“Qlobal şəbəkə internet” mövzusunda açıq dərs. Dərs qlobal şəbəkə İnternet Mövzusunda dərsin konturu İnternet mövzusunda referat

Muxtar qurumÇuvaş Respublikası peşə təhsiliÇuvaş Respublikası Təhsil və Gənclər Siyasəti Nazirliyinin "Novoçeboksarı Politexnik Kolleci"

METODOLOJİ İNKİŞAF

informatikadan açıq dərs

Hazırlayan: Grigoryeva E.V.,

informatika müəllimi

2014

Mövzu üzrə informatika dərsi"Dünya qlobal şəbəkəİnternet"

Dərsin Məqsədləri:

Dərsliklər:

  1. Qlobalın əsas anlayışlarını təqdim etmək kompüter şəbəkəsiİnternet.
  2. İnternetin müsbət və mənfi tərəflərini müəyyənləşdirin.

İnkişaf edir:

1. Ünsiyyət, intellektual, informasiya, təşkilatçılıq bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi.

2. İnformasiya ilə müstəqil işləmək bacarığının inkişafı.

3. Yaradıcı düşünmə qabiliyyətinin inkişafı.

4. Şagirdlərin idrak potensialının inkişafı.

Tərbiyəçilər:

1. Nitq mədəniyyətinin və ünsiyyət mədəniyyətinin tərbiyəsi.

2. Subyektiv əhəmiyyətli problemlərin həlli üçün informasiyadan istifadə ehtiyacının artırılması.

Dərsin növü: yeni material öyrənmək.

Avadanlıq : proyektor, tədris materialları, Təqdimat materialı.

Dərs üçün təqdimat

Dərslər zamanı

1. Təşkilati məqam.

Salam uşaqlar! Otur!Siz necə düşünürsünüz, bugünkü dərsimizin mövzusu nədir?

Bugünkü dərsimizin mövzusunu rebusu təxmin etdikdən sonra öyrənəcəksiniz.

Sağ. Bu söz İnternetdir. Və bugünkü dərsimizin mövzusu "Ümumdünya İnternet İnterneti"

Bu gün dərsdə biz yeni anlayışlarla tanış olmalıyıq: İnternet, nə üçün nəzərdə tutulub. İnternetin müsbət və mənfi tərəflərini müəyyənləşdirin.

Motivasiya

Dərsin mövzusunu elan etdikdən sonra müəllim şagirdlərdən İnternet haqqında bildikləri hər şeyi yadda saxlamağı və bu məlumatı “Bilirəm - bilmək istəyirəm - öyrəndim (ZKhU)” cədvəlinin birinci sütununa yazmağı xahiş edir:

Şagirdlər cüt-cüt bir-birlərini qeydlərinin məzmunu ilə tanış edirlər. 2-3 şagird müəllimin tələbi ilə informasiyanın saxlanması, ötürülməsi və emalı vasitələri haqqında bildikləri məlumatları bütün qrupa bildirir, qalanları lazım gəldikdə əlavə və dəqiqləşdirmələr aparır. Müəllim əsas məlumatları lövhəyə yazır.

Müəllim tələbələri cədvəlin ikinci sütununu doldurmağa dəvət edir və bunu etmək üçün uşaqların cavablarını bilmədiyi İnternetlə bağlı suallar tərtib edir. Dəstək olaraq tələbələrə sorğu suallarının siyahısı təklif oluna bilər.sözlər: nə, nə, necə, nə qədər, harada, niyə, nə vaxt?

Tapşırığı fərdi şəkildə yerinə yetirdikdən sonra tələbələr qruplarda sualları müzakirə edir və bu mövzunu başa düşmək üçün ən maraqlı və ən vacib sualları seçirlər. Müəllim onları da lövhəyə yazır.

Yaxşı! Göründüyü kimi, siz qlobal İnternet haqqında çox şey bilirsiniz! Bununla belə, səslənən fikirlərlə hamı dərhal razılaşa bilərmi? Yəqin ki, yox.

Beləliklə, nə etmək lazımdır?(Məlumatı yoxlayın.)

Yeni materialın öyrənilməsi.

İnternet XX əsrin 60-cı illərində yaradılmışdır. O, ABŞ kəşfiyyat orqanları tərəfindən icad edilmiş və həyata keçirilmişdir və yalnız ordunun, FTB-nin istifadəsi üçün nəzərdə tutulmuşdu və daha çox deyil. 80-90-cı illərdə müxtəlif ölkələrçoxlu regional, sektoral, milli qlobal kompüter şəbəkələri yaradılır. Onların beynəlxalq şəbəkədə birləşməsi İnternet adlanırdı.

Sizcə internet nədir?

İnternet - ümumdünya kompüter şəbəkəsi.

İnternet - dünya üzrə kompüterlərin vahid informasiya şəbəkəsində birləşməsi

İnternetə qoşulmaq üçün hansı cihazdan istifadə olunur?

Adi siravi telefon xətləri və cihaz modemi, xüsusi rabitə xətləri.

İnternetin başqa adı nədir?

World Wide Web, World Wide Web...

Ümumdünya internet şəbəkəsi bəşər tarixində ilk dəfə olaraq istənilən məlumatı heç bir məhdudiyyət olmadan (dövlət sərhədləri, milli və dini maraqlar və s.) sərbəst şəkildə mübadiləsinə imkan yaratmışdır.

Gəlin ondan başlayaq ki, İnternet sözü hamımız üçün artıq adi və tanış olub. Hər birimiz bu bayquşun mənasını müxtəlif yollarla izah edə bilərik, lakin məna çox vaxt eyni qalır. Beləliklə, təriflərdən biri:

İnternet bir-biri ilə əlaqəli kompüter şəbəkələrinin ümumdünya sistemidir. İnternet şəbəkələr şəbəkəsidir!

Bəzən İnternet də deyilir:

Qlobal şəbəkə.

Ümumdünya İnterneti və ya İnterneti.

Bir neçə tanınmış jarqon variantı da var:

Inet, yox

Bəs hər şey haradan başladı?

1967-ci ildə ABŞ Müdafiə Nazirliyi etibarlı məlumat ötürmə sistemi yaratmağı qərara aldı. Öz növbəsində, DARPA (ABŞ Müdafiə Qabaqcıl Tədqiqat Layihələri Agentliyi) uzaq kompüterləri birləşdirən şəbəkənin yaradılmasını təklif edib.

Belə bir şəbəkənin yaradılması Amerikanın bir neçə universitetinə həvalə edilib. İlk şəbəkənin adı ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) idi. Sonra kompüter şəbəkələrinin sürətli inkişafı başlayır.

İndi isə internetdən nə üçün istifadə olunduğundan danışaq.

Kompüter şəbəkəsi 2 funksiyanı yerinə yetirə bilər:

  • istifadəçiləri arasında ünsiyyət vasitəsi olmaq -rabitə funksiyası.
  • ümumi informasiya resurslarına çıxış vasitəsi olmaq;məlumat funksiyası.

Müəyyənliyi təmin edən vasitələr informasiya xidmətləri netizenlər üçün zəngİnternet xidmətləri.

- Rabitə funksiyasına nümunələr verin?

Rabitə xidmətləri.

E-poçt (e-poçt).Bununla siz mesajlar göndərə, e-poçtunuzda qəbul edə bilərsiniz Poçt qutusu, öz müxbirlərinizin məktublarına onların ünvanlarından istifadə etməklə avtomatik cavab vermək, məktublarına əsasən, məktubun surətlərini bir anda bir neçə alıcıya göndərmək, alınan məktubu başqa ünvana yönləndirmək və s.

- Telekonfrans xidməti -Bu da poçtdur. Telekonfransdakı məktublar eyni vaxtda bütün konfrans iştirakçılarına göndərilir. Hər bir konfrans müəyyən bir mövzuya həsr olunur.

Birbaşa Çat Forumları(söhbət konfransları). İştirakçılar arasında ünsiyyət real vaxt rejimində yazılı şəkildə baş verir. Çat-konfransın iştirakçıları da tematik qruplara bölünürlər.

İnternet telefoniya– Real vaxt rejimində İnternet üzərindən səsli rabitə.

İnformasiya funksiyasına misallar gətirin?

İnformasiya Xidmətləri.

Fayl Transfer Xidməti (FTP).FTP serverləri müxtəlif təyinatlı faylları (proqram faylları, qrafika, səs, sənədlər) saxlayır. Bu fayllara baxmaq, çeşidləmək, disklərinizə kopyalamaq olar.

