqların axtarış və idrak fəaliyyəti oynayır. Məktəbəqədər uşaqlarla işləyərkən mənəvi cəhətə böyük əhəmiyyət verilir: təbiətin daxili dəyəri haqqında fikirlərin inkişafı, ona emosional müsbət münasibət, evdə təbiətdə ekoloji savadlı və təhlükəsiz davranışın ilk bacarıqlarının inkişafı.
Layihə iştirakçıları uşaqlar, məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin müəllimləri və valideynlərdir.

Mövzunun aktuallığı:
Təbiət, tərbiyəvi təsiri olan heyrətamiz bir hadisədir mənəvi dünya Məktəbəqədər uşağı çox qiymətləndirmək çətindir. Təbiət ilk konkret biliklərin və sevincli təcrübələrin mənbəyidir, tez-tez ömür boyu xatırlanır. Təbiətlə ünsiyyətdə uşağın ruhu üzə çıxır, ətraf aləmə maraq oyanır, kəşflər etmək, onlardan təəccüblənmək bacarığı formalaşır.Sirr deyil ki, məktəbəqədər uşaqlar təbiətcə tədqiqatçılardır. Yeni təcrübələrə qarşı sönməz susuzluq, maraq, daimi eksperiment etmək istəyi və müstəqil olaraq dünya haqqında yeni məlumatlar axtarmaq ənənəvi olaraq uşaqların davranışının ən vacib xüsusiyyətləri hesab olunur. Tədqiqat, axtarış fəaliyyəti uşağın təbii vəziyyətidir, o, dünyanı dərk etməkdə qərarlıdır, onu bilmək istəyir. Kəşf etmək, kəşf etmək, öyrənmək naməlum və bilinməyənə addım atmaq deməkdir. Uşağın zehni inkişafının ilkin olaraq özünü inkişaf prosesi kimi inkişaf etdirilməsi üçün şərait yaradan kəşfiyyat davranışıdır. Məktəbəqədər uşağın şəxsiyyətinin inkişafı üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən təbiət və insan arasındakı əlaqə haqqında fikirləri mənimsəməsidir. Ətraf mühitlə praktiki qarşılıqlı əlaqə üsullarını mənimsəmək uşağın dünyagörüşünün formalaşmasını və onun fərdi böyüməsini təmin edir. Bu istiqamətdə mühüm rol məktəbəqədər uşaqların axtarış və idrak fəaliyyəti ilə oynayır
eksperimental hərəkətlər. Bu prosesdə uşaqlar təbiət hadisələri ilə gizli əhəmiyyətli əlaqələrini aşkar etmək üçün obyektləri dəyişdirirlər.

Layihə növü:
Qısamüddətli (aprel-may), tədqiqat, təcrübə yönümlü.

Layihənin məqsədi:
Uşaqlarda ekoloji savadlılığın, təbiətə və ətraf mühitə hörmətin formalaşdırılması.

Layihənin məqsədləri:
Uşaqlarda təbiətə, canlılara qarşı qayğıkeş, məsuliyyətli, emosional dostluq münasibətini formalaşdırmaq
onlarla ünsiyyət prosesi.
Prosesdə müşahidə və təcrübə bacarıqlarını inkişaf etdirin
Uşaqların təxəyyülünü, nitqini, təxəyyülünü, təfəkkürünü, təhlil etmək, müqayisə etmək və ümumiləşdirmək bacarığını inkişaf etdirmək.
Uşaqların sağlamlığını qorumaq və gücləndirmək.
Uşaq bağçasının ərazisinin abadlaşdırılmasında iştirak edin.
Uşaqların bitkilərə qulluq bacarıqlarını inkişaf etdirin.

Gözlənilən nəticələr:
uşaqlar ibtidai sinif formalaşdırıblar ekoloji biliklər və təbiətdə davranış mədəniyyəti;
uşaqlar təbiətdəki münasibətləri başa düşür, ona, heyvanlara, quşlara, həşəratlara qayğı ilə yanaşır;
uşaqlarda təbii hadisələrə və obyektlərə maraq yarandı;
uşaqlar sadə təcrübələr aparmağı, təcrübə aparmağı, təhlil etməyi və nəticə çıxarmağı bacarır;
valideynlərin ekoloji mədəniyyətinin səviyyəsi yüksəldi, valideynlər uşaqların ekoloji maarifləndirilməsinin zəruriliyindən xəbərdar oldular;
məktəbəqədər yaşlı uşaqların ekoloji tərbiyəsi üçün məktəbəqədər təhsil müəssisələri və ailələr üçün vahid təhsil məkanı yaradılmışdır.

