Məqsədlər ağacının qurulması. Məqsəd ağacı: tərtib nümunəsi
Pudovkina Natalya Mixaylovna
Vəzifə: müəllim
Təhsil müəssisəsi: MAOU 54 saylı tam orta məktəb
Yer: Tomsk
Materialın adı: Mənəvi və əxlaqi inkişaf
Mövzu: Müəyyən bir şey üçün "məqsədlər ağacı" qurmaq yaş qrupu tələbələr.
Nəşr tarixi: 06.12.2018
Fəsil: ikinci təhsil
"Ağac tikmək
müəyyən
yaş
tələbələr.
proqram
əsas
ardıcıl olaraq
davam edir
inkişaf edir
proqram
mənəvi və əxlaqi
inkişaf
təhsil
ibtidai ümumi təhsil səviyyəsində şagirdlər.
Bu proqramın işə salındığı vaxtdan məktəb artıq var idi
bir neçə
məqsədyönlü
Rusiya vətəndaşlarının mənəvi inkişafı və təhsili, əldə edilmişdir
nəticələr kimi görünür işə salma meydançası həyata keçirmək üçün
növbəti mərhələ.
Aydındır ki,
müqayisə
nəticələr,
qaneedici
ibtidai siniflərdə mənəvi-əxlaqi inkişafın və təhsilin tələbləri
varlıq
vasitəsilə,
əxlaqi inkişaf və tərbiyə, bu kimi fəaliyyətlərin nəticələri
əsas
əhəmiyyətli dərəcədə
əsaslar. Bu təməllər yatır müxtəlif sahələr, lakin mərkəzləşdirilmişdir
yeniyetmə
yaşanır
yaş
ən dərin
hormonal
yenidənqurma,
təsir edən
həyati fəaliyyət
orqanizm
əhəmiyyətli dərəcədə
dəyişən
xarakter
sosial
ilə psixoloji əlaqələr və əlaqələr xarici mühit. Düz başlanğıcda
yaş
hesab
göstəricilər
hüquq pozuntusu və cinayət, tütün, spirtli içkilərin istifadəsi və bir neçə
sonra - narkotik.
əsas
təhsil,
qəbul edir
bir çox gizli keçid dramatik anda yetkin şəxs
onun formalaşması prosesləri açıq şəkildə ifadə olunur. Məhz bu səviyyədədir
tamamlama
aktiv
sosiallaşma
tələbə
gənc bir yetkin kimi "özünü təqdim etmək". Buna görə də bunun vurğulanması
yeniyetmənin sosiallaşması, onu mövqedən tərbiyə etməsi üçün proqramlar hazırlanır
düzgün seçim, özünü həyata keçirmək, fəaliyyət müstəqilliyi.
Bu Proqramın bütün struktur elementləri yanaşmaları müəyyən edir
təşkilati
mexanizmləri
həyata keçirilməsi,
milli, regional və etno-mədəni xüsusiyyətləri əks etdirən
bölgə. Bundan belə çıxır mənəvi və əxlaqi tələbə inkişafı
əsas
təhsil
təcrid olunmuş
süni şəkildə tətbiq edilən fəaliyyətlər təhsil prosesi. O
hər yerdə həyata keçirilir - həm akademik fənlərin inkişafında, həm də
inkişaf
tələbələr
universal
səlahiyyətlər,
müxtəlif sinifdənkənar fəaliyyətlərdə öz davranışı.
inkişaf
yeniyetmələr əks etdirmək bacarığı
əsaslar
sahibi
fəaliyyətləri
sahibi
münasibətlər
reallıq kritik bir məqam onların sosiallaşması kimi müəyyən edilir
ümumilikdə və onun effektivliyini qiymətləndirmək üçün ən mühüm meyarlar. Onlardan çoxu
mənəvi-əxlaqi sferanın yetkinliyi ilə dəqiq müəyyən edilir.
proqram
təmin etmək
daxili dəyər
yeniyetmələrin yaşadığı yaş və vaxtında ictimailəşmə, arasında
daxili
tələblər
onlar haqqında çox qeyri-müəyyən təsəvvürə malik olan problemlər; kömək
yeniyetmələr
qarşısını almaq
sosial-psixoloji
stress
imkanlar, artıq alınanları sağaltmaq) və digər tərəfdən onları hazırlamaq
münaqişəsiz, konstruktiv qarşılıqlı əlaqə
başqa insanlarla,
həyata keçirmək
qərar ver
prioritetlər
kontur
həyat yolu.
Məqsədlər
tapşırıqlar
mənəvi və əxlaqi
inkişaf,
təhsil
sosiallaşma.
məqsəd
edir
sosial-pedaqoji
sosial-mədəni
onun inkişafı ilə bağlı yeniyetmənin öz səylərinə dəstək
mülki
fərdi
şəxsiyyət;
sosial-pedaqoji
sosial-mədəni
müşayiət
proses
mədəni və əxlaqi
anlama
yeniyetmə
mənəvi
mədəni
irs
əmlak
insanlıq
regionun milli, regional və etno-mədəni xüsusiyyətləri.