- World Wide Web (World Wide Web)- hiperlinklərlə bir-birinə bağlanan sənədlər şəbəkəsi. Ünvanı olan hər bir sənəd Web səhifə adlanır. Hər bir Veb səhifə həm eyni kompüterdə, həm də İnternetdəki digər kompüterlərdə saxlanılan digər səhifələrlə əlaqələndirilir.

Veb səhifədə mətn, şəkillər, səslər ola bilər və ayrıca faylda saxlanılır.

Əldə edilmiş biliklərin konsolidasiyası

Verilən suallara müxtəlif yollarla cavab tapa bilərsiniz. Tələbələr mənbələri və axtarış üsullarını sadalayır: siz dərsliyə, istənilən İnternet axtarış sisteminə müraciət edə bilərsiniz. müəllim saytları ziyarət etməyi təklif edir.

Şagirdlər kompüter arxasında oturur, internetə daxil olur, e-poçt ünvanı, virtual muzeylərdən birinə gedin, materialı öyrənin.

Şagirdlər suallar siyahısına müraciət edir və onlardan cavablandırılanları qeyd edirlər.

Müəllim şagirdlərdən tapılan məsələlərlə bağlı məlumat mübadiləsini xahiş edir, yəni əldə olunan biliklərin möhkəmləndirilməsini təşkil edir.

Uşaqlar, zəhmət olmasa deyin, internet insan üçün yaxşıdır, yoxsa pis?

Bunu etmək üçün güclü tərəfləri vurğulamağa çalışaq və zəif tərəfləriİnternet.

Üstünlüklər +

Qüsurlar -

Əhəmiyyətli məlumat mənbəyi

İnternet məlumatı qeyri-dəqiq ola bilər

Müxtəlif şəhərlərdən olan insanlarla ünsiyyət

İnsan virtual aləmə girə bilər, ünsiyyət qurarkən özünə görüntü icad edə bilər; internet aludəçisi

Evdən çıxmadan mal və xidmətlərin alınması

Təşkilat tərəfindən fırıldaqçılıq

Biliklərinizi yaymağın yolu

İnternetdə kompüterimizə sirayət edən çoxlu viruslar var.

Fəzilətləri vurğulayın İnternet və fikrinizi əsaslandırırsınız?

Məlumat üçün operativ axtarış;

Real vaxt rejimində sərhədsiz ünsiyyət;

zəka inkişafı, yaradıcılıq(insan kompüterin köməyi ilə yeni reallığı dərk edir, dünyanı yaradır)

Distant təhsil imkanı...

İnternetin mənfi cəhətləri nələrdir?

yalan məlumat ehtimalı;

Real ünsiyyətin virtualla əvəzlənməsi (insan özü dərk etmədən real və virtual dünya arasındakı xətti itirir);

internet asılılığı (insan avtomobilin əsarətinə düşür, onun dünyası PC dünyasına keçir - internetin ən təhlükəli təhlükələrindən biri);

Sağlamlığa zərər.

Nəticələr.

Beləliklə, İnternet insan üçün nədir: yaxşı və ya şər? Hər birinizin öz fikri var.

Müasir insanın internetə informasiya əldə etmək, ünsiyyət vasitəsi kimi ehtiyacı var, lakin internetdən istifadə edərkən ətrafınızdakı insanları və mənəvi dünyanızı unutmayın!

Reflekslər.

Bu gün yeni nə öyrəndik?

Dərsdəki məlumat sizin üçün faydalı oldu? Onun istifadəsi nədir?

Harada istifadə edə bilərsiniz? Sizcə ən maraqlısı nədir?

Mövzudan nə öyrəndiniz?

Nə bilmək istərdiniz? (yaxud cavab almadıqları sualı verin).

Ev tapşırığı.

"İnternet" mövzusunda krossvord hazırlayın

Mən də sizin üçün internet asılılığı testi hazırladım.Özünüzü, dostlarınızı və valideynlərinizi sınayın. Test komikdir, amma hər zarafatda bir zarafat payı var, qalanı isə doğrudur!

İşiniz üçün təşəkkür edirik! Əlvida!

Müəllimdən son söz.

Əla! Ümid edirəm ki, biz özümüz üçün düzgün nəticə çıxarmışıq: internetin pis və ya yaxşı olmasına hər kəs özü qərar verir. Çalışmalıyıq ki, o, bizim üçün hələ də dostdur.


Dərsin kontur planı

Dərsin mövzusu:"Qlobal İnternet"

Vaxt: 45 dəqiqə

Dərsin Məqsədləri:

təhsil: tələbələrin İnternet haqqında biliklərinin formalaşdırılması, onlara bu sənayenin inkişafının qısa tarixini təqdim etmək, İnternetdə müasir imkanlar haqqında danışmaq.

təhsil: tələbələrin İnternetlə işləməyə marağını artırmaq

inkişaf: sənayedə bilik sərhədlərini genişləndirmək.

Dərsin növü: birləşdirilmiş dərs

Dərslər zamanı

1. Təşkilati məqam.

Müəllim tələbələri salamlayır. Jurnalın doldurulması, çatışmayanları qeyd edir.

2. Yeni materialın izahı.

Müəllim mövzunu və dərs planını adlandırır. Dərsin mövzusu: "Qlobal İnternet". Müəllim materialı təqdimatlar vasitəsilə izah edir. Şagirdlər müəllimin diktəsi ilə yeni anlayış və terminləri yazır.

İnternet - kompüter şəbəkələrinin qlobal şəbəkəsidir. Əsas rabitə kanalları var: kabel, fiber optik, peyk radiosu. Qarşılıqlı əlaqəni təşkil etmək üçün müvafiq protokol (IP) tələb olunur. Protokol - müxtəlif proqramlar arasında məlumat mübadiləsini tənzimləyən konvensiyalar toplusudur. İnternetə daxil olmaq üçün ISP tələb olunur. Provayder yerli şəbəkə vasitəsilə son istifadəçilərə İnternetə çıxışı təmin edən şirkətdir.

Qısa hekayə inkişaf.

İlk qeyri-departamentli milli kompüter şəbəkəsi ARPANET adlanır. Onun həyata keçirilməsi 1969-cu ildə baş verdi. Əsas məqsədi elmi və layihə sənədləri ilə elektron poçt və faylların mübadiləsi idi. İnternetin ikinci yaranma tarixi 1983-cü il hesab olunur. Bu il kompüter kommunikasiyalarının proqram təminatında inqilabi dəyişikliklər baş verdi. Qlobal şəbəkənin sabitliyi problemi bu günə qədər dünya şəbəkəsinin əsasını təşkil edən TCP / IP protokolunun tətbiqi ilə həll edildi. Beləliklə, 1983-cü ildə qlobal şəbəkə NSFNET yarandı. 80-ci illərin ortalarında digər ölkələrin akademik və elmi şəbəkələri ona aktiv şəkildə qoşulmağa başladı, məsələn, Böyük Britaniyanın akademik şəbəkəsi JANET (Joined Academic Network). Qlobal şəbəkənin Milli tərəfindən idarə edildiyi illər elm fondu Birləşmiş Ştatlar həm də şəbəkənin kommersiyalaşdırılması cəhdlərinə qarşı qətiyyətli mübarizə dövrü kimi tarixə daxil olub. Şəbəkə dövlət vəsaiti hesabına maliyyələşdirilib. Milli Elm Fondu onları qovşaqlar arasında bölüşdürdü və şəbəkədən yan gəlir əldə etməyə çalışanları maddi cəhətdən cəzalandırdı. İnternet böyük potensiala malikdir təhsil xidmətləri. 80-ci illərin ikinci yarısında dünya şəbəkəsi mülkiyyət prinsipinə görə domenlərə bölündü. gov domeni hökumət tərəfindən, elm sahəsi elmi ictimaiyyət, edu domeni təhsil sistemi tərəfindən maliyyələşdirilirdi və com (kommersiya) domeni heç kim tərəfindən maliyyələşdirilmirdi, yəni onun qovşaqları öz domenlərindən istifadə etməklə inkişaf etdirilməli idi. resurslar.

TCP/IP konsepsiyası. ARPANET

1972 - beynəlxalq konfrans keçirilir, burada 40 maşından ibarət ilk şəbəkə nümayiş etdirilir. 1982-ci ildə protokol ARPA ailədə təşkil edilmişdir TCP/IP (Ötürmə İdarəetmə Protokolu/İnternet Protokolu)- çoxsəviyyəli şəbəkə protokollarının dəsti.