Layihənin həyata keçirilməsi mərhələləri:
Mərhələ 1 - Hazırlıq
Mərhələ 2 - Əsas
Mərhələ 3 – Final

Hazırlıq mərhələsi
Bu mövzuda ədəbiyyatın toplanması və təhlili.
Uşaqların maraq və ehtiyaclarına əsaslanaraq məqsədlərin müəyyən edilməsi.
Həyata keçirilməsinə yönəlmiş gələcək fəaliyyətlərin planlaşdırılması
layihə.
Layihənin həyata keçirilməsi üçün didaktik kompleksin təmin edilməsi.
Qrupun mövzu inkişaf etdirən məkan mühitinin tematik məzmunla doyması.
Əsas mərhələ
Rəsm dərsi hazırlıq qrupu mövzusunda: "Meşə Krallığı".
Məqsəd: bir ekosistem kimi meşə haqqında bilikləri möhkəmləndirmək.
"Su sehrbazdır" mövzusunda bilişsel inkişaf dərsi.
Məqsəd: Uşaqların suyun müxtəlif xüsusiyyətləri, formaları və növləri haqqında anlayışlarını inkişaf etdirmək. Nitq, təfəkkür, maraq, müşahidə inkişaf etdirin. Ətrafınızdakı dünyaya emosional və dəyərə əsaslanan münasibət formalaşdırmaq;
İş zamanı dəqiqliyi inkişaf etdirmək; birlikdə işləmək bacarığı.

Oyun "Yer kürəsini zibildən azad edin" mövzusunda viktorinadır.
Məqsəd: uşaqların planetin həyatı üçün təmizliyin əhəmiyyəti və insanın rolu haqqında biliklərini aydınlaşdırmaq. Uşaqların tullantıların növləri, onların utilizasiyası və təkrar emalı haqqında biliklərinin genişləndirilməsi. Ardıcıl nitqin inkişafı. Tam cümlələrlə cavab vermək bacarığını gücləndirin. Komandada işləmək və dostluq münasibətləri qurmaq bacarığını inkişaf etdirin. Şəhər küçələrində davranış mədəniyyətini tərbiyə edin, təmizliyi və asayişi qoruyun.

“Meşəmizə diqqət yetirin” mövzusunda kollektiv müraciət.
Məqsəd: bir ekosistem kimi meşə haqqında biliklərin möhkəmləndirilməsi. Meşəyə və onun sakinlərinə sevgi və hörmət aşılamaq. Təbiətdə mədəni və təhlükəsiz davranış qaydalarını gücləndirmək, birgə işləmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Söhbətlər:
Söhbət "Quşlara kömək edin"
Məqsəd: uşaqlarda qışlayan quşlar haqqında ümumiləşdirilmiş bir fikir formalaşdırmaq; uşaqların qışlayan quşların həyatına bilişsel marağını inkişaf etdirmək; quşlara qayğıkeş münasibət, çətin qış şəraitində onlara kömək etmək istəyi yetişdirmək.

Söhbət "Şaxta necə əmələ gəlir?"
Söhbət "Milad ağacı iynələri"
Məqsəd: uşaqların ağaclar haqqında anlayışını genişləndirmək. Bilişsel marağın inkişafına kömək edin. Uşaqlara bir-birinin cavablarını diqqətlə dinləməyi və əsaslı əlavələr etməyi öyrətmək; məntiqli düşünün və cavablarınızı aydın şəkildə formalaşdırın; mürəkkəb cümlələr qurun.

Söhbət "Meşədə kim zərərlidir və kim faydalıdır?"
Böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqlar üçün ekologiya mövzusunda söhbət: "Qırmızı Kitabımız".
Məqsədlər: uşaqları təbiətə hörmət etməyi öyrətmək doğma torpaq; uşaqları Qırmızı Kitaba daxil edilmiş bəzi bitki və heyvan növləri ilə tanış etmək. Emosional reaksiyaya, təbiəti qorumaq istəyinə səbəb olur.

Söhbət: “Su həyatdır”
Məqsəd: Uşaqlara suyun canlı obyektlər, insanlar üçün əhəmiyyəti, suya qənaət və su hövzələrini təmiz saxlamaq ehtiyacı haqqında bir fikir vermək.

Təbiəti qorumaq haqqında söhbət.
Məqsəd: uşaqların heyvanların qorunma və qayğıya ehtiyacı olması, meşələrdə və bağlarda, gölməçələrdə və çəmənliklərdə bir çox bitki və heyvanların insanların köməyinə və qayğısına ehtiyacı olması barədə fikirlərini aydınlaşdırmaq. Canlı varlıqlar kimi bitkilər və heyvanlar haqqında təsəvvürləri birləşdirmək və ümumiləşdirmək. Uşaqları fikirlərini ifadə etməyə, nəticə çıxarmağa və məntiqli düşünməyə təşviq edin. Uşaqların bitkiləri və heyvanları qorumaq ehtiyacı haqqında anlayışlarını dərinləşdirmək.

Didaktik oyunlar:
Didaktik oyun: "Dördüncü təkər".
Məqsəd: uşaqların həşəratlar haqqında biliklərini möhkəmləndirmək.

Didaktik oyun: "Gözəl çanta".
Məqsəd: D-nin heyvanların nə yediyi haqqında biliklərini möhkəmləndirmək. Bilişsel marağı inkişaf etdirin.