Mənəvi-əxlaqi inkişaf, sosiallaşma və təhsil vəzifələri
əsas ümumi təhsil səviyyəsində tələbələr:
şüurlu
Övladlığa götürmə
şagirdlər
mənəvi və əxlaqi
insan
fərdilik
keyfiyyət
Ən əhəmiyyətli
həyati
dəyərlər; özünütərbiyə və inkişafa subyektiv münasibət
yaradıcı
tutumu
sahələr
sosial cəhətdən
sosial-mədəni
yönümlü fəaliyyət;
əməliyyat
ustalıq
şagirdlər
proqramlar
fəaliyyətləri
davranış,
xarakterik
müvafiq
mədəni
ənənələr (mədəni ənənələr), habelə onları ifadə edən biliklərin mənimsənilməsi;
dəyərlər və normalar.
pedaqoji
mənada tərbiyə- proses kortəbii deyil, amma
məqsədyönlü, həm müəllim, həm də tələbələr tərəfindən həyata keçirilir. Beləliklə,
maarifləndirici
inkişaf
müəyyən
insan
yeniyetmənin özünəməxsus mənəvi portretini əks etdirən şəxsiyyət.
qəbul
mənəvi
portret
yeniyetmə
diaqram şəklində təqdim olunur:
Təhsilli bir insanın mənəvi portreti
yeniyetmə
Əsas Dəyərlər
İstədiyiniz şəxsiyyət xüsusiyyətləri
Həyat məqsədlərinə nail olmaqla, insan həyatının mənası müəyyən edilir, dövlət, xeyriyyə, ictimai və ya kommersiya, hər bir şirkətin mövcudluğu haqqında eyni şeyi demək olar. təşkilatın məqsəd ağacı - sadə bir nümunə. İstənilən müəssisə, fərdi sahibkar və ya birlik öz fəaliyyətinə və mövcudluğuna səbəb olan məqsədlərini güdür. düşünün müxtəlif növlər tapşırıqlar və bir şirkətin timsalında məqsədlər ağacının nümunəsini quracağıq.
Məqsəd və missiya
Hər bir müəssisə iş zamanı öz missiyasını - təşkilatın mövcudluğunu əsaslandıran əsas vəzifəni inkişaf etdirir. Məsələn, bir xeyriyyə şirkəti üçün bu, insanlara kömək etmək deməkdir onkoloji xəstəliklər. üçün kommersiya şirkəti- Maksimum qazanc əldə edin ictimai təşkilat– əhəmiyyətli bir sosial vəzifəyə nail olmaq, məsələn, uyğunlaşma müasir dünyaəlil uşaqlar.
Missiyaya nail olmaq prosesi əsas vəzifənin həllinə mümkün qədər yaxınlaşa biləcəyiniz məqsədlərə, "addımlara" bölünəcəkdir.
Məqsəd növləri
Yaxın gələcək üçün hər hansı bir şirkət özü üçün uzunmüddətli, ortamüddətli və qısamüddətli ola biləcək bir neçə istək və istək qoyur. Qısamüddətli hədəfi, ortamüddətli hədəfləri həll etmək üçün adətən 12 aydan çox vaxt tələb olunmur - bir ildən beş-altı ilədək, uzunmüddətli problemin həlli üçün isə ən azı 5 il vaxt lazımdır.
Məqsədlər necə qoyulur
Ümumiyyətlə, bütün təşkilat və ya onun hər bir bölməsi üçün hədəflər mərkəz tərəfindən müəyyən edilir və ya mərkəzləşdirilməmiş və şöbə rəhbərlərinə mərkəzləşdirilmişdir. Hamısı müəssisədə hansı idarəetmə sisteminin qəbul olunduğundan asılıdır.
Məqsədlərin qoyulmasının mərkəzləşdirilməmiş üsulu iki istiqamətdə inkişaf edə bilər. Birinci üsulda - aşağıdan yuxarıya doğru ilkin olaraq şöbələrdə məqsədlər qoyulur və rəhbərlik onların əsasında təşkilatın əsas vəzifələrini və onların həlli yollarını müəyyənləşdirir. İkinci üsulda - yuxarıdan aşağıya böyük vəzifələr mərkəz tərəfindən qoyulur və menecerlər onları həll etmək üçün yerlərdə daha kiçik məqsədlərini inkişaf etdirərək işçi heyətinin və işçilərin qarşısına qoyurlar.
Bir şirkət nümunəsində tapşırıq ağacı, müəssisədəki xarici və daxili mühitin təsirinin təhlili əsasında tərtib edilir. əsas məqsəd təşkilatlar. Və yalnız bundan sonra fərdi və konkret məqsədlər qoyulur.
Bir təşkilatın nümunəsində məqsəd ağacı
Qrafik ekranda nümunə məqsəd ağacına baxmaq təşkilatın tapşırıq modelini vizuallaşdırmağa kömək edir. Bununla, tapşırıqların əhəmiyyət dərəcəsini tənzimləmək asandır. Belə bir cədvəl qurmaq üçün şərti mövqelər var.