Belə hadisələrdən sonra internet “ayağa qalxır” və dünyanın ən böyüyünə çevrilir
. 1987-ci ilə qədər şəbəkə ARPANET 10.000 istifadəçi daxil idi, 1989-cu ilə qədər - onların sayı 100 mini keçdi.

1990-cı illərdə ARPANET mövcud olmağı dayandırdı, lakin İnternet mövcud olmağa davam etdi.

Bu gün İnternet

Belə ki,İnternet (İngilis dili)İnternet ) xüsusi IP protokolunun istifadəsinə və məlumat paketlərinin ötürülməsinə (marşrutlaşdırılmasına) əsaslanan, bir-birinə qoşulmuş kompüter şəbəkələrinin qlobal, bütün yerüstü sistemidir.


İnternet qlobal informasiya məkanıdır və onun fəaliyyəti üçün əsas və bünövrə rolunu oynayır
dünya geniş şəbəkəsi və digər sistemlər . Bu terminə "Qlobal Şəbəkə", "Ümumdünya Şəbəkəsi" də deyilir. Qısaldılmış formada sadəcə olaraq "İnet" adlanır.

Hazırda “İnternet” sözü gündəlik həyatda işlədildikdə, daha çox fiziki şəbəkənin özünə deyil, Ümumdünya Şəbəkəsinə və orada mövcud olan məlumatlara aiddir.

Bu gün İnternet bir insanın həyatına möhkəm şəkildə daxil oldu. O, qısa müddət ərzində insan həyatının bütün sahələrini əhəmiyyətli dərəcədə dəyişdirə bildi. İnternet indi ən sürətli, ən etibarlı vasitədir və insanlar arasında ünsiyyət.

Qlobal Şəbəkənin köməyi ilə harada yerləşməsindən asılı olmayaraq hər hansı maraq doğuran məlumatı tapmaq mümkün oldu - bu, qlobal miqyasda materialların ümumi mövcudluğudur.

Hadisələrin xronologiyası

İnternetin əsas xidmətlərini üçə bölmək olar böyük qruplar:

Yayım;

İnteraktiv;

Axtarış motorları.

Yayım xidmətlər elektron qəzet və jurnallardır. TO interaktiv xidmətlər istinad edin e-poçt, müxtəlif elektron və video konfranslar və axtarış motorları üçün - geniş çeşiddə axtarış robotları, kataloqerlər və şəbəkə rubrikatorları.

İnternet xidmətləri İnternet xidmətlərinin həyata keçirilməsi üçün əsasdır. World Wide Web (WWW) - İlk olaraq 1992-ci ildə verilənlər bazası kimi yaradılmış Ümumdünya Şəbəkəsi. WWW bunlardan yalnız biridir mühüm xidmətlərİnternetin özü ilə eyniləşdirilə bilməyən İnternet. WWW sənədlərə universal çıxış üçün istifadə olunan hipermətn multimedia sistemidir, o, qrafika, səs, video, kompüterlərdə təqdim olunan bütün növ məlumatlarla işləyə bilir. World Wide Web ilə işləmək üçün xüsusi protokoldan istifadə olunur - HTTP - Hyper Text Transfer Protocol - hipermətn ötürmə protokolu. İnternetdə naviqasiya etmək üçün sizə veb-brauzer lazımdır - veb səhifələrə ekranda baxmaq üçün proqram.

Brauzer növləri

q Mozaika (1993-1995), İllinoys Universiteti, ABŞ

q Netscape Navigator (1995-2002)

q Internet Explorer (versiya 6.0, 7.0), Windows ilə birlikdə, 70%

q Mozilla Firefox(versiya 2.0), http://www.mozilla.org , 15%

q Opera (versiya 9.0), http://www.opera.com, 15%

İnternetin rahatlığı ondadır ki, biz onun harada yerləşdiyini dəqiq bilməsək belə, onda demək olar ki, istənilən məlumatı tapmaq olar. Əgər bizi maraqlandıran materialın olduğu səhifənin ünvanı məlum deyilsə və uyğun keçidləri olan səhifələr də yoxdursa, biz bütün İnternetdə material axtarmalıyıq. Bunun üçün axtarış motorlarından istifadə olunur. İnternet - istədiyiniz sənədi tapmağa imkan verən xüsusi veb-saytlar.

Hər bir axtarış sisteminin öz xüsusiyyətləri var və nəticənin keyfiyyəti axtarışın mövzusundan və sorğunun tərtib edilməsinin düzgünlüyündən asılıdır. Buna görə də, məlumat axtarmağa başladıqda, ilk növbədə, dəqiq nəyi və harada tapmaq istədiyinizi aydın başa düşməlisiniz. Bütün axtarış motorlarının interfeysi təxminən eyni şəkildə qurulur. İstifadəçidən xüsusi sahəyə sorğu daxil etmək və sonra düyməni basaraq axtarışa başlamaq təklif olunur. Sistem axtarış aparır və nəticələri brauzer pəncərəsində göstərir. Bundan əlavə, bir çox axtarış motorları istifadəçiyə əlavə axtarış meyarlarını təyin etmək imkanı verir. Məsələn, yalnız müəyyən bir mövzu kateqoriyasında və ya yalnız müəyyən serverlərdə axtarış edə bilərsiniz.

Ən çox yayılmış axtarış sistemləri bunlardır: www.google.com, www.yandex.ru, .

3. Praktiki tapşırıqların yerinə yetirilməsi.

Müəllim dərsin diferensiallaşdırılmış metodundan istifadə edir. İstifadə olunan səhifənin ünvanını yazarkən internetdə cavab axtararaq suala cavab vermək lazımdır.

Sual 1

Sual

Cavab verin

səhifə ünvanı

"İdarəetmə" nədir?

Sual №2

Sual

Cavab verin

səhifə ünvanı

İnformatika sinfində davranış qaydaları hansılardır?

Sual №3

Sual

Cavab verin

səhifə ünvanı

Axtarış motoru nədir?

3. Yeni materialın konsolidasiyası

Yola salındıqdan sonra yeni material Müəllim aşağıdakı sualları verir:

1. İnternet nədir?

2. TCP/IP nədir?

3. 1957-ci ildə hansı agentlik yaradılmışdır?

4. Kompüterlər arasında yaranan ilk şəbəkə necə adlanırdı?

5. Hansı növ axtarış sistemlərini sadalaya bilərsiniz?

6. Brauzerlərin hansı növlərini bilirsiniz?

4. Ev tapşırığı.

Müsbət və aşkar edəcək 10-12 cümlə yazın mənfi tərəfləri qlobal şəbəkə İnternet.

İnternetdən istənilən mətn faylını yükləyin.

Bu mövzuda esse yazın.

İstifadə olunan mənbələrin siyahısı

1. Mövzu üzrə dərs: "İnternetin tarixi", Malenkov A.V., Xarkov

2. Yushchuk E. L. İnternet kəşfiyyatı: fəaliyyət üçün bələdçi. - Top, 2007

3. Aleksandrov E. İnternet - asan və sadə!. - Peter, 2005

5. libo.ru

» İnternet və World Wide Web mövzuları ilə

İNTERNET VƏ DÜNYA VEB

Dərsin mövzusu:İnternet və Ümumdünya Şəbəkəsi

Dərsin məqsədi: Şagirdləri qlobal İnternet və onun informasiya sistemi - Ümumdünya Şəbəkəsi (WWW) ilə tanış etmək, onda məlumat axtarmaq yolları ilə.

Tapşırıqlar:

maarifləndirici – İnternet, Ümumdünya Şəbəkə, Veb səhifə və Veb sayt, WWW hiperstrukturu, Veb brauzer anlayışlarını formalaşdırmaq; internetdə məlumat axtarmaq üçün ilkin bacarıqları aşılamaq.

Maarifləndirici - vizual-məcazi təfəkkür, yaddaş, diqqət, idrak marağı inkişaf etdirmək.

Maarifləndirici - informasiya mədəniyyəti, öz məktəbi ilə fəxr hissi tərbiyəsi.

Proqram bölməsi:“Kompüter şəbəkələrində informasiyanın ötürülməsi”.

Dərs növü: İT texnologiyalarından istifadə edərək yeni materialın öyrənilməsi dərsi ( kompüter təqdimatı, İnternet).

Dərsin növü: birləşdirilmiş.