Didaktik oyun: "Damlalar dairələrdə dolaşır"
Məqsəd: təbiətdəki su dövranı haqqında bilikləri möhkəmləndirmək.

Didaktik oyun: "Bitki adlandırın."
Məqsəd: qapalı bitkilər haqqında bilikləri aydınlaşdırmaq.

Didaktik oyun: "Kim harada yaşayır."
Məqsəd: heyvanlar və onların yaşayış yerləri haqqında bilikləri möhkəmləndirmək.

Didaktik oyun: "Canlı - cansız."
Məqsəd: canlı və cansız təbiət haqqında bilikləri möhkəmləndirmək.

Haqqında işarələr, atalar sözləri, məsəllər və tapmacalar təbiət hadisələri.
Oxumaq uydurma:

Uşaq bağçasının ərazisinin abadlaşdırılmasında valideynlərlə qarşılıqlı əlaqə və
İnteraktiv qovluqların istehsalı – “Ekologiya”, “Mövsümlər” noutbukları.

Son mərhələ
Xülasə
Layihə təqdimatı

Layihə iştirakçıları:
Müəllimlər, uşaqlar və onların valideynləri.

Layihənin icra müddəti: Aprel-May 2017

Layihənin həyata keçirilməsi prinsipləri:
Fərqləndirmə və fərdiləşdirmə prinsipi yaratmağı nəzərdə tutur
hər bir uşağın qabiliyyətlərinin tam təzahürü üçün şərait və
vaxtında tərbiyə işləri.
Təbiətə uyğunluq prinsipi bunu göstərir
təhsil prosesi həm daxili təbiətə, həm də uyğun gəlir
xarici şərtlər.
Dialoji ünsiyyət prinsipi vacib şərt kimi
arasında sıx əlaqəni əks etdirən subyektlərin qarşılıqlı əlaqəsi
qarşılıqlı və qarşılıqlı açıqlıq, səmimilik, qarşılıqlı anlaşma
müəllim və uşaq və ağlabatan assimilyasiyaya qarşı münasibət yaradır.
Əlçatanlıq prinsipi ətraf mühitin həyata keçirilməsini təmin edir
yaş, hazırlıq, habelə xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla iş
fərdi xüsusiyyətlər və uşaqların zehni inkişafı.
Sistemli prinsip Məqsədə çatmaq proqnozlaşdırıla bilən nəticə əldə etməyə imkan verən müvafiq məzmunlu sağlamlıq, təhsil və təhsil vəzifələrinin həlli ilə təmin edilir.
Ardıcıllıq prinsipi tədricən artmaqdır
ekoloji fəaliyyət prosesində tələblər.

Layihənin icra formaları:
Söhbətlər,
Birbaşa təhsil fəaliyyəti;
Müşahidələr və ekoloji ekskursiyalar;
Maarifləndirici oxu.
"Xeyirxahlıq dərsləri."
Laboratoriya "Təcrübələr" (təcrübələr və təcrübələr).
Praktik fəaliyyətlər gül bağçasında.
Açıq hava, didaktik, simulyasiya oyunları,
səhnələşdirmə
ekoloji oriyentasiya.

Layihə resurs dəstəyi:
Qrupda ekologiya və təcrübə guşəsi.
Metodiki vasitələr (kartoqrafiya didaktik oyunlar, sinif qeydləri, əyləncə skriptləri və s.).
Gənc ekoloqun kitabxanası.
“Koqnitiv oxu” bədii ədəbiyyat seçimi.
Təcrübələr və təcrübələr seçimi "Təcrübələr".

Gözlənilən nəticələr:
1. Uşaqlarda ekoloji savad, təbiət aləmə, canlılara diqqətli, məsuliyyətli, emosional dost münasibət formalaşıb.
2. Prosesdə müşahidə və təcrübə aparmaq bacarıqları inkişaf etdirilmişdir
axtarış və idrak fəaliyyəti.
3. Uşaqların ətraf mühitə və onların sağlamlığına məsuliyyətli münasibəti.

Layihə məhsulları:
1. Uşaq bağçasının yerində gül bağı.
2. İnteraktiv qovluqlar – “Ekologiya”, “Fəsillər” noutbukları

TƏTBİQLƏR

Layihəyə ədəbi dəstək:
Konstantin Uşinski. Ağac mübahisəsi (qısa hekayə)
Ağaclar öz aralarında mübahisə etdilər: onlardan hansı daha yaxşıdır? Burada palıd deyir:
- Mən bütün ağacların şahıyam! Köküm dərindir, gövdə üç dəfə ətrafda, üstü göyə baxır; Mənim yarpaqlarım həkk olunub, budaqlar dəmirdən tökülüb deyəsən. Fırtınalara baş əymərəm, tufandan əvvəl əyilmərəm.

Alma ağacı palıdın öyündüyünü eşidib dedi:

- Çox lovğalanma, dostum, sən böyük və köksən: ancaq donuzların əylənməsi üçün sənin üstündə palamutlar böyüyür; və çəhrayı almam hətta kral süfrəsindədir.
Şam ağacı dinləyir, iynə kimi zirvəsini silkələyir.