Şirkətin ümumi missiyası (məqsədi) ağacın başında yerləşdirilir. Sonra ayrı-ayrı alt tapşırıqlara bölünür, onsuz icra olunur əsas vəzifə qeyri-mümkün. Tapşırığı tərtib edərkən istədiyiniz nəticəni təsvir etmək lazımdır, lakin ona nail olmağın yolunu göstərmək lazım deyil. Məqsədlər eyni səviyyədə olmalı, bir-birindən yaranmamalı və bir-birindən asılı olmamalıdır.
Hər bir təşkilat üçün məqsədlər toplusu sırf fərdidir. Bununla birlikdə, bir neçə fəaliyyət sahəsini ayırd etmək olar, hər hansı bir şirkət onlara maraq göstərəcəkdir:
İstehsal
Kadr siyasəti
Maliyyə və siyasət
Satış siyasəti
Təşkilatın əsas vəzifəsinin bölündüyü səviyyələrin sayı məqsədin mürəkkəbliyindən, şirkətin ölçüsündən, idarəetmə iyerarxiyasından və təşkilati strukturdan asılıdır.
Təşkilatın məqsəd ağacına bir nümunə:
Nümunələr konkret vəzifələr təşkilatlar
IN müxtəlif sahələr təşkilatın fəaliyyətinin öz məqsədləri var, onlardan bəzilərini nəzərdən keçirin.
Marketinq
Məhsul çeşidinin genişləndirilməsi
Bazar Təşviqi
İstehsal
İnkişaf və tətbiq müasir texnologiyalar
Məhsulun rəqabət qabiliyyətinin artırılması
İstehsalın səmərəliliyinin artırılması
Xərcin azaldılması
Heyət
Əmək məhsuldarlığının artırılması
Həvəsləndirmə sistemi
Kadrların optimallaşdırılması
Təlim
Təşkilat məqsəd ağacı №2 nümunəsi:
Maliyyə
Vurma investisiya cəlbediciliyi
Mənfəətliliyin və ödəmə qabiliyyətinin yaxşılaşdırılması
Effektiv İdarəetmə təşkilatın maliyyəsi
Təşkilat üçün məqsədlərin müəyyən edilməsi böyük əhəmiyyət kəsb edir - bu, təşkilat daxilində əlaqələrin qurulması üçün əsasdır və yalnız qarşıya qoyulmuş vəzifələri həll etməklə şöbələrin, personalın və bütün strukturun işinin gedişatını və nəticələrini qiymətləndirmək və nəzarət etmək olar. bütöv.
4 Məqsəd ağacının inkişafı
Geniş mənada missiya təşkilatın mövcudluğunun fəlsəfəsi və məqsədi, mənasıdır. Dar mənada, missiya bir təşkilatın nə üçün və ya hansı səbəbdən mövcud olduğu barədə bəyan edilmiş bəyanatdır, yəni. Missiya, bu təşkilatla oxşar təşkilatlar arasındakı fərqin təzahür etdiyi təşkilatın mövcudluğunun mənasını ortaya qoyan bir bəyanat kimi başa düşülür. Missiyanın formalaşması yüksək səviyyəli insanlar üçün adi bir hadisədir inkişaf etmiş biznes. Təşkilatın əsas istiqamətini müəyyən edən qısa şüarı yaxşı işlənmiş missiya bəyanatı ilə birləşdirməyə üstünlük verilir. Missiya mətninin komponentləri (nöqtələri) Cədvəl 3-də təqdim olunur.
Cədvəl 3
Komponent | Məzmun |
Şirkətin istehsal etdiyi məhsullar və ya xidmətlər | Şirkət tərəfindən istehsal olunan məhsullar və ya xidmətlər hansılardır? Eyni zamanda, şirkətlər çox vaxt yalnız maddi məhsul satmaqla deyil, həm də maddi məhsulun özünün rəqabət qabiliyyətini qeyri-maddi strateji üstünlüklərlə birləşdirərək, sinerji vasitəsilə bazar üstünlüklərinə nail olurlar. böyük pay bazar, inkişaf etmiş paylama şəbəkəsi, müsbət istehlakçı imici. |
Hədəf istehlakçıların kateqoriyaları | Şirkətin hədəf müştəriləri kimlərdir? Şirkətin fəaliyyəti dövlət orqanlarına, sənaye istehlakçılarına, yüksək gəlirli əhalinin dar təbəqəsinə və ya ümumi əhaliyə yönəldilə bilər. |
Hədəf bazarları | Şirkət hansı coğrafi bölgələrə xidmət göstərir? Bu, yerli bölgə, bütöv bir ölkə, fərdi ola bilər xarici ölkələr və ya bütün qlobal regionlar, məsələn, Qərbi Avropa və Cənub-Şərqi Asiya. |
Texnologiya | Şirkət ən son, ənənəvi texnologiyaların istifadəsinə diqqət yetirirmi? |
Sağ qalma, böyümə və gəlirlilik üçün prioritetlər | Şirkət sağ qalmağa/mövcud gəlirlilik səviyyəsini saxlamağa yönəlib, yoxsa böyüməyə, yüksək gəlirliliyə və aqressiv rəqabətə yönəlib? |