Avadanlıq: fərdi kompüterlər yüksək sürətli internet, proyektor, təqdimat "İnternet və World Wide Web", mətnli kartlar praktiki iş.

Ədəbiyyat: Semakin I. G. İnformatika və İKT. Əsas kurs: 9-cu sinif üçün dərslik. – M.: BINOM. Bilik Laboratoriyası, 2006.

Dərs planı

1) Təşkilati məqam (salam, növbətçinin hesabatı).
2) Dərsin motivasiyalı başlanğıcı (dərs məqsədinin qoyulması).
3) Təkrar. Biliklərin yenilənməsi (suallar üzrə).
4) Dərsin mövzusunun izahı (təqdimatdan, internetdən istifadə etməklə).
5) Nəzəri biliklərin sistemləşdirilməsi və möhkəmləndirilməsi (məsələlər üzrə).
6) "Ümumdünya İnternetdə məlumat axtarışı" praktiki işi (yüksək sürətli İnternetdən istifadə edərək kompüterdə işləmək).
7) Xülasə, ev tapşırığı.

Dərslər zamanı

Təşkilati məqam (salam, növbətçinin hesabatı).

Dərsin motivasiyalı başlanğıcı

Dərsimizin mövzusu “İnternet və Ümumdünya Şəbəkəsi”dir.
Dərsin məqsədi: ümumdünya qlobal şəbəkəsi - İnternetlə tanış olmaq; bu şəbəkənin gənc, lakin çox maraqlı xidməti ilə - World Wide Web (WWW) informasiya sistemi - World Wide Web; bu sistemdə informasiya axtarışı üsulları ilə.

Bilik yeniləməsi

Uşaqlar, siz keçən dərsdə şəbəkələrin aparat və proqram təminatı ilə tanış oldunuz. Gəlin xatırlayaq.
1) Nə daxildir texniki vasitələr kompüter şəbəkələri?
2) Nə üçün kompüter şəbəkələrində telefon xətləri ən çox rabitə xətti kimi istifadə olunur?
3) Modem nədir? Onun şəbəkədə məqsədi nədir?
4) Modemin əsas xarakteristikası hansı dəyərdir? Hansı vahidlərlə ölçülür?
5) Ağıllı modemin imkanları hansılardır?
6) Müştəri-server texnologiyası nədir?

Yeni materialın izahı

İnternet- dünya miqyasında qlobal kompüter şəbəkəsi.
İnternet bütün dünyada minlərlə yerli, sənaye, regional şəbəkələri birləşdirir.

Sadalanan şəbəkələrin heç birinin abunəçisi olmayan fərdi istifadəçi də ən yaxın hub vasitəsilə İnternetə qoşula bilər.

Hazırda 1 milyarddan çox insan internet xidmətlərindən istifadə edir.

İnternet istifadəçilərə müxtəlif xidmətlər təqdim edir: elektron poçt, telekonfrans, fayl arxivi, internet telefoniyası, birbaşa ünsiyyət forumları (chat).

Qlobal şəbəkənin istifadəçilərinə təqdim edilən ən yeni və maraqlı xidmət bu yaxınlarda World Wide Web (WWW) informasiya sistemi ilə işləmək imkanına çevrilmişdir.

dünya geniş şəbəkəsi- World Wide Web: bütün dünyada yayılmışdır Məlumat Sistemi mövcud hiperlinklərlə texniki baza qlobal İnternet şəbəkəsi.

World Wide Web-in cəmi 16 yaşı var.

Bu gün Cenevrədə (İsveçrə) Avropa Nüvə Tədqiqatları Mərkəzində işləyən Tim Berners-Li Qısa Təsvir WWW layihəsi.

veb səhifə- ayrıca World Wide Web sənədi.

veb server- İnternetdə Veb səhifələri və onlarla işləmək üçün əlaqəli proqramları saxlayan kompüter.

vebsayt Təşkilat və ya fiziki şəxsə məxsus Veb serverdə verilənlərin bölməsi. Bu bölmədə onun sahibi öz məlumatını bir-biri ilə əlaqəli çoxlu Web səhifələri şəklində yerləşdirir. Tipik olaraq, veb saytın əsas (əsas) səhifəsi var - Əsas səhifə, buradan hiperlinklərdən və ya irəli-geri göstəricilərdən istifadə edərək saytın səhifələri arasında hərəkət edə bilərsiniz.



veb səhifə
özünəməxsus adı var ki, ona müraciət etmək olar.

Giriş protokolu - http

Kompüter adı - elhovka.narod.ru

Kataloq adı - html

Fayl adı - urok.htm

Kitabdakı kimi onları vərəqləyərək İnternetdə sörf etmək məcburiyyətində deyilsiniz.

WWW-nin ən mühüm xüsusiyyəti veb səhifələr arasında keçidlərin hipermətn təşkilidir.
Bu bağlantılar yalnız eyni serverdəki səhifələr arasında deyil, həm də müxtəlif WWW serverləri arasında işləyir.
Bir səhifədən digərinə keçid internetə bənzəyən şəbəkə təşkil edən hiperlinklər vasitəsilə baş verir.

Adətən hiperlinkli açar sözlər veb-səhifədə vurğulanır və ya altından xətt çəkilir.

Ünsiyyət üçün açar rolunu təkcə mətn deyil, həm də şəkil, fotoşəkil, audio sənədin göstəricisi yerinə yetirə bilər, buna görə də "hipermətn" termini əvəzinə "hipermedia" termini istifadə olunur.

Hipermedia- multimedia sənədləri arasında hiperlinklər sistemi.

Veb brauzer - istifadəçiyə internetdə naviqasiya etməyə kömək edən xüsusi proqram. Ən populyar veb brauzer Internet Explorer-dir. Brauzerin əsas vəzifəsi istədiyiniz səhifə üçün Veb serverlə əlaqə saxlamaq və səhifəni ekranda göstərməkdir.

Axtar tələb olunan sənəd WWW baş verə bilər:
 sənədin ünvanını göstərməklə;
 hiperlinklərin “veb”i boyunca hərəkət etməklə;
axtarış motorlarından istifadə etməklə.

Server ünvanını göstərsəniz, brauzerdən istifadə edərək axtarış serverinə daxil ola bilərsiniz. Məsələn, http://www.yandex.ru

İnternet istifadəçisi şəbəkədə işləmə seansları zamanı qeyri-məhdud resurslara malik informasiya məkanına qərq olur.

Kiberməkan dünya telekommunikasiya sistemlərinin və onlarda dövr edən məlumatların məcmusudur.

Nəzəri biliklərin sistemləşdirilməsi və möhkəmləndirilməsi(səh. 28-də §4-ün sualları üzrə)

PC-də praktiki işlərin yerinə yetirilməsi"Ümumdünya Şəbəkəsində məlumat axtarışı".

1. Bütün axtarış üsullarından istifadə edərək, kəndimiz haqqında məktəb saytında yerləşdirilən məlumatları tapın:
1.1. Veb səhifə ünvanından istifadə edərək: http://elhovka.narod.ru/html/selo.htm
1.2. Məktəb saytının ana səhifəsindən hiperlink axtarışından istifadə edərək: http://elhovka.narod.ru/index.htm
1.3. Yandex axtarış proqramından istifadə (http://www.yandex.ru).

2. Rambler axtarış proqramından istifadə (http://www.rambler.ru)
2.1. 2006-cı ildə informatika üzrə respublika tədqiqat işlərinin müsabiqəsində qalib gələn "Rusiya quşları" saytını tapın (müəllif Andrey Boqdanov).
2.2. Ölkəmizdə yaşayan quşların siyahısı ilə tanış olun.

3. Google axtarış proqramından istifadə ( http://www.google.com)
3.1. Axtarış qutusuna daxil olun: "Məktəbdə informatika" saytı və 2007-ci ildə informatika üzrə respublika elmi-tədqiqat işlərinin müsabiqəsində qalib gəlmiş "Məktəbdə informatika" saytını tapın (müəllif Andrey Boqdanov).
3.2. Kompüterlərin təkamülü haqqında məlumat əldə edin.

4. Rusiya Prezidentinin internet saytında vətəndaşlar üçün prezidentlə bağlı suallar və onlara verilən cavablarla tanış olun məktəb yaşı http://www.uznay-presidenta.ru

Dərsi yekunlaşdırmaq

1) Bu gün dərsdə nə öyrəndiniz?
2) İnternet nədir? World Wide Web? Brauzer?
3) İnternetdə məlumat axtarmağın yolları hansılardır?
Növbəti dərsdə biz axtarış serverlərinin işinə daha yaxından nəzər salacağıq, axtarış serverlərində sorğuların düzgün formalaşdırılmasını öyrənəcəyik.