“Gözləyin” deyir, “öyünmək üçün; Qış gələcək, ikiniz də çılpaq dayanacaqsınız, amma yaşıl tikanlarım hələ də üzərimdə qalacaq; mən olmasam, insanlar soyuq tərəfdə yaşaya bilməzdi; Mən ondan soba qızdırmaq və daxma tikmək üçün istifadə edirəm.

Şeirlər ekologiya haqqında uşaqlar üçün
Birdie
O, magistral yolun üstündən uçdu.
Sürücü əyləc basmadı
Və yazıq quş tutuldu

Ağır yüklənmiş ZIL-in altında.

Bir az yuxarı götürün -
O, özünü xilas edəcəkdi:
O, təkcə damın üstündə deyil,
Meşənin üstündən uça bilərdim!

May axşamı sakit və parlaq idi,
Yasəmənlərdə bülbüllər oxuyurdu.
Və bu hadisə qeyd olunmadı
Yerli yol polisi növbətçi.
(S. Mixalkov)

albalı
Aydın bir günortadan sonra, yazın sonunda,
Bir qoca tarlada yol boyu gedirdi;
Bir yerdə cavan albalı ağacı qazdım
Və razı qaldı, onu evə apardı.

Şən gözlərlə baxdı
Çöllərə, uzaq sərhədlərə
Və düşündüm: “Qoy xatırlayım
Yol kənarında albalı əkəcəyəm.

Qoy böyüsün, böyüsün,
Həm genişlikdə, həm də hündürlükdə getsin
Və yolumuzu bəzəyərək,
Hər il çiçəklənir.

Səyyahlar onun kölgəsində uzanacaq,
Sərinlikdə, sükutda dincəl,
Və şirəli, yetişmiş giləmeyvə daddıqdan sonra,
Bəlkə məni xatırlayacaqlar.

Ancaq xatırlamayacaqlar - nə ayıbdır -
Mən bu barədə qətiyyən narahat deyiləm:
İstəmirlərsə, xatırlama, etmə, -
Onsuz da albalı ağacları əkəcəyəm!”
(M.İsakovski)

Şəhər təmizliyində
Şəhər təmizliyində
Böyük işçilər.
Bu gün şəhəri təmizləyin
Qoca da, cavan da gəldi.

Pensiyaçılar toplaşdı
Küçələri və meydanları təmizləyin.
- Köməkçilərə ehtiyacınız var?
Təkliflər eşidilir.

Üçüncü sinifdir
İlk dəfə təmizlik.
Eşitdiyiniz tək şey budur: “Buyurun!”
İşə get!

Kimsə zibil yığır
Kimsə ağac əkir
Kimsə gül çəmənliklərində tərpənir,
Hər yerdə xoşbəxt üzlər.

Şəhər təmizliyində
Bütün silənlər, bütün sallar.
Hətta problemli bələdiyyə sədri
Parkımıza kömək etmək üçün gəldi.

Heç kim heç kimlə mübahisə etmir
Hamının işi yaxşı gedir.
Üçüncü sinif "beş"ə qərar verdi
Tətil üçün şəhəri təmizləyin.
(N. Anişina)

Ağacın insana müraciəti
- Hey, kişi, mən bir AĞACAM!
Yüksək, qüdrətli!
Mən hələ də meşədə dayanıram
Və mən indiyə qədər xışıltı çəkirəm.
Taxta sənayesi
Fürsəti gözləmək olmaz
Məni yıxın, kəsin, kəsin -
Axmaq axtar!

Sadəcə cəhd etsin!
Əvvəlcədən istəyirəm
Dostcasına xəbərdarlıq edin
Nazir - o cümlədən:
Məndən nə etsələr də -
Bütün səylər boşa çıxdı!
Mən dinc görünürəm
Mən yerdə dayanarkən.

Ancaq məni çevir
IN müxtəlif məhsullar
Mən vəhşi dəhşətlə dolu bir qarderobam
Birdən gecə cırıldayacağam!
Nəcisin parçalanması
Özümü sənin bədənində basdıracağam!
Sənin altında parket kimi çürüyəcəyəm -
Ya yıxıl, ya da qışqır!

Təsadüfən tualetə düşürəm
Üç aylıq maaş!
Masanı qonaqların üstünə yıxacağam,
Nazir - o cümlədən...
Məni kəsməkdən asan deyilmi?
Dərhal götür və özünü as?
İp axtarmaq lazım deyil -
O, boşluqda yatır!
(İ.Şevçuk)

gəzmək
Çaya çatdıq
Bazar gününü keçirin
Və pulsuz yer
Onu çayın yaxınlığında tapa bilməzsən!

Burada otururlar və orada otururlar:
Günəşlənir və yemək yeyirlər
İstədikləri kimi istirahət edirlər
Yüzlərlə böyüklər və uşaqlar!

Sahil boyu gəzdik
Və bir boşluq tapdılar.

Ancaq günəşli bir çəmənlikdə
Burada və orada - boş qutular
Və sanki bizi incitmək üçün
Hətta sınmış şüşə!