Fəlsəfə | Əsas dəyərlər, istəklər və etik prinsiplərşirkətlər? Şirkətin fəlsəfəsi özünü, məsələn, işçilərinin, səhmdarların və ya müştərilərin maraqlarını üstün tutmasında və ya, məsələn, strategiyasının qanunun hərfi ilə ruh arasındakı “boz” icazə verilən boşluqda yerləşdiyi yerdə özünü göstərə bilər. etik tələblər. |
Rəqabət üstünlükləri | Onlar nədən ibarətdir fərqləndirici xüsusiyyətlər və rəqiblərlə müqayisədə şirkətin strateji üstünlükləri? Belə üstünlüklər unikal məhsul, texnologiya, istehlakçılar arasında reputasiya və ya coğrafi mövqedə ola bilər. |
ictimai imic | Şirkət gəlirlilik və səmərəlilik axtarışı ilə yanaşı, təbiətin mühafizəsi, sosial inkişaf proqramları kimi qeyri-iqtisadi problemlərin həllində nə dərəcədə iştirak edir? |
Şirkətdə işçilərə münasibət | Şirkət öz işçilərinə təhsil, peşəkar inkişaf və özünü inkişaf üçün imkanlar verən öz insani dəyəri olan aktivlər kimi yanaşırmı, yoxsa onlara sadəcə olaraq dəyişdirilə bilən iqtisadi resurs kimi yanaşırmı? |
Missiya bütövlükdə turizm təşkilatının, eləcə də onun bölmələri, funksional alt sistemləri (marketinq, istehsal, maliyyə, kadrlar) üçün məqsəd qoymaq üçün təməl təşkil edir, çünki onların hər biri ümumi məqsəddən irəli gələn özünəməxsus məqsədləri müəyyən edir. təşkilatın.
Məqsədlər təşkilatın fərdi xüsusiyyətlərinin konkret vəziyyətidir, nail olması onun üçün arzuolunandır və fəaliyyətinə yönəldilmişdir.
Təşkilatın fəaliyyəti obyektiv olaraq çox müxtəlifdir, buna görə də o, bir məqsədə yönəldilə bilməz, lakin fəaliyyət üçün ən əhəmiyyətli təlimatlardan bir neçəsini müəyyən etməlidir. Biznes təşkilatlarında məqsədlərin qoyulduğu ən ümumi sahələr aşağıdakılardır:
Mənfəət marjası, rentabellik, səhm üzrə mənfəət və s. kimi göstəricilərdə əks olunan gəlirlilik;
Bazar payı, satışın həcmi, rəqibə nisbətən bazar payı, ümumi satışda ayrı-ayrı məhsulların payı və s. kimi göstəricilərlə xarakterizə olunan bazardakı mövqe;
Məhsuldarlıq, məhsul vahidinə düşən məsrəflərdə, material sərfiyyatında, məhsul vahidinə düşən gəlirlə ifadə edilir istehsal həcmi, vaxt vahidi üçün istehsal olunan məhsulların həcmi və s.;
Maddi resurslar, kapitalın strukturunu, təşkilatda pulun hərəkətini, dəyərini xarakterizə edən göstəricilərlə təsvir olunur dövriyyə kapitalı və s.;
İşğal olunmuş ərazinin ölçüsü, avadanlıqların sayı və s. ilə bağlı hədəf göstəricilərdə ifadə olunan təşkilatın tutumu;
Tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi üçün xərclərin məbləği, yeni avadanlıqların tətbiqi vaxtı, məhsul istehsalının vaxtı və həcmi, yeni məhsulun tətbiqi vaxtı kimi göstəricilər baxımından təsvir edilən məhsulun inkişafı və texnologiyanın təkmilləşdirilməsi. , məhsulun keyfiyyəti
və s.;
Vaxt hədəflərini təyin edən göstəricilərdə əks olunan təşkilat və idarəetmədə dəyişikliklər təşkilati dəyişiklik və s.;
İnsan resursları, işdən çıxmaların sayını, kadr dəyişikliyini, işçilərin ixtisasartırmasını və s. əks etdirən göstəricilərdən istifadə etməklə təsvir edilmişdir;
Müştəri xidmətinin sürəti, müştərilərdən gələn şikayətlərin sayı və s. kimi göstəricilərlə ifadə olunan alıcılarla iş;
Xeyriyyənin miqdarı, xeyriyyə tədbirlərinin vaxtı və s. kimi göstəricilərlə xarakterizə edilən cəmiyyətə yardımın göstərilməsi.
Məqsədləri sistemləşdirmək üçün bir vasitə kimi istifadə olunur qrafik modeli ağac qrafiki şəklində - məqsədlər ağacı.
Məqsəd ağacı qrafikdir, ümumi (ümumi) məqsədlərin alt məqsədlərə, sonuncular isə növbəti səviyyəli alt məqsədlərə bölünməsini göstərən diaqramdır və s. (ağac elementlərin tabeliyini və qarşılıqlı əlaqəsini ifadə edən əlaqəli qrafikdir; bu halda). , belə elementlər məqsədlər və alt məqsədlərdir ).