Sənədin adı Computer_setu.doc

Təqdimatla informatika dərsinin referatı

Dərs mövzusu: Kompüter şəbəkələri. . Bağlantı kanalları.

Müddət 45 dəqiqə.

Sinif: 8

Dərsin Məqsədləri:

təhsil:

inkişaf edir: informasiyanın sistemləşdirilməsi və strukturlaşdırılması bacarıqlarının formalaşdırılması və möhkəmləndirilməsi; istiqamətləndirmə bacarıqlarının formalaşdırılması informasiya mühiti məktəblilərin idrak marağını, nitqini və diqqətini inkişaf etdirmək, onlarda informasiya mədəniyyətini və biliklərə yiyələnmə ehtiyacını formalaşdırmaq; ümumi təhsil bacarıq və bacarıqlarının formalaşdırılması; üfüqləri genişləndirmək; insanın kommunikativ keyfiyyətlərinin inkişafı; informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadə etməklə özünütəhsil bacarıqlarının inkişafı;

maarifləndirici

Dərs növü

Avadanlıq: kompüter, proyektor.

Proqram təminatı : Dərsin mövzusu üzrə Power Point təqdimatı

Dərs planı:

4. Sınaq nəzarəti - 5 dəq.

5. Ev tapşırığı - 2 dəq.

Dərslər zamanı

1. Təşkilati hissə

Bu gün dərsimizdə yeni bir anlayışla - kompüter şəbəkəsi ilə tanış olacağıq, İnternetin necə, niyə və harada meydana gəldiyini öyrənəcəyik, onun imkanları haqqında məlumat əldə edəcəyik. İnternetdən uğurla istifadə etmək üçün onun necə işlədiyini ətraflı bilmək lazım deyil. Buna baxmayaraq, ümumi fikirİnternetin işləməsi və istifadə olunan terminlər haqqında məlumat sizə interneti daha sürətli mənimsəməyə və çoxlu sayda səhvlərdən qaçmağa imkan verəcək.Bu gün sizin üçün yeni, virtual dünyanın, heç bir sərhədsiz dünyanın qapıları açılacaq. və hər şeyin olduğu yerdə (virtual mənada).

2-ci slayd göstərilir

Sual:İnformasiyanın ötürülmə sürəti nə qədərdir; Kabeli bir kompüterdən digərinə nə qədər uzatmaq olar?

Şagirdlər müəllimin sualına cavab verirlər.

Belə bir əlaqənin xüsusiyyətləri:

    Yavaş əlaqə sürəti

Belə şəbəkələr adlanır yerli

Slayd 3 göstərilir

xətt avtobusu.

Slayd 4 göstərilir

regional şəbəkələr

korporativ şəbəkələr

Slayd 5 göstərilir

Sual

Şagirdlər müəllimin sualına cavab verirlər.

Slayd 6 göstərilir

Sual

Slayd 7 göstərilir

(Tələbələr hazırladılar mini hesabatlar

Slayd 8 göstərilir

İnternetin yaranma tarixi

İnternetin yaradılmasına təkan 1957-ci ildə Sovet İttifaqında ilk süni peykin buraxılması oldu və bu peykdə Birləşmiş Ştatlar ABŞ-a nüvə hücumu həyata keçirmək üçün raketlərdən istifadə etmək təhlükəsini gördü. Həmin il ABŞ Müdafiə Nazirliyinin nəzdində Müdafiə üzrə Qabaqcıl Araşdırma Layihəsi Agentliyi (DARPA) yaradıldı. Alimlərin üzərinə ölkəyə nüvə hücumu zamanı hərbçilərin istifadə edə biləcəyi kompüter şəbəkəsi yaratmaq tapşırılıb. Şəbəkə müdafiə sisteminin komanda məntəqələri arasında əlaqə yaratmaq üçün istifadə edilməli idi.

Slayd 8 göstərilir

Slayd 9 göstərilir

Məhz ARPANet şəbəkəsi üçün faylları paketlərə bölmək və onları qovşaqdan node ötürməyə imkan verən IP protokolu yaradılmışdır. Sonra göndərən kompüterlə qəbul edən kompüter arasında paketlərin ötürülməsini təmin edən TCP protokolu yaradıldı, bu protokol itirilmiş paketlərin göndərilməsini də mümkün etdi. TCP protokolunun bütün bu xüsusiyyətləri onu şəbəkələrarası fayl mübadiləsi üçün istifadə etməyə imkan verdi.

10-cu slaydı göstərin

29 oktyabr 1969-cu il Şəbəkənin doğum günü hesab olunur. Bu gün ilk dəfə, tamamilə uğurlu olmasa da, Los-Ancelesdəki Kaliforniya Universitetində (UCLA) olan başqa bir kompüterdən Stanford Universitetinin Tədqiqat Mərkəzində (SRI) yerləşən kompüterə uzaqdan qoşulmaq cəhdi edildi. 500 km məsafədə SRI və UCLA gələcək ARPANet şəbəkəsinin ilk qovşaqları oldu.

Sonra onlara daha iki qovşaq bağlandı: Kaliforniya Santa Barbara Universiteti (UCSB) və Yuta Universiteti (UTAH).

Ekranda 11

Slayd 12 göstərilir

1972-ci ildə yaradılmışdır ictimai təşkilat INWG Vincent Cerf-in rəhbərlik etdiyi beynəlxalq şəbəkələr üzrə işçi qrupudur. O, qarşılıqlı işləmə qabiliyyətini yaratmaq üçün işi əlaqələndirdi. IP protokolu üzərində işləyən şəbəkələri və digər protokollar üzərində işləyən şəbəkələri birləşdirmək üçün xüsusi şəbəkə protokolu yaratmaq lazım idi. Bu protokol 1974-cü ildə Vincent Cerf və Robert Kan tərəfindən yaradılmış və TCP adlandırılmışdır.

1982-ci ildə iki TCP və IP protokolu birinə birləşdirildikdən sonra TCP/IP protokolu bir-birinə bağlı şəbəkə - İnternet üçün standart protokola çevrildi. Elə həmin il Cerf və onun həmkarları “İnternet” terminini ortaya atdılar. Bu gün "İnternetin atası" adlanır.

Rusiya ilk dəfə 1980-ci illərin əvvəllərində İnternetə çıxış əldə etdi. Giriş Atom Enerjisi İnstitutu tərəfindən təmin edilib. I. V. Kurçatova. 1990-cı ildə UNIX istifadəçilərinin şəbəkəsi olan RELCOM yaradıldı.

Slayd 13 göstərilir

Slayd 14 göstərilir

Slayd 15 göstərilir

Slayd 16 göstərilir

    siqnal ötürmə üsuluna görə:

2. Telefon;

Slayd 17 göstərilir

bükülmüş cüt

Slayd 18 göstərilir

Koaksial kabel

Slayd 19 göstərilir

Fiber optik kabel

Slayd 20 göstərilir

Slayd 21 göstərilir

Simsiz şəbəkə

Slayd 22 göstərilir

Peyk rabitə xətləri

23-27-ci slaydlar göstərilir

    Paul Baren

    Cozef Liklider

    Donald Davis

    Vinsent Cerf

3. TCP/IP neçənci ildə bir-birinə bağlı şəbəkənin - İnternetin standart protokoluna çevrildi?

    rnd.edu.runnet.ru

    onlar. N.V.Sklifosovski

    onlar. İ.V.Kurçatova

    onlar. İ.M.Seçenov

Slayd 29 göstərilir

5. Ev tapşırığı:

Link

fiziki xüsusiyyətlər

Bant

Səs-küy toxunulmazlığı

Telefon rabitəsi

Radio rabitəsi

optik lif

Peyk bağlantısı

6. Dərsin yekunlaşdırılması.

    Hansı şəbəkələr mövcuddur.


‹ ›

Adı: Bogdanova Larisa Mixaylovna

Vəzifə: informatika müəllimi

İş yeri: Kareliya Respublikası MOUSOSH Nadvoitsı qəsəbəsi

Kareliya Respublikası, şəhər. Nadvoitsy, Segezhsky rayonu

Məktəb saytı: nadvschool.narod.ru

‹ ›

Materialı yükləmək üçün E-poçtunuzu daxil edin, kim olduğunuzu göstərin və düyməni basın

Düyməni klikləməklə siz bizdən e-poçt bülletenləri almağa razılaşırsınız

Yükləmə başlamazsa, yenidən "Materialı Yüklə" düyməsini basın.