Sahil boyu gəzdik
Yeni yer tapdıq.

Amma onlar da burada bizdən əvvəl oturdular;
Onlar da içdilər, yedilər,
Od yandırdılar, kağız yandırdılar -
Onlar qarışıb getdilər!

Təbii ki, keçdik...
- Hey, uşaqlar! - Dima qışqırdı. –
Nə yer!
Bulaq suyu!
Möhtəşəm mənzərə!
Gözəl çimərlik!
Baqajınızı çıxarın!

Üzərdik,
Günəş vannası qəbul etdi
Od yandırdılar
Futbol oynadılar -
Bacardığımız qədər əyləndik!
Kvas içdi
Konservləşdirilmiş yemək yedi
Xor mahnıları oxundu...
İstirahət etdik və getdik!

Və onlar təmizlikdə qaldılar
Söndürülmüş yanğında:
Qırdığımız iki şüşə,
İki sulu simit -
Bir sözlə, zibil dağı!

Çaya çatdıq
Bazar ertəsi keçirin
Yalnız təmiz yer
Onu çayın yaxınlığında tapa bilməzsən!
(S. Mixalkov)

Baxmayaraq ki, ot bitməyəcək
Planetdə toxunulmamış yerlər getdikcə daha azdır.
Tundra boyunca neft gölləri tökülür.
Borulardan düşmən burulğanları fırlanır...
Canlı təbiət- artıq yarı ölü.

Kədərli Vətəndaş
Arı vızıldayır - uçur
Bal çəməninə.
Hərəkət edir, inildəyir,
Bir yerdə bir böcək sürünür.

İpdən asılan hörümçəklər,
Qarışqalar məşğuldur
Atəşböcəkləri gecəni bişirirlər
Öz fənərləriniz.

Dayan! Otur!
əyilmək
Və ayaqlarınıza baxın!
Canlıları, canlıları təəccübləndirin:
Onlar sizə yaxındırlar!

Sənin bir parçan deyilmi?
Bizi ümumi bir evə sürükləyirlər
Və qardaş qarışqaya pıçıldayırıq:
- Güclü ol, qardaş! Gəlin ora çataq!

Torunu toxuyan başqa,
Hörümçəyə bənzəmirmi?
Bu sürünür, o biri
Güvə kimi çırpınır.

Sən onların arasındasan və onlardan keçmişsən.
Və bəzən onların üzərində
Öz ayaq üstə gəzirsən,
Kədərli vətəndaş...
(S. Mixalkov)

Pis dayı
Bu adam peşman deyil
Meşədə bir siqaret kötüyü yanır...
Belə dayıya baxıb,
Biz uşaqlar çıxış edəcəyik:
– Utanmırsan, dayı?
Meşəni xilas etməliyik!

ağac
Çox məşğul vaxt idi:
Bütün yay isti idi,
Mən ağcaqayın haqqında unutmadım,
Həftədə beş dəfə suvardım.

Və ağcaqayın bu yay sağ qaldı!
O, indi məndən hündürdür
Və yazda yaşıl olur.
Mən gəzirəm - o, mənə bir budaq yelləyir.

Salam, salam, dostum! Böyü!
Səni xilas etməyə kömək etdiyimə görə şadam.
Ömrüm əbəs keçməyib:
Heç olmasa faydalı bir şey etdim!
(A. Dmitrenko)

Od oyuncaq deyil!
Pəncərədən kənarda şaxta xırıldayır,
Murka sobada yatır,
Soba istidir - od yanır,
Murkanın dərisini istiləşdirir.

Balıqçı sürüşdü
Paltarımı isladım
Tez od vurdum,
Əvvəlki kimi qurudu!

Səhər meşənin yaxınlığında
Səs-küylü turistlər
Sıyıq odda bişirilir,
Ətirli otlarla çay.

Oddan - istilik və işıq!
O, yaxşı dost kimidir!
Ancaq bir çox problem yaradın
Nəzarət olmadan ola bilər!

Gözə dəymədən sürünəcək,
Yanan və təhlükəli
Kol dərhal büküləcək
Parlaq qırmızı lent.

Çırıldayıb oxuyacaq,
Güc qazanmaq.
Meşə heyvanı çuxurlarını tərk edəcək,
Həyatınızı xilas etmək.

Əhilləşdirin və söndürün
Alov çox sərtdir!
Tülkü indi harda yaşaya bilər?!
Rahat bir çuxur yoxdur!
Bir daha evə qayıtmayacaq
Dovşan və qurbağa!

Yanğınla diqqətli olun!
Bu oyuncaq deyil!
(T.Efimova)

Çörəkçi
Yeganə çörək verən mənəm
Bütün qarğalar və göyərçinlər,
Mənim kiçik hədiyyəm gözləyir
Hər kiçik bir sərçədir.

Mən sadəcə eyvana çıxacağam,
Üzümü tanıyırlar
Ətrafdakı damlardan gələn izdihamda:
-Sevgilim, məni nə ilə müalicə edərsən?
(A. Orlova)

Ətraf mühit
Hasarın yanındakı köhnə şam ağacından hər şey
Böyük qaranlıq meşəyə
Və göldən gölməçəyə -
Ətraf mühit.