Məqsəd ağacı qurarkən müəyyən üsullar hazırlanmışdır:
Birincisi, ən azı şifahi olaraq, ümumi məqsəd formalaşdırılmalıdır;
Ümumi məqsəd üçün məqsədin kəmiyyət təsviri hazırlanmalıdır;
Vaxtında məqsədə çatmaq prosesini genişləndirmək;
Növbəti səviyyələrin məqsədlərini, yəni 1-ci səviyyə, 2-ci səviyyə və s. məqsədləri formalaşdırmaq;
Bütün hazırlanmış məqsədlər üçün əhəmiyyət əmsallarını, prioritetləri müəyyənləşdirin;
Alternativ məqsədləri nəzərdən keçirin;
Önəmsiz məqsədləri, yəni əhəmiyyətsiz və prioritet əmsalları olan məqsədləri istisna edin;
Əhəmiyyətsiz nəticələrə gətirib çıxaran, az təsir göstərən məqsədləri aradan qaldırın;
Rəqabət edən məqsədləri, başqa sözlə, onlara nail olmaq üçün lazım olan resurs tərəfindən dəstəklənməyən məqsədləri aradan qaldırın.
Məqsədlərin təqdimatı yuxarı pillədən başlayır, sonra onlar ardıcıl olaraq bölünür. Üstəlik, məqsədləri dezaqreqasiya etməyin əsas qaydası tamlıqdır: hər bir yüksək səviyyəli məqsəd tam şəkildə növbəti səviyyənin alt məqsədləri şəklində, yəni elə bir şəkildə təmsil olunmalıdır ki, alt məqsədlər anlayışlarının vəhdəti tamamilə müəyyən etsin. orijinal məqsəd konsepsiyası.
Şəkil 2-də 30 saylı məktəbəqədər təhsil müəssisəsi üçün məqsəd ağacını təqdim edirik.
düyü. №2 Məqsəd Ağacı
Nəticə: Məqsəd ağacının inkişafı işin daha dəqiq əlaqələndirilməsinə imkan verəcəkdir.
Yeni modellər: məktəbəqədər qruplar təhsil müəssisələrinin bazasında, müəssisələrin bazasında məktəbəqədər hazırlıq qruplarının əlavə təhsil eləcə də uşaqların sistemli təhsili məktəbəqədər yaş ailə tərbiyəsində. Giriş. Ehtiyacı olan vətəndaşlara təcili sosial yardım şöbəsinin təcrübəsi İnsanların köməyə müraciət etdiyi ilk yer təcili yardım şöbəsidir ...
Və "töhfə". Hər bir üzv əmək prosesiümumi işdə iştirakını komandanın digər üzvlərinin töhfəsi ilə əlaqələndirməyi bacarmalıdır. Nəticəyə əsaslanan idarəetmə də performansın idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi üçün istiqamət ola bilər məktəbəqədər. Daha yüksək səviyyədə strateji düşüncə, nəticəni lider və tabeliyində olanların, sonra isə ifaçının özünün müəyyən etdiyini güman edir ...
...) büdcə xidmətlərinin normativ maliyyələşdirilməsi şərtilə, üzvi inkişaf edən məktəbəqədər təhsil müəssisələri üçün cəlbedicidir və sistemin inkişafı üçün çox faydalıdır. məktəbəqədər təhsilümumiyyətlə. Bundan əlavə, İrkutsk şəhərində məktəbəqədər təhsilin idarəetmə sistemini təkmilləşdirmək üçün müstəqil keyfiyyətin qiymətləndirilməsi sisteminin tətbiqi mümkün hesab olunur. Funksiyalar bələdiyyə sistemi müstəqil keyfiyyətin qiymətləndirilməsi: 1. ...
İş sisteminin modelləşdirilməsi, qurulması və inkişafı üzrə bütün fəaliyyətlər məqsəd qoyulması və məqsədə çatmağın planlaşdırıldığı vəzifələrin müəyyənləşdirilməsi ilə başlayır. Qurulmuş iş sistemi hər bir uşağın fərdi özünü ifadə etməsi və hər bir şəxsiyyətin inkişafı üçün şərait yaratmağa, orijinallığını qorumağa və potensial qabiliyyətlərini üzə çıxarmağa, uşaqlıq maraqlarını qorumağa yönəldilmişdir.
İş sistemi təhsilin və tərbiyənin hər bir yaş mərhələsində uşağın şəxsiyyətinin inkişafı üçün şərait yaratmağa imkan verən səmərəli forma və metodları ehtiva edir.
Bir iş sistemi yaratmaq üçün müəllim ilkin iş apardı: qanunvericilik bazasının öyrənilməsi, müasir texnikalar, metodları, texnikaları, formaları, prinsipləri və iş modelləri.
Ç.Çörçmen və R.Akoffun “Məqsədlər ağacı” modelini öyrənən müəllim ondan öz işində istifadə edib. pedaqoji iş. Məqsəd ağacı ümumi məqsədlərin alt məqsədlərə bölünməsini göstərən qrafik diaqramdır. Sxemin yuxarı hissəsi hədəflər, kənarlar və ya qövslər kimi şərh olunur - məqsədlər arasında əlaqələr kimi. Məqsəd ağacı metodu əsas ümumi metoddur sistem təhlili. Bu üsul müəllimə öz planlarını (şəxsi və ya peşəkar) qaydasına salmağa, komandada öz məqsədlərini görməyə imkan verir.