  • Kompyuter elmləri

Təsvir:

Dərsin Məqsədləri:

təhsil: tələbələri internetin qurulmasının əsas komponentləri ilə tanış etmək: texniki vasitələr, ötürmə texnologiyası; tələbələrin İnternetin fəaliyyəti, texniki və qarşılıqlı əlaqəsi haqqında vahid fikir formalaşmasına töhfə vermək proqram vasitələri; sahədən əsas anlayışları mənimsəmək şəbəkə texnologiyaları; texniki vasitələrdən istifadə etməklə informasiyanın ötürülməsinin əsas xarakteristikalarının mənimsənilməsi;
inkişaf edir: informasiyanın sistemləşdirilməsi və strukturlaşdırılması bacarıqlarının formalaşdırılması və möhkəmləndirilməsi; informasiya mühitində oriyentasiya bacarıqlarının formalaşdırılması; məktəblilərin idrak marağını, nitqini və diqqətini inkişaf etdirmək, onlarda informasiya mədəniyyətini və biliklərə yiyələnmə ehtiyacını formalaşdırmaq; ümumi təhsil bacarıq və bacarıqlarının formalaşdırılması; üfüqləri genişləndirmək; insanın kommunikativ keyfiyyətlərinin inkişafı; informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadə etməklə özünütəhsil bacarıqlarının inkişafı;
maarifləndirici: öyrənilən mövzuya marağın artırılması, biliyə müsbət münasibətin formalaşdırılması;

Dərs növü: birləşdirilmiş - test elementləri ilə yeni materialın izahı.

Avadanlıq: kompüter, proyektor.

Proqram təminatı: təqdimat güc nöqtəsi dərsin mövzusunda

Dərsin hazırlanmasında istifadə olunan ədəbiyyat:
1. Semakin İ.G., Khenner E.K. İnformatika: 10-cu sinif. Moskva: Əsas biliklər laboratoriyası, 2005.
2. Sıfırdan İnternet! / Ed. ÜSTÜNDƏ. Domina. M.: Ən yaxşı kitablar, 2006.
3. Otarov S.K., Tarasenko M.N. Virtual məkan internet. Rostov n/a: DSTU Nəşriyyat Mərkəzi, 2000
4. Uqrinoviç N. D. İnformatika və informasiya texnologiyaları: Dərslik 10-11-ci siniflər üçün. Moskva: Əsas biliklər laboratoriyası, 2010.
5. Alferov A. P. Kompüter şəbəkələri. İnternet. M.: İnformatika, 2005
6. Volçinskaya E.K. İnformasiya texnologiyaları və sağ. M.: İnformatika, 2003

Dərs planı:

1. Təşkilati hissə - 1 dəq.
2. Mövzunun məruzə edilməsi və dərsin məqsədlərinin qoyulması - 2 dəq.
3. Yeni materialın təqdimatı - 30 dəq.
4. Sınaq nəzarəti - 5 dəq.
5. Ev tapşırığı - 2 dəq.
6. Dərsin yekunlaşdırılması - 5 dəq.

Dərslər zamanı

1. Təşkilati hissə

2. Mövzunun ünsiyyəti və dərsin məqsədlərinin qoyulması
Slayd 1 göstərilir (Təqdimat)
Bu gün dərsimizdə yeni bir anlayışla - kompüter şəbəkəsi ilə tanış olacağıq, İnternetin necə, niyə və harada meydana gəldiyini öyrənəcəyik, onun imkanları haqqında məlumat əldə edəcəyik. İnternetdən uğurla istifadə etmək üçün onun necə işlədiyini ətraflı bilmək lazım deyil. Buna baxmayaraq, İnternetin necə işlədiyi və istifadə olunan terminlərin ümumi anlayışı İnterneti daha sürətli mənimsəməyə və çox sayda səhvdən qaçmağa imkan verəcəkdir. Bu gün sizin üçün yeni, virtual dünyanın, sərhədlərin olmadığı və hər şeyin (virtual mənada) olduğu bir dünyanın qapıları açılacaq.

3. Yeni materialın təqdimatı
Tapdığımız şeydən başlayaq - kompüter şəbəkələrinə nə üçün ehtiyacımız var. Necə düşünürsünüz? Şagirdlər müəllimin sualına cavab verirlər.
Kompüterlərdən istifadə edərkən çox vaxt məlumatların bir kompüterdən digərinə ötürülməsində problem yaranır. Xarici mediadan istifadə edərək məlumat ötürə bilərsiniz. Və bir çox kompüter varsa və onlar 20 mərtəbəli binanın müxtəlif otaqlarında yerləşirsə.
2-ci slayd göstərilir
Ən sadə yol Bu problemin həlli kompüterləri kabel vasitəsilə paralel və ya ardıcıl portlar vasitəsilə birləşdirərək şəbəkəyə qoşmaq və verilənlərin ötürülməsini təmin etmək üçün xüsusi proqramlardan istifadə etməkdir.
Sual:
Şagirdlər müəllimin sualına cavab verirlər.
Belə bir əlaqənin xüsusiyyətləri:

  • Yavaş əlaqə sürəti
  • Kompüterlərin qoşulması yalnız bir otaq daxilində mümkündür

Əgər bizdə məktəbdə və ya eyni binanın müxtəlif mərtəbələrində olduğu kimi müxtəlif otaqlarda yerləşən kompüterlər arasında məlumat mübadiləsi aparmaq lazımdırsa, o zaman xüsusi şəbəkə adapterləri vasitəsilə kabellərdən istifadə edərək kompüterləri şəbəkəyə qoşmaq daha yaxşıdır.
Belə şəbəkələr adlanır yerli. Bu halda məlumat mübadiləsinin sürəti xeyli yüksək olacaq.
İndi isə gəlin oynayaq: Siz lövhədə kompüterlərin şəkillərini görürsünüz, yerli şəbəkə versiyanızı təklif edin. Şuraya iki nəfər dəvət olunur. Üstünlükləri və mənfi cəhətlərini sonra görəcəyik.
Slayd 3 göstərilir
Ümumi sxem Lokal şəbəkəyə kompüterlərin qoşulmasına şəbəkə topologiyası deyilir. Şəbəkə topologiyaları müxtəlif ola bilər. Bir kabel bir kompüterdən digərinə keçdikdə, kompüterləri və periferik qurğuları bir-biri ilə ardıcıl birləşdirən kompüterləri bir-birinə bağlamaq variantı adlanır. xətt avtobusu.
Slayd 4 göstərilir
Hər bir kompüterdə bir mərkəzi qovşaqdan ayrıca kabel varsa, o zaman "ulduz" tipli yerli şəbəkə həyata keçirilir. Ulduz tipli lokal şəbəkənin üstünlüyü ondan ibarətdir ki, uğursuzluq halında şəbəkə kabeli bir kompüter üçün yerli şəbəkə bütövlükdə normal işləməyə davam edir.
İndi şəbəkələrin topologiyası haqqında bildiyimizə görə, lövhədə əldə etdiyimizlə əslində malik olduğumuzu müqayisə edək. (Müzakirə gedir)
Yerli şəbəkələr şəhərin müxtəlif yerlərində yerləşən istifadəçilərin paylaşılmasına icazə vermir. Kömək etməyə gəlirlər regional şəbəkələr, eyni region (şəhər, ölkə, qitə) daxilində kompüterləri birləşdirən.
Məlumatı icazəsiz girişdən qorumaqda maraqlı olan bir çox təşkilat (məsələn, hərbi, bank və s.) öz adlarını yaradır. korporativ şəbəkələr. Korporativ şəbəkə müxtəlif ölkələrdə və şəhərlərdə yerləşən minlərlə və on minlərlə kompüteri birləşdirə bilər.
Slayd 5 göstərilir
Böyük yerli şəbəkəöz növbəsində qlobal şəbəkələrə birləşdirilir. Qlobal şəbəkələr kompüterləri ölkə, qitə, planet daxilində birləşdirir.
Sual: Kompüter şəbəkələrini necə təsnif etmək olar?
Şagirdlər müəllimin sualına cavab verirlər.
Slayd 6 göstərilir
Beləliklə, iki növ şəbəkə var: yerli və qlobal.
Sual: Hansı xüsusiyyətlər bütün kompüter şəbəkələri üçün ümumidir?
Slayd 7 göstərilir
Bütün növ kompüter şəbəkələrinin məqsədi onların iki funksiyası ilə müəyyən edilir:

  • Şəbəkənin aparat və proqram təminatı resurslarının paylaşılmasını təmin etmək
  • Məlumat Resurslarının Paylaşılması

(Tələbələr hazırladılar mini hesabatlar və onlarla sinif yoldaşlarının qarşısında çıxış edin.)
Slayd 8 göstərilir
İnternetin yaranma tarixi
İnternetin yaradılmasına təkan 1957-ci ildə Sovet İttifaqında ilk süni peykin buraxılması oldu və bu peykdə Birləşmiş Ştatlar ABŞ-a nüvə hücumu həyata keçirmək üçün raketlərdən istifadə etmək təhlükəsini gördü. Həmin il ABŞ Müdafiə Nazirliyinin nəzdində Müdafiə üzrə Qabaqcıl Araşdırma Layihəsi Agentliyi (DARPA) yaradıldı. Alimlərin üzərinə ölkəyə nüvə hücumu zamanı hərbçilərin istifadə edə biləcəyi kompüter şəbəkəsi yaratmaq tapşırılıb. Şəbəkə müdafiə sisteminin komanda məntəqələri arasında əlaqə yaratmaq üçün istifadə edilməli idi.
Şəbəkənin yaradılması üçün əsas meyar nüvə hücumu zamanı şəbəkənin toxunulmazlığı idi. Şəbəkənin əsas konsepsiyası iki əsas fikrə əsaslanır:

  • Mərkəzi kompüterin olmaması - şəbəkədəki bütün kompüterlər bərabərdir;
  • Faylların şəbəkə üzərindən ötürülməsinin toplu üsulu.

Slayd 8 göstərilir
Bu konsepsiya 1961-ci ildə Leonard Kleinrock tərəfindən irəli sürülən toplu fayl ötürülməsi nəzəriyyəsindən istifadə edən Paul Baren tərəfindən 1962-ci ildə təklif edilmişdir. P.Barenin ideyasının mahiyyəti ondan ibarətdir ki, şəbəkə üzərindən ötürülməsi lazım olan fayl bir neçə hissəyə - paketlərə bölünür. Hər bir paket digərlərindən asılı olmayaraq ötürülür. Kompüterdəki son nöqtədə bütün paketlər bir faylda toplanır. Paketlər müstəqil şəkildə ötürüldüyü üçün hər bir paket öz yolu ilə təyinat kompüterinə çata bilər.
Şəbəkənin yaradılması üçün digər nəzəri mənbə Cozef Likliderin “Qalaktik Şəbəkə” konsepsiyası idi. Bu konsepsiyaya görə, şəbəkənin köməyi ilə Yer kürəsinin istənilən yerindən istənilən şəxs istənilən digər şəxslə məlumat ala və fayl mübadiləsi edə bilər. Bu gün deyə bilərik ki, bu konsepsiya müasir İnternetdə təcəssüm olunub.
Slayd 9 göstərilir
1962-ci ildə ARPA Agentliyi çərçivəsində işlərə başlanıldı kompüter layihələri. Cozef Liklider lider təyin edildi.
1966-cı ildə kompüter şəbəkəsinin yaradılmasına başlanıldı. Agentliyin adı ilə ARPANet adlandırıldı.
Məhz ARPANet şəbəkəsi üçün faylları paketlərə bölmək və onları qovşaqdan node ötürməyə imkan verən IP protokolu yaradılmışdır. Sonra göndərən kompüterlə qəbul edən kompüter arasında paketlərin ötürülməsini təmin edən TCP protokolu yaradıldı, bu protokol itirilmiş paketlərin göndərilməsini də mümkün etdi. TCP protokolunun bütün bu xüsusiyyətləri onu şəbəkələrarası fayl mübadiləsi üçün istifadə etməyə imkan verdi.
10-cu slaydı göstərin
29 oktyabr 1969-cu il Şəbəkənin doğum günü hesab olunur. Bu gün ilk dəfə, tamamilə uğurlu olmasa da, Los-Ancelesdəki Kaliforniya Universitetində (UCLA) olan başqa bir kompüterdən Stanford Universitetinin Tədqiqat Mərkəzində (SRI) yerləşən kompüterə uzaqdan qoşulmaq cəhdi edildi. 500 km məsafədə SRI və UCLA gələcək ARPANet şəbəkəsinin ilk qovşaqları oldu.
Sonra onlara daha iki qovşaq bağlandı: Kaliforniya Santa Barbara Universiteti (UCSB) və Yuta Universiteti (UTAH).
Ekranda 11
Məhz bu 4 təşkilat qlobal şəbəkənin komponentlərini yaratmaq üçün əsas funksiyaları öz aralarında bölüşdürdülər:
UCLA - ölçmə testlərinin aparılması;
SRI - yaradılması məlumat mərkəzi;
UCSB - riyazi aparatın inkişafı;
UTAH - üçölçülü qrafika üzrə ilk iş.
Sınaq, 1969-cu il sentyabrın 1-də BBN-nin telefon kanalları vasitəsilə kompüterlər arasında əlaqəni təmin edən IMP (Interface Message Processor) cihazının ilk nüsxələrini istehsal etməsi sayəsində mümkün oldu.
Slayd 12 göstərilir
1972-ci ildə Vaşinqtonda kompüter rabitəsi üzrə ilk beynəlxalq konfrans keçirildi. Konfransda 10 ölkədən alimlər iştirak edib. Konfrans iştirakçıları ARPANet şəbəkəsi ilə tanış olublar.
1972-ci ildə Vincent Cerf-in rəhbərliyi altında beynəlxalq şəbəkələr üzrə işçi qrupu olan INWG ictimai təşkilatı yaradıldı. O, qarşılıqlı işləmə qabiliyyətini yaratmaq üçün işi əlaqələndirdi. IP protokolu üzərində işləyən şəbəkələri və digər protokollar üzərində işləyən şəbəkələri birləşdirmək üçün xüsusi şəbəkə protokolu yaratmaq lazım idi. Bu protokol 1974-cü ildə Vincent Cerf və Robert Kan tərəfindən yaradılmış və TCP adlandırılmışdır.
1982-ci ildə iki TCP və IP protokolunun bir protokolda birləşdirilməsindən sonra TCP/IP protokolu bir-biri ilə əlaqəli şəbəkə - İnternet üçün standart protokola çevrildi. Elə həmin il Cerf və onun həmkarları “İnternet” terminini ortaya atdılar. Bu gün "İnternetin atası" adlanır.
Rusiya ilk dəfə 1980-ci illərin əvvəllərində İnternetə çıxış əldə etdi. Giriş Atom Enerjisi İnstitutu tərəfindən təmin edilib. I. V. Kurçatova. 1990-cı ildə UNIX istifadəçilərinin şəbəkəsi olan RELCOM yaradıldı.
1998-ci il martın 20-si ilk Ümumdünya İnternet Günüdür.
Müəllim:
Slayd 13 göstərilir
Bu gün İnternet çoxlu sayda şəbəkələrin birləşməsidir. Hər bir şəbəkə onlarla və yüzlərlə serverdən ibarətdir. Serverlər birbaşa müxtəlif rabitə xətləri ilə bir-birinə bağlıdır: kabel, yerüstü radio rabitəsi, peyk radio rabitəsi. Hər bir serverə çoxlu sayda kompüter və şəbəkə müştərisi olan lokal kompüter şəbəkələri qoşulur. Müştərilər serverə təkcə birbaşa xətlər vasitəsilə deyil, həm də adi telefon kanalları vasitəsilə qoşula bilərlər. Rabitə kanalları məlumatların məsafəyə ötürülməsinə imkan verən texniki vasitələrdir. Rabitə kanallarının əsas xüsusiyyətləri ötürmə qabiliyyəti və səs-küyə qarşı müqavimətdir.
Slayd 14 göstərilir
ötürmə qabiliyyəti - maksimum sürət başlanğıc və dayanma bitləri, son blokun ilkin qeydləri və s. kimi əlavə xidmət məlumatları nəzərə alınmadan informasiyanın rabitə kanalı (Kbps) üzərindən ötürülməsi. Asılıdır fiziki xassələri rabitə kanalı.
Səs-küy toxunulmazlığı ötürülən məlumatın təhrif səviyyəsinin parametrini təyin edir. Məlumatın ötürülməsi zamanı dəyişdirilməməsi və ya itirilməsinin qarşısını almaq üçün səs-küyün təsirini azaltmaq üçün xüsusi üsullardan istifadə olunur.
15-ci slaydı göstərin
Kompüter rabitə kanallarını aşağıdakı kimi təsnif etmək olar:

  • kodlaşdırma üsulu ilə: rəqəmsal və analoq;
  • rabitə üsuluna görə: ayrılmış (daimi əlaqə) və keçidli (müvəqqəti əlaqə);

Slayd 16 göstərilir

  • siqnal ötürmə üsuluna görə:

1. Kabel: burulmuş cüt, koaksial kabellər, fiber optik kabellər; optik (işıq təlimatları), radiorele, simsiz, peyk.
2. Telefon;
3.Radio: radiorele, peyk.
Slayd 17 göstərilir
bükülmüş cüt bir-birinə bükülmüş iki izolyasiya edilmiş naqildən ibarətdir. Naqillərin bükülməsi xarici elektromaqnit sahələrinin ötürülən siqnallara təsirini azaldır. Bükülmüş cüt kabelin ən sadə versiyası telefon kabelidir. Bükülmüş cütün əsas çatışmazlığı zəif səs-küy toxunulmazlığıdır və aşağı sürət məlumatların ötürülməsi. UTP-6 standartına uyğun olaraq bükülmüş cüt kabel 100 m-ə qədər məsafədə 10 Gb / s-ə qədər ötürmə sürətini təmin edir. Səs-küy toxunulmazlığını yaxşılaşdırmaq üçün qorunan bükülmüş cüt istifadə olunur
Slayd 18 göstərilir
Koaksial kabel Bükülmüş cütlə müqayisədə daha yüksək mexaniki gücə və səs-küyə qarşı müqavimətə malikdir. Sənaye istifadəsi üçün iki növ koaksial kabel mövcuddur: qalın və nazik. Qalın bir kabel daha davamlıdır və istədiyiniz amplituda siqnalları nazikdən daha böyük bir məsafəyə ötürür. Eyni zamanda, nazik kabel daha ucuzdur.
Slayd 19 göstərilir
Fiber optik kabel- ideal ötürmə mühiti, elektromaqnit sahələrindən təsirlənmir və praktiki olaraq heç bir radiasiyaya malik deyil.
İşıq siqnalının istifadəsi elektromaqnit müdaxiləsindən mütləq müstəqilliyi təmin edir təbii mənşəli və geniş çeşiddə fəaliyyət göstərməsi nəticəsində yaranır texniki cihazlar istehsalatda, nəqliyyatda, rabitə sistemlərində və məişətdə, eləcə də olmaması elektromaqnit şüalanması xəttindən. Fiber optikanın üstünlüyü şübhəsizdir: optik kanallarda həyata keçirilən məlumat ötürmə sürətləri hələ də əlçatmazdır. mis kabellər.
Slayd 20 göstərilir
Radiorele rabitə xətləri (RRL) desimetr, santimetr və millimetr dalğaları diapazonlarında siqnalları ötürmək üçün nəzərdə tutulmuşdur. Ötürmə birbaşa görünmə məsafəsində yerləşən təkrarlayıcılar sistemi vasitəsilə həyata keçirilir. Təkrarlayıcılar siqnalı qəbul edir, gücləndirir, emal edir və növbəti təkrarlayıcıya ötürür. RRL-nin ümumi uzunluğu minlərlə kilometrə çata bilər. Dezavantajlara aşağıdakılar daxildir: bir seqmentin məhdud diapazonu, 100 km-dən çox olmayan, yalnız enerji hesabına deyil, həm də yerin əyriliyinin görmə xəttini təmin etməsinə təsiri (istisna TRL), asılılıq. ilin vaxtı və günün vaxtında rabitə keyfiyyəti.
Slayd 21 göstərilir
Simsiz şəbəkə Avadanlıq radiokanallar vasitəsilə kompüterlər, şəbəkə və digər ixtisaslaşdırılmış qurğular arasında informasiyanın (məlumatların, telefoniya, video və s.) ötürülməsi üçün nəzərdə tutulub. Bu yaxınlarda simsiz çıxışı olan bir şəhər əsas şəbəkəsinin qurulması ideyası getdikcə populyarlaşır.
Slayd 22 göstərilir
Peyk rabitə xətləri 9 - 11 tezlik diapazonunda və gələcəkdə optik zolaqlarda fəaliyyət göstərir. Bu sistemlərdə yer stansiyasından gələn siqnal qəbuledici avadanlığı olan peykə göndərilir, orada gücləndirilir, emal edilir və Yerə geri göndərilir, uzun məsafələrdə rabitəni təmin edir və geniş əraziləri əhatə edir. Həm kommersiya, həm də xüsusi təyinatlı çoxlu sayda peyk sistemləri mövcuddur. Peyk kanalında ötürmə sürəti 45 Mbps-ə qədərdir. Ənənəvi sistemlər peyk rabitəsi daim inkişaf edir və onların inkişafının əsas tendensiyası qiymətin aşağı düşməsidir. Lakin genişzolaqlı peyk İnternetdən istifadə üçün əsas maneə xüsusi genişzolaqlı bağlantıların qiymətidir: adətən aşağı bant genişliyi bağlantılarından istifadə etmək daha səmərəlidir.
Müasir istehsal informasiyanın emalının yüksək sürətini, onun saxlanması və ötürülməsinin rahat formalarını tələb edir. Və buna görə də İnternetdə kommunikasiya kanallarının inkişafı üçün mövcud olanları təkmilləşdirmək və yeni texnologiyalar axtarmaq lazımdır.

4. Dərsin mövzusunun materialının mənimsənilməsinə test nəzarəti.
Əgər sualınız yoxdursa, gəlin kiçik bir viktorina ilə dərsimizi yekunlaşdıraq. sınaq işi. Uğurlar!
23-27-ci slaydlar göstərilir
Test işinin mətni

1. ARPANet kompüter şəbəkəsinin yaradılmasına başlanıldı:

  • 1975-ci ildə
  • 1966-cı ildə
  • 1945-ci ildə
  • 1980-ci ildə

2. Şəbəkə üzərindən ötürülməsi lazım olan fayl bir neçə hissəyə - paketlərə bölünür. Hər bir paket digərlərindən asılı olmayaraq ötürülür. Kompüterdəki son nöqtədə bütün paketlər bir faylda toplanır. Paketlər müstəqil şəkildə ötürüldüyü üçün hər bir paket öz yolu ilə təyinat kompüterinə çata bilər. İdeya müəllifinin adını daxil edin.

  • Paul Baren
  • Cozef Liklider
  • Donald Davis
  • Vinsent Cerf

3. TCP/IP neçənci ildə bir-birinə bağlı şəbəkənin - İnternetin standart protokoluna çevrildi?

  • 1975
  • 1982
  • 1984
  • 1978

4. Rusiyanın domen zonasına aid serverləri göstərin:

  • epson.au
  • ntv.ru
  • rnd.edu.runnet.ru
  • school.ua

5. İnternetə çıxışı hansı qurum təmin edib?

  • onlar. N.V.Sklifosovski
  • onlar. İ.V.Kurçatova
  • onlar. İ.M.Seçenov

(Cütlərdə qarşılıqlı yoxlama, slayd 28)
Slayd 29 göstərilir

5. Ev tapşırığı: Rabitə kanallarının əsas xüsusiyyətlərini tapın və məlumatları təklif olunan cədvələ daxil edin. İstənilən mənbələr ilkin məlumat mənbəyi kimi istifadə edilə bilər.

6. Dərsin yekunlaşdırılması.
Gəlin dərsi yekunlaşdıraq. Bu gün nə öyrəndik? Şagirdlər müəllimin sualına cavab verirlər. Cavablar yoxdursa və ya tam deyilsə, müəllim ümumiləşdirir.

  • Kompüterlər şəbəkəyə niyə və necə qoşulur.
  • Hansı şəbəkələr mövcuddur.
  • Kim "İnternetin atası" adlanır.
  • Şəbəkə protokolu nədir və nə üçündür.
  • Rabitə kanallarının xüsusiyyətləri və onların təsnifatı.

İnternetlə tanışlığımız bununla bitmir. Yeni biliklər və kəşflər gözləyirik!