Həm də ayı və moose,
Və pişik Vaska, güman edirəm?
Hətta milçək - vay! –
Ətraf mühit.

Mən göldəki səssizliyi sevirəm
Və gölməçələrdə damların əksi,
Meşədə qaragilə yığmağı sevirəm,
Porsuğu və tülkünü sevirəm...
Mən səni əbədi sevirəm,
Ətraf mühit!
(L. Fadeeva)

Ekoloji mahnı remeyk("Macar qadını Dunay sahilinə gəldi" mahnısının sədaları ilə)
İnsanlar uzun müddətdir hər yerdə zibilləyiblər,
Budur Tverdəki kişilər
Birlikdə içdik, sonra siqaret çəkdik,
Buğaları suya atdılar.

Cərəyan onları yavaşca tutdu,
Qayğıkeş dost kimi
Volqa qüdrətli sularını yuvarladı
Cənubdakı "öküzlərlə" birlikdə.

Xor:
Çay axır,
İnsanlar cəlb olunur
Uzaq məsafələrə.
Artıq əsrlərdir
Çay aparır
İnsanlar ona nə atdılar.
Artıq əsrlərdir
Çay aparır
İnsanlar ona nə atdılar.

Syzran yaxınlığındakı Volqa artıq yoxdur
Tverdə olan.
Sakinlər də pis deyil -
Hər yerdə və hər yerdə - Volqarlar...

Çaya baxdıq və öküzləri gördük
Sənin sahilindən.
Konfet qablarını suya atdılar -
Çay onları qəbul etdi.

Xor.

Samara uşaqları, dərsdən sonra əylənirlər,
Daha az töhfə vermədi:
Coca-Cola qabını atdılar -
Dalğalar onu apardı.

Ağzında Volqa sakinləri də istərdilər
Buğaları suda buraxın,
Ancaq onların çayda bəxti yoxdur, görünür -
Orada su görünmür!
Xor.
(A. Dmitrenko)

planetimiz
Bir bağ planeti var
Bu soyuq məkanda.
Yalnız burada meşələr səs-küylüdür,
Köçəri quşları çağırır,

Yalnız onun üzərində çiçək açır,
Yaşıl otların içində vadinin zanbaqları,
İynəcələr isə ancaq buradadır
Təəccüblə çaya baxırlar.

Planetinizin qayğısına qalın -
Axı onun kimisi yoxdur!
(Ya. Akim)

Balıq nə istəyir?

mehriban olardı
Sən, balıqçı,
səni müalicə edərdim
Sadəcə:

Tutma yoxdur,
Qarmaqsız
hədiyyə edərdim
qurd!
(S. Poqorelovski)
EKOLOJİ SIRLAR
Nə gözəl gözəllik!
boyalı qapı
Yolda göründü!
Onlara maşın sürə bilməzsən,
Heç girmə.
Cavab (Göy qurşağı)

Mavi səmada
Çay boyu kimi,
Ağ qoyunlar üzür.
Onlar yollarını uzaqdan tuturlar
Onların adı nədir? ...
Cavab (Buludlar)

Bir qoşun içində səma boyunca
Delikli çuvallar qaçır,
Və olur - bəzən
Çantalardan su axır.
Gəlin daha yaxşı gizlənək
Çuxurdan...
Cavab (Buludlar)

Küçədə köynək
Daxmada qollar var.
Cavab (Günəş şüası)

Bütün dünyanı istiləşdirirsən
Və yorğunluğu bilmirsən
Pəncərəyə gülümsəyir
Və hamı səni çağırır...
Cavab (Günəş)

Mavi şərf, qırmızı topuz,
Bir yaylıqda yuvarlanır və insanlara gülümsəyir.
Cavab (Göy, günəş)

Bu hansı tavandır?
Bəzən alçaq, bəzən yüksək,
Gah boz, gah ağappaq,
Bir az mavidir.
Və bəzən çox gözəl -
Krujeva və mavi-mavi!
Cavab (Göy)

Gecələr göydə tək
Qızıl portağal.
İki həftə keçdi
Biz portağal yemədik
Ancaq yalnız səmada qaldı
Portağal dilimi.
Cavab (Ay, ay)

Gecələr göydə gəzirəm,
Mən yer üzünü zəif işıqlandırıram.
Mən tək çox darıxıram
Və mənim adım...
Cavab (Ay)

Mən çəmənlik yolu ilə qaçdım -
Xaşxaşlar başlarını tərpətdilər.
Mavi çay boyunca qaçmaq -
Çay ləkələndi.
Cavab (Külək)

Tarla, meşə və çəmən nəmdir,
Şəhər, ev və ətrafdakı hər şey!
O, buludların və buludların lideridir,
Bilirsən bu...
Cavab (Yağış)

Ağaclarda, kollarda
Göydən çiçəklər yağır.
Ağ, tüklü,
Sadəcə ətirli olanlar deyil.
Cavab (Qar)