Yüklə:
Önizləmə:
Rusiya Federasiyasının Təhsil və Elm Nazirliyi
Təhsilin idarə edilməsi
idarə bələdiyyə"Buğuruslan şəhəri"
Bələdiyyə büdcəli məktəbəqədər təhsil müəssisəsi
"Buğuruslan Şəhəri" Bələdiyyəsi
“18 nömrəli kombinə edilmiş tipli uşaq bağçası”
Əməliyyat sisteminin təsviri
pedaqoq
Borisova İrina Nikolaevna
Buguruslan, 2013
İzahlı qeyd
Hər bir uşağın fərdiliyinin unikallığına əsaslanaraq optimal inkişafını təmin etmək üçün MBDOU "D / s No 18" təşkil edilmişdir. səmərəli sistem təhsil işi. Məktəbəqədər təhsildə baş verən dəyişikliklər həm ümumilikdə, həm də müəllimin özünə iş sisteminin qurulmasına təsir göstərmişdir.
İş sisteminin modelləşdirilməsi, qurulması və inkişafı üzrə bütün fəaliyyətlər məqsəd qoyulması və məqsədə çatmağın planlaşdırıldığı vəzifələrin müəyyənləşdirilməsi ilə başlayır. Borisova I.N.-nin qurulmuş iş sistemi. hər bir uşağın fərdi özünüifadəsi və hər bir şəxsiyyətin inkişafı üçün şərait yaratmağa, onun potensial qabiliyyətlərinin unikallığını və üzə çıxarılmasına, uşaqlıq maraqlarının qorunmasına yönəldilmişdir.
İş sistemi təhsilin və tərbiyənin hər bir yaş mərhələsində uşağın şəxsiyyətinin inkişafı üçün şərait yaratmağa imkan verən səmərəli forma və metodları ehtiva edir.
Bir iş sistemi yaratmaq üçün müəllim ilkin işləri həyata keçirdi: qanunvericilik bazasının, müasir metodların, metodların, üsulların, işin formalarının, prinsiplərinin və modellərinin öyrənilməsi.
Ç.Çörçmen və R.Akoffun “Məqsədlər ağacı” modelini öyrənən müəllim ondan pedaqoji işində istifadə etmişdir. Məqsəd ağacı ümumi məqsədlərin alt məqsədlərə bölünməsini göstərən qrafik diaqramdır. Sxemin yuxarı hissəsi hədəflər, kənarlar və ya qövslər kimi şərh olunur - məqsədlər arasında əlaqələr kimi. Məqsəd ağacı metodu sistem analizinin əsas universal üsuludur. Bu üsul müəllimə öz planlarını (şəxsi və ya peşəkar) qaydasına salmağa, komandada öz məqsədlərini görməyə imkan verir.
İş sistemini qurarkən, Borisov I. məqsədin formalaşması nümunələrini nəzərə alır və iyerarxik strukturların formalaşması prinsiplərindən istifadə edir. İş sistemi mərhələlərlə, yuxarıdan aşağıya, daha yüksək səviyyədən aşağı, bitişik səviyyəyə ardıcıl keçidlə qurulur. Prinsip öz aralarında məqsədlərin koordinasiyasına əsaslanır. Məqsədlərin yuxarıdan aşağıya doğru spesifikasiyası artır: səviyyə nə qədər yüksəkdirsə, məqsəd bir o qədər yaxşı formalaşdırılır.
Tərtib edilmiş məqsəd ağacında kağız üzərində qərar sistemi var. Yəni fig.1-in əsas məqsədinə nail olmaq üçün plan. Məqsəd ağacı illik hədəf üçündür. Ümumi məqsədin alt məqsədlərə və vəzifələrə bölünməsi prinsipi şəkildə göstərilən diaqramla təsvir edilmişdir.
Tərbiyəçinin iş sisteminin modelinin qurulması
İ.N. Borisova müasir şərait məktəbəqədər təhsil
(Məqsəd ağacı modeli əsasında)Ch. Churchman və R. Ackoff)
"Məqsədlər ağacı" modeli əsasında iş sisteminin təsviri
1. Maarifləndirmə işi üçün layihənin hazırlanması təhsil sahələri
Borisova I.N, təhsil prosesinin sistemini uyğun olaraq qurur normativ sənədlər: Rusiya Federasiyasının "Təhsil haqqında" Qanunu, "Təhsildə rejimin məzmunu və təşkili üçün sanitariya-epidemioloji tələblər haqqında" qərar. məktəbəqədər təşkilatlar", əsas təhsil proqramı qurumlar. MBDOU "D / s No. 18" ümumi təhsil proqramı 4 təhsil sahəsində yaş və fərdi xüsusiyyətlərini nəzərə alaraq, doğumdan 7 yaşa qədər olan uşaqların hərtərəfli inkişafını təmin edir: fiziki, sosial və şəxsi, idrak və nitq və bədii və estetik. Proqram şagirdlərin məktəbə hazır olmasını təmin edir. FGT-yə uyğun olaraq verilir və "Doğumdan Məktəbə" proqramına əsaslanır. YOX. Veraksy, T.S. Komarova, M.A. Vasilyeva.