Nə cür oyma ulduzlar
Paltoda və şərfdə?
Tamamilə, kəsilmiş,
Əgər götürsən, əlində su var.
Cavab (Qar dənəcikləri)

Pəncərədə kimin rəsmləri var,
Kristalda hansı naxış var?
Hamının burnunu sıxır
Qış baba...
Cavab (Şaxta)

Külək əsdi, şaxta
Şimaldan bizə qar gətirdi.
Yalnız o vaxtdan
Mənim şüşəmdə...
Cavab (Nümunə)

Qar deyil, buz deyil,
Gümüşlə ağacları siləcək.
Cavab (Rime)

Layihə üzərində işin fotoları.
Fidan üçün çiçək toxumlarının əkilməsi.

Ekoloji layihələr üçün nümunə mövzular. Fitonsidlərin zərərvericilərə təsirinin öyrənilməsi mədəni bitkilər(aqroekologiya). Maloye gölündə zooplankton paylanmasının məkan-zaman heterojenliyinin öyrənilməsi (hidroekologiya). Leonidovka bölgəsinin səth sularında kimyəvi birləşmələrin parçalanma məhsullarının immunotoksik təsiri (kimyəvi ekologiya). Antropogen yükün təsirinin öyrənilməsi növ tərkibi Yaya çayının sel çəmənliyinin bioindikatorları (bitki ekologiyası). Ekoloji problemlər sosial-iqtisadi böhran şəraitində onlara ictimai reaksiya (sosial ekologiya).

“Ətraf mühit layihələri” təqdimatından 6-cı slayd“Təhsil” mövzusunda ekologiya dərsləri üçün

Ölçülər: 720 x 540 piksel, format: jpg. Ekologiya dərsində istifadə üçün pulsuz slaydı yükləmək üçün şəklin üzərinə sağ klikləyin və “Şəkili fərqli saxla...” düyməsini basın. Siz “Environmental Project.ppt” təqdimatını 50 KB zip arxivinə yükləyə bilərsiniz.

Təqdimat yükləyin

Təhsil

“Ekologiya nəzəriyyəsi” - Yumşaq Elm Yetişməmiş elm Şəkil: qazon. Moskva Dövlət Universitetinin biologiya fakültəsinin ümumi ekologiya kafedrası. Ümumi ekologiyaya giriş. Müsabiqə. marsupial aslan. Ekologiya: Giriş mühazirəsi. Sinedra ulna. Əhali sıxlığı. (2) Z bədən kütləsinin güc (allometrik) funksiyasıdır W. ? = ?? = e-?. M. 2005, səh. 6).

"İstifadə Göstəriciləri" - SOE Göstəriciləri. 1. Türkmənistanın ətraf mühitin vəziyyəti haqqında hökumət hesabatlarında göstəricilərin istifadəsi.

"Ekologiya üzrə layihələr" - Rusiya Təbii Sərvətlər və Ətraf Mühit Nazirliyinin "Ən yaxşı" mükafatı ekoloji layihə ilin". "Qorunmuş Rusiya" sərgisi. Rusiya Təbii Sərvətlər Nazirliyinin rəsmi qəbulu. Layihələr 2009. Ekologiya və Sülh Fondu. Əməkdaşlıq. “Rusiya ehtiyatdadır”. “İlin ən yaxşı ekoloji layihəsi – 2009”. "Yaşıl ox". Belə bir tədbir Rusiyada ilk dəfədir keçirilir.

"Ətraf Mühit Konfransı" - Təşkilatların nisbəti - qaliblər. Təşkilat üzrə: 2 açılış və bağlanış sahəsi, 8 bölmə, 4 istirahət zonası, Animasiya proqramı. Bölmə üzrə: Mövzuların paylanmasının təhlili. 2-ci yer. Konfrans. 43 ümumi təhsil uçr. Moskva vilayətinin 8 təhsil müəssisəsi. 7 UDO 5 təhsil birliyi 149 müəllim 19 tədbirin qonağıdır.

"Çelyabinsk atmosferinin çirklənməsi" - EURT bölgəsində Çelyabinsk vilayəti təxminən 23 min kv. km. Ai çayı. Çirklənmə sahələri xüsusilə Çelyabinsk və Magnitogorsk ətrafında genişdir (11-13 min kv. km). Sak-Elga çayı. Nüvə çirklənməsi. Miass Alət Zavodu. Tamamladı: “19 nömrəli gimnaziya” bələdiyyə təhsil müəssisəsinin 11 “A” sinif şagirdi Kunkel Julia. Suyun çirklənməsi.

“Ekologiya üzrə dərsliklər” - Tətbiqi ekologiya. Yu.V. Trofimenko. - M.: "Akademiya" nəşriyyat mərkəzi, 2006. - 400 s., s. rəng xəstə. Ekologiya: Nəqliyyat strukturu və mühit. Əhali və icmaların ekologiyası. Ali təhsilli tələbələr üçün təhsil müəssisələri. Ekologiya. Ekoloji tədqiqatlar aparan mütəxəssislər tərəfindən istifadə edilə bilər.

Ekoloji təhsil və tərbiyə son dərəcə vacibdir cari problem müasirlik. Axı təbiətə diqqətsiz və hətta qəddar münasibət həmişə çatışmazlıqdan başlayır ekoloji təhsil və təhsil. Koqnitiv, tədqiqat və yaradıcı layihələr, bu bölmədə təqdim olunan bu boşluqları doldurmaq, təbiəti sevməyi və dərk etməyi öyrətmək, uşaqlarda ekoloji mədəniyyətin əsaslarını formalaşdırmaq üçün nəzərdə tutulmuşdur.

Layihələrin mövzuları müxtəlifdir: flora və faunanın parlaq nümayəndələrinin öyrənilməsindən tutmuş müstəqil böyüyən bitkilərə və onların böyüməsini sistematik şəkildə izləməyə qədər. Biz uşaqlarda təbiətin gözəlliyi ilə bağlı xoş hisslər, maraq və estetik qavrayış inkişaf etdiririk; işdə təəssüratlarını reallaşdırmaq bacarığı.

Ekoloji layihələr ekoloji mədəniyyətli insanların maarifləndirilməsinə kompleks yanaşmadır.

Bölmələrdə var:
Bölmələr daxildir:
Qruplara görə:

3316 səhifədən 1-10 arası nəşrlər göstərilir.
Bütün bölmələr | Ətraf mühit layihələri

Hörmətli həmkarlar, “Əsasların formalaşması” mövzusunda iş təcrübəsinin xülasəsini diqqətinizə çatdırıram. ekoloji vasitəsilə kiçik məktəblilərin mədəniyyətləri layihə fəaliyyətləri » bu iş bələdiyyə müsabiqəsi çərçivəsində həyata keçirilir “Metodik seminar”. 1.Müasir dünya...

Ekoloji layihə"Quşlar bizim dostumuzdur!" Böyük qrup müəllimləri tərəfindən hazırlanmışdır "Gəmi" Atamova F.N. Parçuk I.V. 2020 Pasport layihə layihəsi növü : qısamüddətli, yaradıcı-koqnitiv. Son tarixlər həyata keçirmək: 13.01. 2020 – 16.01.2020 İştirakçılar layihə : müəllimlər, uşaqlar...

Ekologiya layihələri - Ekologiya layihəsi "Bizim Planet"

Nəşr “Ekologiya layihəsi “Bizim...” Layihənin növü: qrup, təhsil - məlumat. Layihə iştirakçıları: uşaqlar, müəllimlər, valideynlər. Təhsil sahələri: koqnitiv, nitq, sosial kommunikativ, bədii və estetik. Hədəf qrupu: 6-7 yaşlı uşaqlar. Layihənin miqyası: uzunmüddətli...

Şəkillər kitabxanası "MAAM-şəkillər"


Layihənin növü: təhsil və tədqiqat Layihənin məqsədi: uşaqlarda ekoloji mədəniyyətin formalaşdırılması və şərait yaradılması koqnitiv inkişaf dizayn və tədqiqat fəaliyyəti vasitəsilə. Layihənin məqsədləri: - uşaqların bitkilərin böyüməsi və ehtiyacları haqqında biliklərini inkişaf etdirmək;...

İkinci erkən yaş qrupu üzrə “Biz təbiətin müdafiəçiləriyik” adlı ekologiya üzrə qısamüddətli layihə Bələdiyyə büdcə məktəbəqədər təhsil Təhsil müəssisəsi uşaq bağçası kombinə edilmiş görünüş No 17, Vorontsovka kəndi bələdiyyə Yeisk rayonu “Biz təbiətin müdafiəçiləriyik” mövzusunda 2-ci erkən yaş qrupunda ekologiya üzrə qısamüddətli layihə (1 həftə) Hazırlayan:...

Hazırlıq qrupunda "Biz təbiətin müdafiəçiləriyik" ekologiya layihəsi Layihənin aktuallığı. İnsanlarda yaxşı olan hər şey uşaqlıqdan gəlir! Yaxşılığın mənşəyini necə oyatmaq olar? Təbiətə bütün qəlbinlə toxun: Təəccüb et, öyrən, sev! İstəyirik ki, yer üzü çiçəklənsin, Körpələr çiçək kimi böyüsün, Onlar üçün ekologiya elm deyil, ruhun bir parçası olsun! Layihənin mövzusu “Biz...

Ekologiya üzrə layihələr - “Ekologiya haqqında nağıllar” layihə işi

MÜNDƏRİCAT Giriş 3 Layihə pasportu 6 Gözlənilən nəticələr 7 Layihənin həyata keçirilməsi mərhələləri 8 Layihənin icra planı 9 Nəticə 13 Tövsiyə olunan ədəbiyyat 14 Əlavə 15 GİRİŞ Ekoloji təhsilin və təbiətə qarşı davranış mədəniyyətinin erkən formalaşdırılması vəzifəsi,...