Hər bir uşağa fərdi differensial yanaşmanı təmin etmək üçün pedaqoji proses uşaqların sağlamlığı, çevik gündəlik iş rejimi, hər bir uşağın maraqları nəzərə alınmaqla təşkil edilir. Uşaqların müstəqil fəaliyyətini tərtib edərkən o, psixoloji rahatlığı nəzərə alır, bütün uşaq komandası ilə gün ərzində məsələləri müzakirə edir.
Təşkilat mərhələsində iş planı - layihə tərtib edildi təhsil işi uşaq qrupu ilə. Layihənin əsas məqsədi təşkil etməkdir müstəqil fəaliyyət uşaq komandası, belə ki, şagirdlər könüllü olaraq, böyük istəklə müxtəlif tədbirlərdə iştirak etsinlər uşaq bağçası, müstəqil olmağı öyrənmiş, öz imkanlarını qiymətləndirə biləcək və daim özünü tanımağa çalışacaqdı. Bu məqsəd verilişin “Əhval-ruhiyyədə” adlı ikinci hissəsində reallaşır.
Uşaq bağçası proqramına uyğun olaraq, illik və kurikulumlar Borisov I.N.-nin əsərləri. FGT-yə uyğun olaraq hərtərəfli tematik, tematik iş planları hazırlamışdır.
Təhsil sahələri | |||
Kommunikativ və şəxsi inkişaf | Bilişsel nitqin inkişafı | Bədii və estetik inkişaf | Fiziki inkişaf |
Aşağıdakı fəaliyyətlərdə təcrübə qazanmaq məqsədi daşıyır: | |||
|
Proqramın 2-ci hissəsini tərtib etmək üçün müəllim proqramın əsas hissəsinin vaxtını təyin etdi
2. Müəllim heyəti ilə işləmək üçün layihə hazırlayın
Borisova I.N. məktəbəqədər təhsil müəssisələrində Federal Dövlət Təhsil Standartının həyata keçirilməsi üçün müəllimlərin yaradıcı qrupunun üzvüdür. Tədris prosesinin iştirakçıları tərəfindən yaradılmış proqramın ikinci hissəsini müəllimlərdən ibarət yaradıcı qrup təşkil etmişdir. İrina Nikolaevna "Əhval-ruhiyyənin ardınca" proqramını hazırlayıb təhsil prosesinə tətbiq etdi.
Proqramın ikinci hissəsinin həyata keçirilməsi üçün tələb olunan vaxt, tədris prosesinin iştirakçıları tərəfindən formalaşır
Proqram inkişaf etdirmək üçün nəzərdə tutulmuşdur yaradıcılıq vasitəsilə məktəbəqədər yaşlı uşaqlarda qeyri-ənənəvi üsullar rəsm. Proqramın mövzusunun məzmunu uşaqlar tərəfindən müxtəlif materialların xüsusiyyətlərini, onların ifadə imkanlarını başa düşməyə kömək edir, yaradıcılıq bacarıqlarını formalaşdırır. şəkilli görünüş fəaliyyət uşaqların işini daha maraqlı, ifadəli, rəngarəng etməyə, həmçinin uşaqların müstəqilliyini və təfəkkürünü inkişaf etdirməyə imkan verir. Proqramda həmçinin qiymətli olan inteqrasiya imkanıdır fərqli növlər vizual fəaliyyət (rəsm, modelləşdirmə, tətbiqlər); maraqlı bir görüntü yaratmaq prosesində vizual texnika və materialların birləşməsi mümkündür (plassilinlə rəsm, kolaj, sıçrama).
Uşaqlara qeyri-ənənəvi rəsm üsullarını öyrətmək idrak marağı aktivləşdirir, bədii fəaliyyət prosesinə emosional müsbət münasibət formalaşdırır və effektiv inkişafa kömək edir. uşaq yaradıcılığı. Hazırlanmış proqramın nəticəsi uşaqların yarışlarda iştirakıdır. Onun şagirdi Barışnikova Daşa "Alovu dayandır" yanğınsöndürmə mövzusunda şəhər uşaq yaradıcılığı müsabiqəsində birinci yeri qazandı.
üçün metodik birlikdə məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin rəhbərləri və pedaqoqların 2013-cü ildə birbaşa təhsil fəaliyyətinin açıq nümayişi ikinci kiçik qrup"Əhval-ruhiyyənin ardınca" Birbaşa təhsil fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib.
Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı və uşaqların inkişafı və tərbiyəsi ilə bağlı valideynlərin maarifləndirilməsi üçün konkret tədbirlər sistemi təşkil edilmişdir: şəhərin çap mətbuatında rubrikanın yaradılması, yerli mətbuatda nümayiş üçün videoçarxın hazırlanması. xəbərlər, eləcə də elektron media, məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin bazasında vərəqələrin, bukletlərin, jurnalların, qəzetlərin və digər çap nəşrlərinin sonrakı yayılması ilə yayılması.
İrina Nikolaevnanın 2013-cü il üçün işinin göstəriciləri yüksəkdir, bunu müəllimin rəqabət istiqamətində iştirakı sübut edir:
- Orenburq vilayətinin seçiciləri arasında "Həyat bir sıra seçkilərdir" regional foto müsabiqəsinin qalibi;
- III dərəcəli Ümumrusiya diplomu “Ən yaxşı müasir dərs. Bədən Tərbiyəsi";
- "Pedaqoji ideyalar və texnologiyalar: məktəbəqədər təhsil" nominasiyası üzrə pedaqoji təcrübəsini təmin etdiyinə görə Ümumrusiya diplomu ;
- "Əhval-ruhiyyədə" NOD materiallarının nəşri haqqında şəhadətnamə;
- iştirak regional müsabiqə qaydalara uyğun olaraq trafik Yol-nəqliyyat hadisəsi qurbanlarının anım günü (nəticələr məlum deyil);
- onlayn müsabiqə forumunda iştirak metodoloji inkişaflar məktəbəqədər təhsil müəssisəsində "Məktəbəqədər təhsil müəssisəsində tərbiyə fəaliyyəti".
3. Valideynlərlə işləmək üçün layihə hazırlayın
Ailəni öyrənmək, valideynlərin təhsil ehtiyaclarını öyrənmək, onun üzvləri ilə əlaqə yaratmaq, uşağa tərbiyəvi təsirləri uyğunlaşdırmaq məqsədilə müəllim “Uşaq bağçası ilə ailə arasında əməkdaşlıq” anketi ilə işə başlamışdır. Toplanmış məlumatlar əsasında real mənzərəni əldə edərək, o, hər bir uşağın ailə əlaqələrinin strukturunun xüsusiyyətlərini, məktəbəqədər uşağın ailə və ailə tərbiyəsinin xüsusiyyətlərini təhlil etdi və hər bir valideynlə ünsiyyət taktikasını işləyib hazırladı. Bu, hər bir ailənin pedaqoji ehtiyaclarını daha yaxşı idarə etməyə, onun fərdi xüsusiyyətlərini nəzərə almağa kömək etdi.
İrina Nikolaevna valideynlərin təhsil prosesinə "cəlb edilməsi" üçün meyarlar hazırladı. Əvvəlcə bu meyar valideynlərin qrup tədbirlərində iştirakının kəmiyyət göstəricilərini əks etdirirdi: davamiyyət valideyn iclasları və məsləhətləşmələr; uşaqların bayramlarında valideynlərin olması, valideynlərin ekskursiyaların, tematik məşğələlərin hazırlanmasında və keçirilməsində iştirakı; sərgilərdə, açılış günlərində iştirak; jurnal və kitabların nəşri; "Açıq qapı" gününə baş çəkmək; pedaqoji prosesin təchiz edilməsində valideynlərin köməyi.
Sonradan ayrıldı keyfiyyət göstəriciləri: təşəbbüs, məsuliyyət, valideynlərin məhsullara münasibəti birgə fəaliyyətlər uşaqlar və böyüklər.
4. Özünütəhsil üzərində işləmək üçün layihə hazırlayın
Borisova I.N. yüksəldir peşəkar səviyyə kurs hazırlığı, metodik birliklər vasitəsilə, özünütəhsillə məşğul olur. 2013-cü ildə məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin rəhbərləri və tərbiyəçilər üçün metodbirliyində “Əhval-ruhiyyədə” ikinci kiçik qrupda birbaşa tədris fəaliyyətinin açıq nümayişi keçirildi. Birbaşa maarifləndirici fəaliyyət yüksək səviyyədə qiymətləndirilib.
İrina Nikolaevna üzvdür yaradıcı kollektiv məktəbəqədər təhsil müəssisələrində GEF-in tətbiqi haqqında. 2013-cü ildə məktəbəqədər təhsil müəllimləri üçün distant təlim kurslarını uğurla başa vurdu: məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin işçiləri üçün məktəbəqədər təhsil sistemində Federal Dövlət Təhsil Standartının hüquqi, psixoloji və təşkilati dəstəyi "mövzusunda təkmilləşdirmə kursları (72 saat) .
Müəllim “İş təcrübəsinin sistemləşdirilməsi və ümumiləşdirilməsi” mövzusunda müstəqil işləyir. ilkin mərhələ Bu problemin həlli yolu keçməkdir distant kurs mövzusunda "Müəllim portfelinin peşəkar dizaynı elektron formatda"Portfelin köməyi ilə siz müəllimin fəaliyyətini aydın şəkildə xarakterizə edə, attestasiyaya hazırlaşa bilərsiniz. İrina Nikolaevnanın metodik portfeli onun fəaliyyətinin ayrı-ayrı aspektlərini daha dolğun mənzərə ilə əlaqələndirir, fərdi nailiyyətləri qeyd etməyə, toplamağa və qiymətləndirməyə imkan verir. bir şəxsin fəaliyyətinin müəyyən dövründə.Elektron portfel müxtəlif proqramlarda Windows: PowerPoint, Word, Excel, Web səhifə kimi, Adobe Acrobat 9 Pro istifadə edərək PDF Portfolio yaradır. Bunlar dərslər və ya istirahət fəaliyyəti üçün yaradılmış multimedia məhsullarıdır: təqdimatlar, qrafik obyektlər, videolar və s.